şükela:  tümü | bugün
 • avrupa birliğinin çöküşüne başka bir ivme kazandıracak olay.
 • işin özeti şöyle:

  nedir bu referandum? bu yılın başında ilk gündeme geldiğinde anayasadaki belli maddelerin değiştirilmesinden ibaretti, ama muhalefet yüzünden zamanla hükümetin güvenoyu referandumuna dönüştü.

  evet diyenlerin argümanları: 70 yılda 63 hükümet kuruldu beyler, ülkede istikrardan eser yok. geçen yıl seçim yasası değişmişti, artık yüzde 40 oy alan parti az farkla da olsa tek başına hükümeti kurabilecek. şimdi referandumla senatonun gücünü azaltalım, bütün güç tamamını halkın seçtiği temsilciler meclisinde olsun. her yıl yeni hükümet kurmak zorunda kalmayalım, yasalar daha kolay geçsin. bakın üç yıldır ülkeyi solcular yönetiyor, berlusconi'nin sıçıp batırdığı ekonomiyi düzelttiler, referanduma evet dersek ülke toparlanmaya devam eder.
  kim evet diyor? iktidar partisi pd ve ortakları, avrupa parlamentosundaki sol kanat.

  hayır diyenlerin argümanları: eski seçim sistemi devam etsin. hem renzi seçimle başa gelmedi, istifa etsin. ayrıca ab'nin de amk.
  kim hayır diyor? alayına isyan sloganıyla hareket eden beş yıldız hareketi, ırkçı lega nord partisi, birkaç sağ parti daha ve tüm ab karşıtları.

  görüldüğü üzere dünya siyasetinin son yıllarda girdiği trend kapsamında istemezükçü popülistler bir tarafta, mantıklı hareket edenler bir tarafta.

  kim önde gidiyor? mevzu ilk ortaya çıktığında evet yüzde 65, hayır yüzde 35 seviyesindeydi. zamanla muhalefet işi güvenoylamasına dönüştürünce evet yüzde 45-50, hayır yüzde 50-55 seviyesine kadar geldi. son anket bir ay önce yapıldı.

  hangi sonuç neyi değiştirecek? en önemli sonuç, hayır çıkması halinde başbakan renzi'nin istifa edip etmeyeceği olacak. kendisi 8 ay önce evet cephesi % 65 iken "hayır çıkarsa istifa ederim" demişti, ama zamanla işin rengi değişince "hassiktir lan" deyip geri vites yaptı. yine de istifa etmesi bekleniyor.

  hükümet niye böyle bir işe kalkıştı? çünkü başta konu gerçekten herkesin şikayet ettiği istikrarsızlığı engellemek için yapılan bir reform hareketiydi, popülist muhalifler işi zamanla sulandırdı. peki renzi istifa kartını ortaya sürerek referandumu kendi eliyle güvenoylamasına dönüştürmüş olmadı mı? evet, o da onun salaklığı.
 • muhtemelen hayır oyunun galip çıkacağı, bunun da movimento 5 stelle, lega nord ve fratelli d'italia'nın ekmeğine bir sonraki seçimde yağ sürecek. zira anayasadan ziyade hükümetin güven oyu alıp almamasına dönüşmüş durumda. renzi'nin böyle birşeyi öngörememesi garip, pd her geçen gün popülistlere karşı oy kaybettiği ortadayken. renzi 'nin parti içinde bile huzursuzlukların olduğu bir dönemde böyle bir riski alması garip, bersani kıs kıs gülüyordur.

  post-operam edit: sonucu tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yoktu, pd'li olup da hayır oyu kullanan insanların da sayısının hayli çok olduğunu görünce %40 evet oyu çıkması büyük başarı. en azından bu hükümete "ddl cirinna / sivil birliktelik" yasası için teşekkür etmek gerekiyor (bu kararnamenin onaylanması, düzeltilmesi, uzlaşılması, tekrar oylanması, yürürlüğe girmesi zarfında geçen süreç anayasa referandumunun gerekliliğini ilginç bir biçimde ortaya koyuyor). bu arada grillo seni başkan yaptırmayacağız!
 • hayır oyumla katıldığım referendum.
  hayırlısı.
 • yarın euro/dolar kurunu ve dolayısıyla dolar/tl'yi önemli biçimde etkileyecek referandum. evet çıkması doları düşürecek hayır çıkarsa euro çok ciddi satış yiyebilir. gelen ilk değerlendirmelere göre evet oyu vermesi beklenen yerlerde yüksek katılım varken hayır oyu kullanması beklenen yerlerde düşük katılım varmış bakalım ne olacak:

  https://twitter.com/…iano/status/805377648813817856
 • çok ilgi çekememiş bir başlık. ancak hem ab hem de piyasalar konusunda önemli bir referandum. evet çıkması durumunda (ki evet çıkması beklenmiyor pek) euro'nun baya değer kazanması beklenirken, hayır çıkması durumunda ise matteo renzi'nin istifa etmesi bekleniyor. bu durumda hem italya'daki belirsizlik devam edecek hem de siyasi belirsizlikten dolayı (ab karşıtı olan 5 yıldız hareketinin başa gelme ihtimali) euro'nun değer kaybetmesi ve ab'nin iyice karışma durumu beliriyor.
 • sonuçlarından önce içerik olarak çok önemli bir referandumdur.

  değişiklikte talep edilen şey *ne son çiviyi çakmaktan başka bir şey değildir.

  şöyle ki,
  değişiklik kabul edilirse italya'da iki turulu seçim olacak. birinci turda en yüksek oyu alarak ikinci tura katılan 2 partiden birisi %50,1 oy oranına ulaşırsa, italyan meclisindeki hükümet kurma sayısı olan sanıyorum 340 sandalyeyi kafadan elde edecek. kafadan bak.

  akp'nin nasıl aklına gelmedi lan bu...
 • sonuçlarını merakla beklediğimiz referandum. türkiye'de ilgi çekmemesi çok garip.
 • piyasalar için de avrupa ve dünya siyaseti için de baya önemli referandum.

  ben tüm haftaiçi bunu beklemiştim nasıl olmuş da aklımdan çıkmış yahu? sonuçlarını nerden takip edebiliriz ki?