şükela:  tümü | bugün
  • bıkmadınız mı böyle olaylar karşısında “diyecek kelime bulamıyorum” vs. içerikli, kimsenin umurunda olmayan duygu durumunuzu anlatan sikko entryler yazmaktan.
    diyecek bir şey bulamıyorsan yazma o zaman aq. bırak diyecek bir şeyi, verecek bilgisi olanlar yazsın.
    belki sağlıklı bir şeyler öğrenebilirim diye 10 sayfa entrye göz gezdirdim. çer çöp dolu.
    adamın lübnandaki akrabalarının durumu iyiymiş. aramış konuşmuş. bütün türkiye bunu merak ediyordu, öğrendik rahatladık şimdi. gerizekalı herif, bunu bizimle değil, git o insanları tanıyanlarla paylaş.

“senin yazdıklarının da patlamayla ilgili bilgi değeri yok” diyenler için edit:
    evet yok. böyle bir iddiam da yok.
    ama bıktım.
    sözlükte yazılanların; haber sitelerinin yorum kısımlarına yazılan, birbirinden klişe çöp temenni ya da geçmiş olsun cümlelerden bir farkı kalmamasından bıktım.
    bu entryi başka bir iç burkucu olayın başlığına da yazabilirdim. buna denk geldi.
  • patlama noktasından 10 km öteden bazı camların kırıldığı şeklinde ifadeler var. bu demek oluyor ki bu mesafede şok dalgası en az 0,7 - 1 kpa civarında basınç oluşturmuş, bu da en az 100 - 200 ton civarında tnt eşdeğerinde patlayıcı demektir. patlayıcının türüne göre bu miktar azalır ya da artabilir. ayrıca videolarda sakarya'daki patlayan fabrikadan artık aşina olduğumuz havai fişeklere benzeyen ışıldamalar görülse bile, asıl patlama sonrası görünen turuncu - kırmızı yoğun duman, patlayan kimyasalın yapısında azot oksitli bileşiklerin (nox) varlığını gösterir. böyle bir duman daha ziyade doğrudan maden vb. işletmelerde kullanılan patlayıcılara veya savaş mühimmatına işaret eder.

yani patlamanın boyutuna ve işaretlerine bakacak olursak, patlayıcı veya mühimmat deposu patlamış diyebiliriz.
  • allah belanızı versin. adamlar 151inci 160ıncı entryi giriyor ve başlıkta 54 kez paylaşılan videoyu bak bu video çok fena en net görüntü bu diyerek paylaşıyor. sanıyorsun ki yeni görüntü var açıyosun ilk entrydeki malum video
    kanzuk d-maris'te güneşlenmeye ara ver de şu sözlüğün ne hale geldi azıcık aç bak.
  • atom ya da hidrojen bombası diyenler işkembelerinden sallamasın. süpernova patlamasını andırdı bana daha çok.

allah önce akıl fikir, sonra da onu ifade edebilecek muhakeme yeteneği versin, ne diyeyim.
  • fahrettin koca' ya göre yaralı sayısı 990, ölü sayısı 17' dir, değişmez.
  • beyruta atıp tutan aktroller,
    "ihmalkarlik, sorumsuzluk,cehalet" diyen aktroller görüyorum başlıkta.

siz iktidarda iken ;
    soma madeninde ihmalkarliginiz yuzunden 304 madenci öldü

havai fisek deposu patladi..40 a yakin insan öldü,daha 1 ay olmadi

afyonda silah deposu patladi,40 a yakin asker öldü.

konyada kacak yurt çöktü sehrin göbeğinde,30 a yakin kişi öldü.

adanada kacak yurtta öğrenciler yanarak öldü,10 yaşında,15 yasinda..20ye yakin insan öldü.sehrin gobeginde öldüler .yanarak..

çorlu'da raydan çıkan trende 70e yakin insan öldü,kumun üzerine ray döşendiğini hepimiz görduk.ölduler,bedenleri paramparca..

pamukovada, bitmemiş hizli tren yolunu actiniz..34 kişi öldü,sebepsiz yere..sorumlu bakani ,birakin istifayi, başbakan yaptınız..

ankarada sinyalizasyonu whatsapp ile yapilan yolda kaza yasandi,gencecik bedenler öldü..20ye yakin ögrenci,genc... öldüler,ankarada, başkentte.

istanbulun göbeğinde kaçak 2 kat cikmis bina çöktü gecen yıl,20ye yakin insan öldü.istanbulda, istanbul'un göbeğinde.

sizin ihmaliniz yuzunden 15 temmuz yasandi bu ulkede,sizin istihbarat eksikliginiz yüzünden en hafif tabirle.

hepsine
    "kaza
    kader
    allah
    hayat
    fitrat"
    dediniz,normallestirdiniz.
    kimisini normalleştirmekle kalmadınız,kutsiyet kılıfı ile sorgulanamaz hale soktunuz.

