şükela:  tümü | bugün
 • patlama noktasından 10 km öteden bazı camların kırıldığı şeklinde ifadeler var. bu demek oluyor ki bu mesafede şok dalgası en az 0,7 - 1 kpa civarında basınç oluşturmuş, bu da en az 100 - 200 ton civarında tnt eşdeğerinde patlayıcı demektir. patlayıcının türüne göre bu miktar azalır ya da artabilir. ayrıca videolarda sakarya'daki patlayan fabrikadan artık aşina olduğumuz havai fişeklere benzeyen ışıldamalar görülse bile, asıl patlama sonrası görünen turuncu - kırmızı yoğun duman, patlayan kimyasalın yapısında azot oksitli bileşiklerin (nox) varlığını gösterir. böyle bir duman daha ziyade doğrudan maden vb. işletmelerde kullanılan patlayıcılara veya savaş mühimmatına işaret eder.

  yani patlamanın boyutuna ve işaretlerine bakacak olursak, patlayıcı veya mühimmat deposu patlamış diyebiliriz.
 • duyumlara göre pek çok insanın evlerinin yıkılmasına neden olan patlamadır. sanırım en büyük kayıp bu yıkılan evlerden çıkacak.
 • bu tip olaylarin bir de salgin zamani olmasi buyuk problem aslinda.

  som agizlilik yapmak istemem ancak, dilerim beklenen istanbul depremi olacaksa da, bari su covid siki gectikten sonra olsun. gerci hukumetin normallesiyoruz kafasiyla bizde covid 3 sene daha bitmez ya neyse.
 • orta doğuda kartların bilmem kaçıncı dağıtımının habercisi olan patlama. kokusu yakında çıkar.

  edit: çıktı, lübnan iflas etti.
 • görüntüleri izlememle anında kapatmam bir oldu, çok gerginim şu an.
 • saldırı değilse şehrin göbeğinde limanın dibinde neden o kadar patlayıcı madde bulundurulur !
 • akp döneminde gerçekleşmiştir.
 • koskoca ülkede bir tane akıllı adam yok muydu da şehrin göbeğine içi barut dolu fabrikayı kurdunuz? resmen el bombasıyla sokağa çıkmaktan farkı yok durumun. şaka gibi. böyle fabrikaların şehirden ve yaşam alanlarından en az 50 km uzağa yapılması lazım.

  tanım: beyrut’ta meydana gelen bir çok ölü ve yaralının olduğu ve ciddi manada maddi manevi zararı olan patlama.
 • yapılan son resmî açıklamaların doğru olduğunu varsayarsak, gübre bombasından ilk kez bahseden tahminim doğru çıkmış gibi görünüyor.

  gelgelelim, bazı şeyler yine oturmuyor.

  ne kadar gerizekalı da olsalar, o kadar büyük miktarda bir patlayıcının şehrin göbeğinde, hatta yetmeyip, şehrin muhtemelen en işlek yeri olan limanında saklanması bence salaklıkla açıklanamaz. (bkz: yok hıamına) ha, daha birkaç gün önce yakalanmıştır, transfer edilmek üzere geçiçi olarak oraya koyulmuşşa ayrı. ama sanmıyorum. yani, ya doğruyu söylemiyorlar (bu durumda gizli mühimmat deposuna işaret) ya da sabotaj yapıldı denilebilir.

  son olarak, geçenlerde israil, yine bu hizbullah meselesinden ötürü lübnan'ı tehdit etmemiş miydi? (bkz: zamanlaması manidar)*

  edit: gerçekten sıradan bir kaza olma ihtimali çok düşük de olsa var. zira gübre bombası denilen şeyin içeriğindeki amonyum nitrat (yanılmıyorsam) madencilikte de kullanılıyor mesela.

  edit2: altta bana giydirmeye çalışan sivri zekaya ithafen: he kardeş he, kuş şeklinde bomba yapmışlar, o minicik bomba bu kadar şiddetli patlamış. bravo*