• galatasaraylıyım. umarım fenerbahçe ligden çekilir ve türkiye futbol ligi bir daha açılmamak üzere kapanır. cahil, mafya tiplerden, rezalet futbolculardan, pezevenk taklidi yapan menajerlerden, ortalama 30 dakika antrenman temposunda oynanan futbol maçlarından bıktım.
  • çekil ligden, de ki haftada 1 kendi aramızda top oynayacağız. kombine almayanı sikeyim!
  • konu bana göre tamamen bankalar birliği anlaşmasıyla ilgiliyken, ben bu entryi girdiğim vakit bu başlıkta sadece bir kişi bundan bahsetmişti. türkiye'de mesele sahada oynanan oyunu aşalı çok oldu halbuki.

sıkı bir galatasaray taraftarı olarak söylüyorum ki fenerbahçe, eğer o anlaşmaya imza atsaydı bugün bunların hiçbiri yaşanmazdı. evet bence çok kötü yönetiliyorlar sportif anlamda özellikle, evet ali koç vizyon dediği şeyin altını hiç dolduramadı. senelerdir sakince durup planlı bir şekilde eski günlerine dönmek varken her yıl "bu sene mutlaka şampiyon olmalıyız" kafasıyla bir sürü yanlış hamle yaptılar ve bi yandan kulübün ekonomisini düzeltmeye çalışırken bir yandan da kovanın altından su kaçırmaya devam ettiler. ancak bu mesele bunlardan tamamen bağımsızdır bana göre. elmayla armutu karıştırmanın, kör fanatizmle düşene bir de biz vuralım mantığının hiçbir yararı yok ülke futboluna. galatasaray ve beşiktaş eğer anlaşmaya imza atmasa onların durumu da fenerbahçe 'den farksız olacaktı diye düşünüyorum.
  • yukarıda bazı arkadaşlar kulübün açıklamada;

12 yıldır şampiyonlar ligine gidilemediğini, bok gibi topçular alınıp ekonomiyi sikmeye devam edildiğini, sırf transfer çalımı atmak için ihtiyacı olmayan topçuya 10 tane orta sahamız olmasına rağmen limitimizin yarısını ödenmesi gibi hatalarını asla yazmadığını ifade etmişler...

1) kulüp açıklamasında, tff hesaplama yöntemine göre harcama limitinin -400 küsür milyon olması gerektiğini belirtmiş. istenirse bu yöntem herkes için direkt olarak uygulansın. ligi kapatıp gidelim.

2) bu limitler iyi ekonomik yönetime göre belirleniyor madem fenerbahçe'nin üstünde limit alan 5 takım sanırım borussia dortmund falan. daha düne kadar elektrik faturalarını ödeyemiyordu bazı büyük kulüplerimiz.

3) bu limitler madem önceki sezona göre belirleniyor gaziantep nalaka yani?

yahu zaten yıllardır futboldan uzaklaşmışız, bu kadar organize, bu kadar göstere göstere oynanan oyunları gördükçe daha da kenetleyeceksiniz taraftarı, devam edin amk

(bkz: fenerle kimse başa çıkamaz)
  • dikkat ceken noktalar (aptala anlatir gibi)

- hesaplama sistemi sacma sapan bir sekilde kurgulanmistir. kural dogru uygulansa -436 milyon tl limit cikmali. 150 milyon verilmesi kurgunun yanlisligini kapatmak icindir. (tff kiyak gecmis diyenler, muhtemelen diger bir cok takima da eksi butce cikiyordu hesaplama sisteminin yanlis kurgulanmasi yuzunden. sadece fb’lik bir durum degil. hic oyuncu oynatmayip bi de stadi satsan anca boyle bir bilancoyu tutturabilirsin. akla mantiga uygun mu?)

- su an takimin tutturdugu bütçe 64 milyon euro. bunun bu sene 18 milyon’a indirilmesi futbol mantigina aykiridir. birak transfer yapmayi takimi su anki haliyle bile tutarsak -3 puan ceza aliyoruz. yani hic transfer yapmayip takimin yarisindan fazlasinin gonderilmesi gerekiyor. 5 kisiden falan olusmali sanirim takim.

demek istemislerdir.

ek olarak: “siz de kulubu batirmasaymissiniz kardesim” diyenler var. fenerbahce kulubu peskes cekecegi o anlasmaya imza atsaydi bu butceler cikacak miydi saniyorsunuz? sen imzalamazsan ben “seve seve” imzalatırım diyorlar yani. simdi kimileri gunu kurtariyor ama 3-5 sene sonra stadinizin seref tribununde badem biyiklinin teki ya da sarikli arap seyhi otururken gorecegim sizi. o zaman “kulubu satamazsiniz kulup katarlilarin degil taraftarindir” diye aglayacaksiniz
  • --- spoiler ---
    bu aşamada tüm taraftarlarımızdan sabırlı ve gerektiği takdirde camia olarak atacağımız adımlar için de bir o kadar hazırlıklı olmalarını rica ediyoruz.
    --- spoiler ---

bize bunlarla gel başkan, ligden mi çekersin, bu sene transfer yok küme düşmemeye oynayacağız dekoderleri iptal edin mi dersin bilemem. bildiğim tek şey fenerbahçe taraftarının yaptırımları çok ağır olacak kararlarında sonuna kadar yanında olduğu.

alın topunuzu oynayın de, fenerbahçe sokakta oynar kaldırımda destekleriz, feneriumları da boşaltmasını biliriz. azdan az çoktan çok gider.

not: ali koç
  • hala biz şampiyonlar ligi’ne gittik siz gitmediniz diyen aklı evvel gebloların entry girdiği başlık.

ulan kaplama; man utd kaç yıldır lig yarışından uzak buna rağmen deli gibi para harcıyor. neden hiç düşündün mü? senin mantığına göre leicester city’nin daha fazla para harcaması lazım. kalkıp dersen ki man utd sponsor gelirleri falan filan bak bakalım türkiye ölçeğinde en çok sponsor girdisini hangi kulüp alıyor şu anda. kombine satışına değinmedim bile.

