şükela:  tümü | bugün
  • ben hayatımda böyle saçma böyle faşist bir uygulama duymadım görmedim.

--- spoiler ---
    madde 3 – (1) türkiye’de yerleşik kişiler tarafından gerçekleştirilen ihracat işlemlerine ilişkin bedeller, ithalatçının ödemesini müteakip doğrudan ve gecikmeksizin ihracata aracılık eden bankaya transfer edilir veya getirilir. bedellerin yurda getirilme süresi fiili ihraç tarihinden itibaren 180 günü geçemez. söz konusu bedellerin en az %80’inin bir bankaya satılması zorunludur.
    --- spoiler ---

adam malı resmi olarak satmış. ödemesini ister yurt içine getirir, ister yurt dışına. hem belki kurumsal firmanın yapısı gereği ödemeyi şirketin merkezine alması gerekiyordur. veya adam türkiye'deki bankalara güvenmiyordur. böyle bir uygulama nasıl olabilir?

yemin ederim bu tip kanunları tebliğleri yazanlar dünya gerçeklerinden tamamen kopuk ve bihaberler. yazık ülkenin kanun koyucuları olarak bunların görevde olması çok üzücü.

ilgili tebliğ linki
  • yani diyor ki döviz lazım para akışı lazım hareket lazım.yaptığın ihracatın bedelini banka yoluyla bir şekilde ülkeye sokmaz isen öperim diyor.bu adımla dövizdeki ani düşüşlere şahit olacağız inşa allah.
  • bölye zorlamalar doların daha da yükselmesine daha doğrusu tl nin düşmesine neden olmaz mı? dedirten şey
  • bir çok ihracatçı zaten yurtdışında kağıt üstünde de olsa şirket sahibi.ihracatı o şirkete tl olarak yapar o şirket üzerinden satar , sorun sanıldığı kadar büyük değil.
  • (bkz: sobaya odun atmak)

artık para gelmiyor, hiç olmazsa içeride ki çıkmasın çabasıdır, piyasayı daha da tedirgin etmekten öteye gideceğini sanmıyorum.
  • (bkz: 4 eylül 2018 tarihli tebliğ) ile birleşmesi gereken başlık.
  • böyle bir şey nasıl olur aklım almıyor.