şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de sadece bir il bu şerefe sahiptir. insanın aklına hemen yüzölçümü büyük olan sivas, konya, ankara gibi şehirler gelse de bu şerefe küçücük bir şehir olan bilecik naildir. bilecik'in merkezi marmara bölgesindeyken kuzey doğusu karadeniz, güney batısı ege, doğusu iç anadolu bölgesindedir. osmanlı'nın kurulduğu yer de burasıdır. aynı zamanda bilecik marmara bölgesi'nde olup denize kıyısı bulunmayan tek şehirdir.
  • (bkz: bilecuk)
  • bilecik - belekoma aynı zamanda tarihi açıdan anadolu'nun en eski şehirlerinden birisidir. diğer tarihi şehirlerin çoğu gibi (bkz: iznik - nikea) yeni ulaşım ağlarının dışında kaldığı için önemini nispeten kaybetmiştir.
  • yazları serin, kurak ve sıcakken, kışları ılık ve soğuk ve kar yağışlıyken her mevsim yağışlı gibi bir şey sanırım.
    bu ney lan?
    (bkz: bilecik diye bir yerin aslında olmaması)
  • bilecik'in bu durumu beni de düşündürür ara ara. bozüyük bildiğin iç anadoludur çünkü. vezirhan bildiğin sakaryadır. ve çerkeşli, ciciler gibi köyler de pekala iznik'e veya pamukova'ya bağlanabilir.

benim asıl üzüldüğüm ise mekece'dir. mekece kaçıp kurtarmıştır çünkü kendini. pamukova'ya bağlıdır mekece. güzel mekecemiz...

ayrıca bence pamukova da sakarya'dan alınıp bağlanabilir bilecik'e bağlanabilir bilecik parçalanmayacaksa.
  • kendisinden güzel bir şiir çıkartacak coğrafi olaydır:

ben o gün de dağılmıştım bilecik gibi;
    gözyaşlarım karadeniz'in hoyrat denizi,
    içimde küçük bir marmara; yüreğimde pus izi,
    gölgem iç anadolu biraz;
    kurumuşum sensizlikten, dudaklarım bozkır.
    ege'nin şivesi gibi;
    anlaşılmaz ama sevimli hallerim...

lan????