-fenerbahçe bankalar birliği anlaşmasından bağımsız olarak özel bankalar ile daha düşük faizle anlaşma yapmış, ancak kabul görmemiştir.

-kulübün yaptığı sponsorluk anlaşmaları göz ardı edilerek bu limite eklenmemiştir.

-kulüp bu anlaşmayı imzaladığı an kağıt üstünde kayyuma devredilmiş olacaktır.

göreceğiz bakalım bu anlaşmayı imzalayan kulüplerin ödeme zamanı geldiğinde o bankaların koca koca camialara karşı takınacağı tavırları. kulübün başına eski bir milli güreşçi geçtiğinde ağlamak yok ama.

ligden çekilme ve havuzdan çıkmanın hukuki boyutları olacaktır. kulüp hukukçularıyla bunu istişare edecektir ama net ve kararlı bir adım atılması artık elzemdir. 3.3 milyon üyesi olan bir dijital servis şirketinin katarlı gruba satıldıktan sonra 1.8 milyon üyeye düştüğünü ve bunların %30’unun fenerbahçe taraftarı olduğu bir ortamda ne olacağı hiç belli olmaz.

o badem bıyıklı kancıkların çarptığı bu duvarı siz çok hafife almayın yine de.
  • öğleden beri trt spor izliyorum. yorumcuların kimisi cidden adam olmuş da efe efe fenerbahçeye “borcu yapmasaydın karşiiim” yada “fb limitin böyle geleceğini bilmiyor muydu” minvalinde laf soktuğunu sanıyorlar. bakın yukarıda 100 kez söylenmiş, bir kere de ben yazayım da belki insanlığınıza geri dönüp anlarsınız:

- kulüp açıklamasında diyor ki, “mevcut” skalaya göre hesabı yapsaydılar bizim (eksi) -430 mn tl limit almamız gerekiyordu. o 170 mn tl’yi kime göre neye göre hesapladınız? eksi limit olabileceğini defaatle bildirdik ama dinlemediniz, şimdi de sıvıyorsunuz. biz son 2-3 yılda bütçemizi 90 mn eurodan 60 mn euroya düşürmüşüz, şimdi diyorsunuz ki bunu hemen 18 mn’a düşüreceksin. bize yapılan gibi başka kulüplere de eksi limit çıkmalıydı ama süper sıvadığınız için böyle bir garabet oluştu, yapacağınız işi skeyim!

olay borç, limit vs olayı değil. kulübü devlet bankalarıyla anlaşmaya zorlayıp kongre tarafından seçilmiş yönetimi ele geçirmek. şimdi anladın mı eğik omuzlu artist? hala bu limitlerin geleceğini bilmiyorlar mıydı diyor, eline abaküs versen bomba sanacak herif.

ayrica (bkz: #111176279)
  • şu millet gerçekten adam olmaz. bakın arkadaşlar tane tane söylüyorum. eğer herhangi birimize adaletsizlik varsa tepki göstermelisiniz. sadece size adaletsizlik yapıldığında bağırmak hiçbir şeyi çözmüyor. fenerbahçeli olmayabilirsin, ama şu bütçe olayının ne kadar garip olduğunu görmüyorsan bir şey diyemem. fenerbahçe sesini en çok çıkartabilen camia olduğu için konuşabiliyor. şunu anlayın. galatasaraylı da olsan beşiktaşlı da olsan buradaki gariplik için bas bas bağırman lazım. şeffaflık istemen lazım.

hatta şöyle bir örnek veriyim, galatasarayı doğradıkları maçı canlı izledim (şu 6 saniye kuralından patlayan maç). hop oturup hop kalktım. çünkü ortada bir adaletsizlik vardı. benim takımım olmuş olmamış beni ilgilendirmez. hangi takım olursa olsun, ortada bir emek var ve o emeğe ihanet var. şunu anlayın kazanmak önemli değil. önemli olan alın teriyle keyifle oynamak. çünkü bu bir oyun. adı üstünde. o-yun. ben sadece güzel maçlar izlemek istiyorum, tabi ki benim tuttuğum takım şampiyon olsun isterim. ama daha da öncesinde adil, keyifli maçlar izlemek dünyada sesini duyurabilecek istikrarlı türk takımları, oyuncuları görmek isterim.

şunu kafanıza sokun, eğer gördüğünüz bir adaletsizliğe sırf fanatizminizden ya da kininizden ses çıkarmıyorsanız adaletsizliği yapanlarla aynı kefedesiniz.

bu olay ve verilen tepkiler bu ülkenin özeti işte. herkes kendi işine bakıyor, doğru yanlış nedir adalet ya da etik nedir bunları tamamen unutmuşuz. vay halimize.
  • fenerbahçe bütçesini küçülttükçe daha fazla küçültülmesi bekleniyor. birisi tane tane açıklasa ve dese ki bak bu kurala göre senin geçen seneki 60 milyon euro bütçen bu sene 18 milyon euroya inmeli. ama bunu yaparkende oyuncu alamazsın. sadece satacaksın demenin mantığı art niyet değil de nedir
hesabın var mı? giriş yap