şükela:  tümü | bugün
  • seyirciyi koltuklarından alıp filmin içine çeken, filmde çiçek tarlasından geçerken çiçek kokularını hissettiren, yağmur yağarken damlaların altında ıslanmış duygusu veren, heyecanı, mutluluğu ve aksiyonu, oynar koltukları sayesinde izleyiciye yaşatan sinema teknolojisi

ve yine maalesef imax gibi ankarada faaliyete baslayacak olan sinema
  • boyut olayının içine sıçmak.
    (bkz: 5 boyutlu sinema)
  • her sinemanın uzunluk genişlik ve derinlik vasıflarına sahip olması* ve zaman* kavramının da varolan her cisim için şöyle ya da böyle geçerli olması sebebiyle; bütün sinemalar. *
  • evde de yakalanabilecek ortamdır. bir korku filmi açılır oturulan koltuğun arkasına dengesiz bir masa yerleştirilir ve bu masanın üstüne dengesiz bir şekilde bissürü metal eşya yerleştirilir. bunlar elbet filmin ortasında bir yerde devrilecektir ve bu da size kısmi bir 4 boyutlu sinema keyfi yaatacaktır.
  • sapphire'de çok güzel bir örneği görülebilir. istanbul'un çeşitli yerlerinde helikopterle geziyorsunuz, gerçekten büyüleyici. normalde 3 boyutlu filmleri sevmem ve görüntü hiç hoşuma gitmez. bunda nedendir bilmiyorum, derinlik hissi gerçekten muhteşemdi. dördüncü boyutu sağlayan diğer öğeler de çok şaşırtıcı ve heyecan vericiydi.

bir de sağ gözle sol gözün algıladığı görüntü birbiriyle çok iyi uyuşuyordu. istinye park'ın imax salonu ve afm fitaş'ta izlediklerimde sanırım gözlüklerinin camlarının rengi birbirinden farklı. emin değilim. ama aradaki fark bundan kaynalanıyor olabilir gibi geldi bana. neticede sapphire'deki görüntüleri avatar'la karşılaştırıyorum ve istanbul simülasyonunu tek geçiyorum. swh
  • turkiye'de henuz yok, sktigmin suriyesiyle bilmemnesiyle vakit gecireceklerine boyle teknolojiler konusunda yogunlassaydi keske ulkemiz. neyse efendim bu teknolojinin 3d'ye gore farklari sunlardir: mesela kayak sahnesi var, buz gibi hava pompalanir sinema salonuna, veya tarla gosterilen bir sahnede tarlanin kokusu hafifce pompalanir sinema salonuna. filmde birsey mi patladi, oturdugunuz koltuklar da sallanir vb.
  • yaklasik 7 sene once ankara armada avm'de 5 boyutlu sinema vardi. filmin adi da "dunya'nin merkezine yolculuk"tu hic unutmam. arada bir filmde su sicrama sahneleri oldugunda koltuk kollugundan suratimiza su puskurten bi mekanizma devreye giriyordu. koltuklar da hakikaten bir arac ile yolculuk yapiyormus gibi saga sola egiliyordu. simdilerde ankara kentpark avm'de bulunuyor bu 4 boyutlu teknolojiden. yalniz hayal edildigi kadar da matah bisey degil. zaten pek talep yok salon genelde bombos oluyor.