• almanca öğrenme yolundaki yeni durağım. umutluyum

edit:easy german var youtube’da. bence en iyisi o
  • dogs of berlinden sonra almanyadaki auslanderlari anlatan dizi arayisindaydim. ilk bolumu izlememle auslanderlari anlatma konusunda dogs of berlinden kat be kat basarili olan dizi. ayrica dogs of berlini sevmeme ragmen sinir bozucu sekilde, bazi mekan isimleri uydurulmustu. neukölln diyin bilader korkmayin.
  • en iyi alman mafyası dizisidir.(hatta genel olarak en iyi alman dizisidir, almanların yapabileceğinin en fazlası bu seviye, bir tık üstünü yapamıyorlar çok beceriksizler dizi konusunda) elbette italyan ve amerikan ekolü ayarında bir mafya yapımı değil ama ingiliz ekolünden birkaç tık daha kuvvetli bir dizidir.

amazon prime video türkiye'de sadece ikinci sezonu var yalnız, yapmanız gereken bir vpn yardımıyla almanya'ya ayarlamanız, diğer sezonlar da çıkıyor. umarız amazon türkiye diğer sezonları da ekler ve biz daha rahatça önerebiliriz bu diziyi.
  • birader çok güzel diziymiş lan. 3 sezonu da bitirdim. hiç hoşlanmadığım müzikler olmasına rağmen gerçekten çok güzeldi. izleyin izlettirin pişman etmez.
  • berlinde geçen lübnan asıllı mafya ailesini konu alan bol aksiyonlu türkiyede henüz keşfedilmemiş 10 üzerinden 9 verebileceğim bir alman dizisi. mafya,suç,uyuşturucu,aksiyon temalı bir dizi arıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.3 sezonda bitirerek tadında bıraktılar.
    bunları biliyor muydunuz kısmına gelecek olursak dizideki abbas karakterini canlandıran kişi bir çoğunuzun kleiner cabron şarkısından
    veysel - kleiner cabrón tanıdığız bingöl asıllı türk rapçi veysel. benim favorim im ghetto geboren (beat: eminem bagpipes from baghdad) veysel - ım ghetto geboren
    bazı bölümlerin yönetmenlik koltuğunda da chikodan tanıdığımız özgür yıldırım yer almaktadır.
    bir çok dalda ödül alarak da kalitesini tescillemiştir.
  • ilk sezonu beğendiğimi söyleyebilirim. hatta ilk sezon son bölümde epey heyecan yaptım. ancak ikinci sezonda sırlar dünyası izliyormuşum gibi bi his geldi sürekli ney sesi ve müzik seçimlerinin ciddi anlamda kötü olduğunu düşünüyorum. şu an son sezondayım açıkcası pek beklentim kalmadı ama yine de bitireceğim. hoşuma giderse editlerim, yok gitmezse böylece kalır bu entry.
  • ilk 2 sezona 2. postayı atmamak için kendimi zor tuttuğum dizi.
  • sokak çeteleri ile ilgili dizi aramam sonucu ekşi sözlükten bir arkadaşın yeşillendirmesi ile başladığım dizi olmuştur... ilk sezonu bitirdim, ben çok beğendim... böyle getto, yer altı, sokak dizilerine bayılıyorum, bana çok samimi ve doğal geliyor, ilgimi çekiyor.

aşağıya bırakacağım spoileri izlemeyenler okumasın, inanın heyecanı kaçar... hatta bu diziye başlarken hiç dizinin konusuna olayların gelişmelerine vs dahi bakmayın ben bakmıyorum.... direkt sokak çetesi dendi ve damladım.

ılk sezonu izlemiş biri olarak yorumlarım.

--- spoiler ---

* öncelikle mekanlar, karakterler çok iyi seçilmiş bence. buram buram almanyanın göçmen mahallelerin kokusunu alıyorsunuz.

* yukarılarda bir arkadaş müziği kötü olmasına rağmen dizinin konusu güzel diye müziklere katlandım demiş ama ben müziklerini de begendim. arapça ve rap müizkleri gayet kulağıma hitap ediyor.

* toni, abbas ve amara kardeşler... ben toni ve abbasın kardeş olduğunu en başlardan anlamıştım ama amara'nın bu ikisiyle kardeş olduğunu inanın 4.5.bölümde falan anladım... abbas sürekli amaraya sen benim kardeşimsin diyor ama bunların lugatlarında kardeşim lafı çok geçiyor zaten... ben toni, abbas, latif'in kardeş olduğunu düşünmüştüm ve abbasın bir nebze baldızına kardeşim dediğini... bunu belki çeviride yanlış yaptılar bilmiyorum, abbas; amara'ya sen benim öz kardeşimsin derse daha etkili olabilirdi.

* genel olarak 1.sezonu kısa buldum... hakeem ve vince daha uzun ömürlü olmalıydılar... özellikle hakeem'in abbas'ı berlinden uzaklaştırıldıktan sonra, abbasın tekrar aileye girme girişimleri veyahut karşı cephede olması konuları işlenmeliydi (hakeem sağken)

* vince de erken rahmetli oldu... toni, abbas ve latif'in vince polis olduğunu öğrendikten sonra olay döngüleri gelişmeliydi, bu kısım çok kısa tutulmuş.

* vince ve hamaday kardeşlerin eski anıları flashback olarak vermeliydiler... bunu hiç yapmadılar, gerçekten 1.sezon 20 bölüm sürebilirdi ama 6 bölümde bitirmişler yazık oldu.

* vince'ın alnında ki kırışıklık izleri çok göze çarpıyor, bence senaristlerin böyle şeylere dikkat etmesi gerekiyor. vince'ın yüzüne her baktığımda direkt alnında ki kırışıklıklara odaklanıyordum. benim gibi gözlemci arkadaşları da düşünmeleri gerekirdi :)

* toninin "abbas" diye seslenişi, dizi tarihinde duyduğum en güzel, en anlamlı telaffuzlardan biridir... sinirli yada sitemkar olarak -abbas- diyordu ve bu izleyiciye çok iyi geçiyordu... bunun bir benzer anlamlısını kurtlar vadisinde iskender büyük, hakan'a diyordu mesela. "hakanım" diye, izleyenler bilir :)

* dizi ekibi sigara şirketiyle mi anlaşmışlar ne. yahu arkadaşlar ben sigarayı bırakalı yıllar oldu, dizidekiler sigara içip dumanı içine çektiklerinde bir ses geliyor ya cooss diye... oğlum insanın canı sigara çekiyor ya la.

* ilk sezon itibariyle genel görüşlerim bu şekildedir. ıkinci sezonu izledikten sonra edit yapabilirim, yapmayabilirim de, görürsünüz.

* dizi güzel arkadaşlar izleyin... ben normalde dizi izleyemem fakat böyle sokak çeteleri dizilerine bayılırım, bu tarz sevenler için ideal.

* iyi seyirler :)

--- spoiler ---

edit: 2.ve 3.sezonu da izledim... ilk sezondan sonra düşen bir form olmuş bence... yukarda yazarların dediği gibi almanlardan bu kadar... yine de izlettiriyor kendini, beğendim...
  • tnt'nin de yapacağı max. bu kadar olur.

bir çeşit alman yapımı arka sokaklar.
  • ilk dört bölümü izlememe rağmen bir (bkz: dogs of berlin) etkisi yaratamamıştır. ilk sezon bitince umarım yaratmış olur.
hesabın var mı? giriş yap