şükela:  tümü | bugün
  • "enflasyondaki artış gıda fiyatlarından kaynaklanmakta" şeklinde olan açıklama. sıkıntı yokmuş.

ben de golf topu fiyat artışından kaynaklanıyor diye çok korkmuştum. gıda ise sorun yok o zaman.

https://twitter.com/…msek/status/937586208045182976
  • gıda ve alkolsüz içeceklerin enflasyon sepetinin içerisindeki oranının daha da düşürüleceğine işarettir. 2017 için bu oran % 21,77, 2016 yılında ise % 23,68'miş.
  • ''söyleyecek bir sözüm yok''tan önceki ilk işaret.
  • yemek yemeyerek bu oyunu da bozabiliriz.
  • tabi mehmet şimşek ve ekibinin kullandığı mercedesler ve mercedesler için harcadığı milyarlarca yakıt parası çerez parası olduğu için enflasyon onu ve devleti etkilemez.
  • milyonlarca yurttaş yıllık 300 bin euro civarı olan geliri ile her akşam havyar yediği için sorun olmayan artıştır.

(bkz: yerel tohum takası)

(bkz: sertifikalı tohumculuk)

(bkz: yerel tohum satışını yasaklayan bakanlık)
  • biz de zaten koltuk tüketiyorduk , gıda ise sorun yok en kötü ihtimal bok yer hallederiz sıkıntı olursa . teşekkürler sayın başbakan yardımcısı mehmet bey.
  • tatmin olduğum ve sarsılarak imana geldiğim açıklama evet.
  • vergilerin yüksek olduğunu dile getirip, bir vergi indirimine gidilerek piyasanın rahatlatılacağını söylemesini, halkı telkin etmesini dilerdim.

pek talihsiz bir açıklamadır.

çiftçi, sanayici vergileri düşürün diyorken bu manzara normal mi allah aşkına? yüksek vergi oranları, vergi kaçakçılığına, kayıt dışı ekonomiye sebep olur. rekabet ortamı bozulur.
    doğalgazdan elektrik üreten enerji üreticilerinin aldıkları doğalgaza zam yapıldı. yarın üretici de ürettiği enerjinin maliyetini halka yükleyecek.
    bir gevreği 1 liraya satıyorlar ya!.. hem doyurmuyor hem de 1 lira...
    ithal nohuttan fasülyedenv ergi almamayı biliyorsun, önceliği yerli nohuta, yerli fasülyeye versene bakan bey!
    sabah akşam "yerli milli kömür" diye reklam yapmayı biliyorsun. yerli milli nohutun kıymeti yok mu?
    amerika'dan, kanada'dan senelerdir paket paket mısır geldi ülkeye. vücut sindirmiyor bile o mısırı. hem sağlığa zararlı hem de ülke ekonomisine...

gıda fiyatları yüksek tabi!..
    bir hal yasası çıkardınız, çiftçiye soruyorlar, çiftçi "bana yaramaz" diyor, nakliyeciye, aracıya, halciye soruyorlar, adamlar "beğenmedim" diyor, marketçiye soruyorlar, marketçi "kötü oldu" diyor. kime yaradı bu hal yasası?
    çiftçinin istediği bir vergi indirimi. mazottan bari vergiyi silin diyor. silmiyorsun.
    et üreticisi şikayet ediyor, "yap boz gibi oynadınız, oynayıp durmayın, kendi kendine çözülecek" diyor. hala daha oynuyorsunuz.

eskiden mevsim değişmiyor muydu?
    beş sene önce hep aynı mevsimi mi yaşıyorduk? niye bu kadar yüksek değildi enflasyon?
    gıda kendi başına mı karar veriyor fiyatına?
    ben mi idare ediyorum devleti?
    vergiyi, faizi ben mi düzenliyorum?

ekleme:
    bak!.. demir fiyatları yılbaşından bu yana %50 artmış.
    bildiğim kadarıyla demir gıda kategorisine girmiyor.