• bir kaç gündür ibrahim maalouf adlı sanatçının beirut şarkısını durmadan dinleyip hüzünlenir saçma hayaller kurardım. şu an yine çalıyor ama hayal kuramıyorum. halbuki hayal kurmayı çok severim
  • üzen, can sıkan patlamadır. ne yazık ki son da olmayacaktır. çünkü coğrafya kaderdir, orospu evladı olmak seçim. bu işleri yapanlar da din, dil, ırk, mezhep, siyasi görüş fark etmeksizin kim olursa olsun orospu çocuğudur.

50 yıldır orta doğunun ve dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan, kozmopolit bir kimliğe ve elbette geniş bir kültüre de sahip olan lübnan'ı yok etmek için uğraşıyorlar. bir türlü de bitiremediler.

halkın acısı birbirine bağlı bir şekilde artarak devam da ediyor. allah varsa eğer (ki yok gibi duruyor) bin belanızı versin sizin. bu patlamayı kim yaptıysa, kıyısından köşesinden kimin parmağı varsa, her kim olursa olsun 7 ceddini sikim.

edit: türkiyeli işidçiler de hemen hizbullah (hasan nasrallah) yaptı diye algı yaratıyorlar. sadece biraz akıl fikir diliyorum.
  • şehrin içinde yer alan uluslararası bir limanın göbeğinde hizbullahın füze ürettiğine inanmak...

kimse görmeden termobarik, nükleer, hidrojen bombalarının atıldığını öne sürmek...

kuşların drone olduğunu iddia etmek...

2014 raporuna göre patlayan liman, lübnan’ın deniz ticaret hacminin %90’ına yakını tek başına kaldırıyor. elleçlenen ürünlerin %26’sı mineral, %6’sı kimyasallardan oluşuyor ve ziyadesiyle dökme yük limanı olarak çalışıyor.

liman planlarına göre tehlikeli maddeler için ayrı bir alan yok. 15 dönüm genel kargo alanı var sadece.

dünya ticaret istatistiklerinde lübnan’ın abd ve rusya’dan yüklü miktarda gübre (amonyum nitrat) aldığını da görebilirsiniz.

buranın bir ortadoğu limanı olduğunu hesaba katarsak kaza risklerinin gözardı edildiğini rahatça söyleyebiliriz. havai fişekler ve gübreler yanyana koyulduysa gayet de gerçekleşebilecek bir patlamadır.

komplo teorilerine inananlar için önerim: (bkz: occam’ın usturası)

düzeltme: 5,000 metrekarelik bir tehlikeli madde deposu açılmış ve toplam 25,000 metrekarelik genel kargo sahası varmış.
  • şehrin en kritik noktasına 6 yıl boyunca 2700 ton amonyum nitrat depolayan zihniyet sadece ortadoğu ülkelerinde görülebilir. yakın zamanda hepsinin üstü örtülecek, kimse istifa dâhi etmeyecektir.
    (bkz: ortadoğu bataklığı)
  • feyruz'un le beirut sızısı geliyor kulaklarıma, bütün dünya, artık bir savaş alanı adeta, bir yanda kapitalizm virüsleri, diğer yanda aynı sistemin açlık, sömürü ve işkencesi ve elbette kimyasal ve nükleer silahlanma.. arttırılabilir..

siyaset değil diyeceğim, çünkü ajans haberlerinde kirlenen bir insanlığa sahibiz. neredeyse herkes, tv'de, twitter, sözlük başlıklarında uzman birer siyaset bilimci, ekonomist, doktor, vs, her konuda uzman olmuş konuşuyor, yazıyor, sinir bozucu bir hal...

sınırlamak için yasalar çıkardıkları sosyal medya tüm başlık ve etiketleriyle beyrut'ta bomba atan elleri öpüyor adeta, ironi demeyeceğim hayır, çok ağır hal bu...

haberler doğru ise, bu katliamı işid üstlenmiş.. işid'in böyle prestijli olaylardan yararlanmak için üstlenmiş olabileceği yorumları yapılıyor, ne acı, prestijli katliamlar, ah! ahmet oktay dizeleri geliyor aklıma, "bitmeyen yası mı
    islâm insanoğlunun?”

sahi bu değil mi?

bugün turgut uyar'ın doğum günüydü, sosyal medya yine nasıl ozanın kemiklerini sızlattı diye göz atmak istedim, başlıkları görünce vazgeçip, şiir okumaya başladım, durum en naif haliyle bu:

yalanlı dolanlı alçak doğruca yaşanmamış bir
    bir gözsüz kulaksız elsiz ayaksız güdük bir gün
    bütün yitiklerim karalarım üst üste üst üste bütün karışıklığım
    gelip geçtiğim macera şu kadar binler yıllık
    şu kadar binler yıllık karalarım karışıklığım üst üste
    usul usul insan insan ölüm ölüm üst üste...

turgut uyar `:denize gidip dönen mavilerin bire indirgenen üçlüğü`
  • patlama esnasinda ortaya cikan enerji asagidaki abimizin hesabina gore hiroshima'ya atilan bombanin 1/6'sina denk geliyor.

https://twitter.com/…tatus/1290727092884299778?s=09
  • patlama sırasında bir kiliseden görüntüler

şok dalgasının patlama sesinden birkaç saniye sonra vurup geçmesi. inanılmaz bir patlama. aynı şok dalgasının belki de binde birini birkaç yıl önceki vezneciler polis noktası patlamasına 500-600 metre uzaktan hissetmiş biri olarak yüz binlerce insanın yaralanmasalar bile ne denli büyük bir şok geçirdiklerini anlayabiliyorum. gerçekten büyük geçmiş olsun.
  • atom bombasıdır demiyorum ama pekala olabilir.

sizin aklınız hala hiroşima da kalmış.

sene oldu 2020, adam ampül kadar bir atom bombasıyla bu gördüğümüz patlamayı yaratabilir.
  • atom bombası olsaydı beyrut diye bir yer kalmazdı. ayrıca ölü sayısının en az 3 haneli olduğu çok belli. hayatımda öyle patlama görmedim.
  • sözlükte olmayan bir görüntü bu sanırım. bulamadım ben.

dehşet verici bir patlama

edit: israil işi. vidyoda 7. saniyede tesislere düşen bir şey var. nükleer başlıklı bir füze olması kuvvetle muhtemel.
hesabın var mı? giriş yap