şükela:  tümü | bugün
 • 22 mayıs 2016 avusturya cumhurbaşkanlığı seçimi'nin avusturya anayasa mahkemesi tarafından iptali sonrası yapılacak seçimdir. aşırı sağcı avusturya özgürlük partisi'nin adayı norbert hofer'ın kazanacağı seçim olacaktır.
 • ben hep 50 liralık oy veriyorum
 • bu seçimin sonucu avusturya için değil ancak asıl avrupa için önemli olacaktır. avusturyada cumhurbaşkanı sereomoniktir ve abd veya fransada olduğu gibi güçlere sahip değildir. tabiki avusturyada ileride yapılacak parlamento seçimlerinde kimin daha güçlü olacağı açısından önemi var ama dediğim gibi asıl önemi avrupa için.

  2016 yılında ukipin 2015 yılnda camerona kabul ettirdiği ab referandumu yapıldı ve haziran ayında sonuç ayrılık olarak çıktı. kasım ayında abdde ukip lideri farage'ın kankası trump seçimi kazandı. bunlar hollanda ve fransa gibi ab'nin kurucusu olan 2 ülkede ab karşıtı liderleri güçlendirdi. 2017 yılında bu isimler seçime gidecekler ve şu anda ülkelerinde anketlerde en yüksek oy oranı bu isimlerde.(almanayda seçim var ancak şu anda afd güçlü bir aday olarak gözükmüyor) eğer avusturyada hofer seçimi kazanırsa ki şu durumda kazanacak gibi gözüküyor bu fransa ve hollandadaki arkadaşlarına yarayacaktır. bu isimlerin etkilerini başka bir yazıda tartışırız ancak avusturyada hoferin kazanması demek ab projesinin nasıl çöküşte olduğunun bir göstermesi demektir.

  4 aralıkta göreceğiz seçim sonucunu. ab'nin saçma politikaları ülkeleri çok farklı noktalara sürüklemey başladı. abd'nin zamanında komünizm üstüne bahsettiği domino etkisini şu anda avrupa içinde yaşıyoruz ve taşlar birbirine vurmaya devam ediyor. bekleyip görelim.
 • avusturya'da yaşayan akpli ve reisçilerin şu an çılgınlar gibi, eski yeşiller partisi lideri, bağımsız sosyal demokrat adayına oy vermekle meşgul oldukları seçimdir. çünkü karşı aday, reislerinin türkiye'deki karşılığına benzer bir kişidir.

  (bkz: sol çoh eyi çünki bizim hakkımızi koriyi)

  norbert hofer'in kazanmasını arzuladığım seçimdir. bazıları için tarifsiz ikiyüzlülük döneminin sonuna geliniyor yavaş yavaş .
 • alexander van der bellen'in 53% oy ile kazandığı seçimlerdir.
 • alexander van der bellen kazanmistir. eksi sozluk'te analiz kasanlar gene husrana ugramis.
 • hofer gibi nazi kivaminda bir milliyetcinin elinden van der bellen gibi aydin birisinin bizi kurtardigi secimdir. viyana, vorarlberg ve tirol eyaletleri disinda genel itibariyle hofer kazanmistir ki, bu da zaten avusturyalilarin ne kadar nazi kafali olduklarinin göstergesi. bir kac sene daha rahatiz. bakalim sonra ne olacak.