şükela:  tümü | bugün
  • şu anda evreni hep 3 boyutlu olarak tanımlıyoruz. bence yanlış çünkü aslında 4 boyutlu bir evrende yaşıyoruz. izahı da aslında çok basit "zaman" .

3 boyutlu bir evren x, y ve z koordinat sistemi üzerindedir ama bizim şu anda yaşadığımız evrende zaman kavramı var. yani x, y, z ve t(time).

yani bir insana benimle dost kitap evinin önünde buluş desek ne zaman sorusunu yöneltiriz yada 10:30 da benimle buluş dediğimizde nerede sorusunu yöneltiyoruz yani konum belirtmek istediğimizde x y z ve t koordinatlarını veriyoruz ama bu evren modelinde bir sıkıntı var oda şu ;

3 boyutlu evren de ben yukarı aşağı sağa sola özgürce hareket edebiliyorum fakat içinde bulunduğum zaman içinde özgürce hareket edemiyorum yani zamanda ileriye veya geriye gidemiyorum. bulunduğum ana sıkışıp kalmış durumdayım.

ama bir üst boyuta geçiş yapıldığında zaman kavramı bizim için x y ve z gibi özgürce hareket ettiğimiz bir sistem oluyor. yani sonuç olarak 3 boyutlu bir evrende yaşasaydık bir üst boyuta geçtiğimizde şu andaki gibi zamana sıkışıp kalacaktık. fakat 4 boyutlu bir evrende yaşadığımız için bir üst boyutta zaman bizim için bambaşka bir kavram olacak.

sonuç: 4 boyutlu bir evrende yaşıyoruz.
  • bence adam haklı
  • (bkz: x'de ki belirsizlik zaten zaman oluyor)

bugünde götümüzden element uydurduk elhamdülillah.
  • (bkz: time bending)
  • bilim en son 11 boyut diyor diye biliyorum ama.
  • hadi tamam bunu öğrendin, aferin. başlığını niye açıyorsun? zilyon farklı yerde söylenmiş bir şey, sırf başlık olsun diye iş yapmışsın.
  • "bilim insanları dördüncü boyutun zaman olduğunu ve bilinen maddenin herhangi bir noktada tüm özelliklerine hükmettiğini düşünüyorlar."

oku öğren einstein.

edit: boyutları basitçe anlatan şu kısa animasyonu da ekleyelim.
  • bilim 11 boyut demiyor. string theory (sicim/m teorisi) bunu öneriyor. fakat yanlışlanabilirliği konusunda sorunlar mevcut.
  • einstein, hawking, kaku gibi bilim adamları zamanın uzunluk, en ve yükseklikten oluşan bir boyut olduğunu öne sürerler, bu da 4. boyut olarak açıklanır. yani 4. boyut dediğimiz şey onlara göre "zaman"dır.

benim kendi bitaraflarımdan uydurduğum teoriye göre * 5. veya 6. boyutta bugüne kadar dünyada var olmuş ve canlı bedenden ayrılmış ruhlar/enerjiler* bulunmakta ve biz onları 3 boyutlu algılarımız içinde görememekteyiz. belki de o boyutlara uykumuzun en derin aşamalarında geçiş yapıyoruzdur ve rüya ile karıştırıyoruzdur. ya da uyanıkken ruhlar alemi ile iletişimde olduğunu iddia eden insanların, hisleri kuvvetli dediğimiz insanların bu boyutları beklenmedik şekilde algılama eğilimleri vardır.

şimdiki teknolojiyle bunları bilemeyiz, belki 10 tane boyut vardır belki de sonsuz. belki de 3. ama en güzeli şuna inanmak: (bkz: sicim teorisi).