şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 5,68 civarında dalgalanacak kurdur.çünkü neden olmasın.
  • günün ilk dakikalarına 6.04 civarından girecek kurdur.
  • bedelli icin ayirdigim dolari bozdurduktan sonra ucusa gecmesini bekliyorum.
    edit: hadi yine iyisiniz :d
  • jerome powell az once sahin aciklamalarda bulundu, dolar indeksi yukseliste. bu aciklanan yuksek enflasyon verisiyle turkiye piyasalarinda yeni bir turbulansa sebep olabilir.
  • yılanlamaya başlamıştır.
    saat 7:58 itibariyle 6.08 tl'dir.
  • euro dolar paritesindeki düşüşten de aldığı destekle 6.10'a dayanmıştır.

edit: bir saat içinde yükseliş yüzde 2.5'i aştı. sanıyorum dün açıklanan enflasyon rakamlarından sonra fazla panik olmasın diye dizginlenen dolar bugün tepki verdi.

ekonomi çevreleri hep söylüyordu. bu ay ya herro ya merro ayı.
  • 28 eylül'den bu yana ilk kez 6,10 seviyelerine yaklaştı. politik bir çıkış yaşanmadan dolarda büyük bir hareketlenme beklemiyorum açıkçası.

enflasyon verilerinin beklenenin üstünde gelmesi dahi doları harekete geçiremedi. neden mi? ithalatta büyük düşüşler var. dolara yönelim ithalatın zorlaşması ile azalıyor ve bu da kurun fırlamasını engelliyor. peki bu iyi bir şey mi? ithalatta azalma yaşanılan mallara baktığımızda ihracat yapmamızı sağlayan ara mallar ve sanayi maddeleri olduğuna göre hiç de iyi bir şey değil.
  • powellın ağzındaki iki kelimeyle milyarlarca tl eriyebiliyor.gelişmekte ve borcu bu kadar çok olan ülkelerin abd ile ters düşmesi çok büyük sorun.5.90 lara çekmek için 80 günde devri alem yapıyoruz ama adamın biri tek kelime söylüyor ve bir kaç saatte 6.10
  • enflasyon verilerinin yep'le tutarsızlık göstermesi yüzünden yeniden yüksek kur - yüksek enflasyon - yüksek faiz sarmalına kaldığımız yerden devam ediyoruz. daha doğrusu 2 hafta bu sarmaldan çıkar gibi olmuştuk ne kadar olduysa artık.

sonuç: yine faiz arttırımı yapması gerekiyor mb'nin.

ytd.

(bkz: neymiş bu yapısal reformlar)
  • eylül’ün 4’ünden bu yana 6.70’ten 6.10’a düşmüş kurdur.

ekonomi süper!

bir saray daha yapılırsa enflasyon kesin düşer. şaaak!