1 tek sorumlu istifa etmedi.
    beyrutta yasananlar sizin memleketinizde birebir yaşandı.defalarca..

aynaya bakin once, kendinizi,zihniyetinizi göreceksiniz beyruttan evvel.

edit: baslikta gezen aktrole cevaben yazildi.utanmaz herif,beyrut savunma bakanını eleştiriyor :
    "sorumsuz,hala istifa etmemis,agliyor birde, yüzsüz adam,ah bu ortadogu nıç nıç nıç " vs diye entry girmiş..

sen önce kendi ülkende ölenlerin yakınlarını tekmelememeyi,

sirf yuhh dedi diye markete sokulup ,korumalara dövdurulmeyi eleştir.
    sonra beyruttaki sorumsuzlara hesap sor.

riyakar gereksizler..
  • açıkçası şu anda düşünülmesi gereken başka bir şey var.

patlama videolarında yanan deponun hemen yanındaki yüksek beyaz binayı gördünüz mü? o bina ne biliyor musunuz? ipucu vereyim: "ofis çiftçinin kara gün dostudur". şimdi hatırladınız mı o binanın istanbul'daki (ve izmir, ve diğer liman şehirlerindeki) eşdeğerini?

o beyaz, yüksek bina lübnan'ın en büyük tahıl deposu arkadaşlar. lübnan gıda açısından kendine yetebilen bir ülke değil. toplam ihtiyacının en fazla %10 kadarını üretebiliyor. kalanı rusya'dan alınan tahıldan sağlanıyor. ve ülkede o tahılı indirip depolayabilecek kapasiteye sahip tek tesis o yarı yıkılmış beyaz bina.

anlayacağınız "kim yaptı" "ne yaptı" sorularından daha önemli bir soru var: "bu insanlar ne yiyecek?"
  • şehrin içinde yer alan uluslararası bir limanın göbeğinde hizbullahın füze ürettiğine inanmak...

kimse görmeden termobarik, nükleer, hidrojen bombalarının atıldığını öne sürmek...

kuşların drone olduğunu iddia etmek...

2014 raporuna göre patlayan liman, lübnan’ın deniz ticaret hacminin %90’ına yakını tek başına kaldırıyor. elleçlenen ürünlerin %26’sı mineral, %6’sı kimyasallardan oluşuyor ve ziyadesiyle dökme yük limanı olarak çalışıyor.

liman planlarına göre tehlikeli maddeler için ayrı bir alan yok. 15 dönüm genel kargo alanı var sadece.

dünya ticaret istatistiklerinde lübnan’ın abd ve rusya’dan yüklü miktarda gübre (amonyum nitrat) aldığını da görebilirsiniz.

buranın bir ortadoğu limanı olduğunu hesaba katarsak kaza risklerinin gözardı edildiğini rahatça söyleyebiliriz. havai fişekler ve gübreler yanyana koyulduysa gayet de gerçekleşebilecek bir patlamadır.

komplo teorilerine inananlar için önerim: (bkz: occam’ın usturası)

düzeltme: 5,000 metrekarelik bir tehlikeli madde deposu açılmış ve toplam 25,000 metrekarelik genel kargo sahası varmış.
  • patlama sonrası oluşan şok dalgası etkisinin inanılmaz büyük olduğu olay. ürkütücü.

(bkz: şok dalgası)

edit: yeni bir video gördüm twitter'da. şok dalgasının boyutunu çok daha iyi gösteriyor. amerikan filmlerini aratmayan bir sahne. umarım ölü yoktur diyemiyorum. umarım ölüm beklenenden çok daha az olur. ilk 3 sırada evdeki insanları duvar falan korumaz. öyle bir patlama.

https://twitter.com/…tatus/1290679255882444800?s=20

ek olarak bu tarz patlamalarda patlamanın değil ardından gelen şok dalgasının çok daha ölümcül olduğunu okumuştum.

edit 2: imla
  • başlığa bilgi almaya giriyoruz; birisi daha patlamanın nedeninin ne olduğunu bilmeden bombalara silahlara sövüyor, birisi espri kasıyor, birisi nükleer olabilir falan diyor. bırakın da biraz bilgilenelim, ne olmuş ne bitmiş bir öğrenelim yav

büyükelçimizin açıklaması üzerine edit: patlamanın olduğu yer türkiye büyükelçiliğine 1,5 km uzaktaymış. binada hasar olmasına rağmen büyükelçilik personelimizin sağlık durumu iyiymiş. terör eylemi olup olmadığı hakkında henüz net bir bilgi yok.