şükela:  tümü | bugün
 • milwaukee bucks 100-115 miami heat skoru ile biten 2020 nba playoffları doğu konferansı yarı finalleri heat-bucks eşleşmesi 3. karşılaşmasıdır. bu maç ile birlikte heat durumu 3-0 yaparak artık adını neredeyse nba doğu konferansı finalleri'ne yazdırmış durumdadır. istatistikler;

  miami heat:

  jimmy butler: 30 sayı, 7 ribaund, 6 asist
  bam adebayo: 20 sayı, 16 ribaund
  goran dragic: 15 sayı, 5 ribaund
  jae crowder: 17 sayı, 5 asist, 4 ribaund

  milwaukee bucks:

  khris middleton: 18 sayı, 3 ribaund, 7 asist (%43.8 fg)
  brook lopez: 22 sayı, 6 ribaund, 2 blok
  giannis antetokounmpo: 21 sayı, 16 ribaund, 9 asist, 2 blok (0/7 üçlük)

  milwaukee bucks, son çeyreğin 8. ila 5. dakikaları arasında da skor üretmekte güçlük çekti ama maçın son bölümünde rezil bir durumdaydılar. son 4 dakika 42 saniyede sadece 1 sayı üretebildiler. buna mukabil, aslında hücum bile etmeyip top çevirerek maçı bitirmeyi düşünen, heat'ten 54 saniyede 8 sayı yediler. bunları yazıyorum ki son çeyrekteki farkın nasıl oluştuğu anlaşılsın. normalde, diğer heat-bucks serilerinde de olduğu gibi, maçın ilk bölümleri kafa kafaya hatta zaman zaman bucks'ın üstünlüğüyle bitti. bucks son çeyreğe 12 sayı önde girdi ve bir ara farkı 15 sayıya kadar çıkarttı. heat'ın çok başarılı şut atamadığı bir dönemde fena bir hücum sergilemediler, giannis de o bölümde toparlanmıştı ama buna rağmen yetmedi. son çeyreğin 6 dakikasında sayı bulabildilerse, 6 dakikasında sayı atamadılar neredeyse ve heat muazzam bir son çeyrek oynayarak bucks potasına 40 sayı bıraktı.

  şimdi giannis antetokounmpo kötü bir oyuncu değil; nba'in elit oyuncuları arasında bulunan, şu andan itibaren hiçbir şampiyonluk yaşamasa dahi, kariyerini yüzüksüz bitirse dahi bu performansı ile birlikte nba'in ortalamaüstü oyuncularından birisi olarak spor hayatını noktalayacak oyuncularından birisi. ancak şu bucks-heat serisi başladı başlayalı dikkatimi çeken bir şey var. 3. çeyreğin sonundaki ve 4. çeyreğin başındaki bölüm hariç, giannis parkede yokken bucks çok daha rahat ve kaliteli hücum ederek sayı buluyordu. giannis içeriye girdiğinde ise oyuncularda sanki bilinçaltında "topu giannis'e vermeliyim" algısı oluşuyor ve o güzel işlemeye başlayan bucks hücumu yine sekteye uğruyor. e bu taktiğin işlemesi için de giannis'in olağanüstü bir performans göstermesi gerekiyor ki heat gibi bir takımı yenebilsinler. yani 21 sayı, 16 ribaund, 9 asist başka bir oyuncu için harika bir performans olabilir; ancak bucks'ın beklediği ve giannis'in potansiyeli maalesef bu değil. açıkçası middleton'ın da, lopez'in de bu maçta gösterdiği performanstan daha geridedir giannis'in oyunu. 7'de 0 üçlük ve %33 fg isabeti giannis seviyesinde bir oyuncu için ve playoff yarı finalleri için kabul edilebilir bir performans değildir.

  öte yandan, heat muazzam bir oyun oynuyor. basketbolun sevdiğim yanlarından birisi de bu. mesela bucks 15 sayı öne geçtiğinde, eğer futboldaki gibi bir imkan olsaydı, top çevirerek, geriye yaslanarak maçı bitirmeyi deneyebilirdi. lâkin basketbolda olan kural dahilinde, kaç sayı önde olursan ol eline geçen topu 24 saniye içinde bir hücuma çevirmek zorundasın, yoksa top karşı tarafa geçer. bu yüzden de açtığın farktan çok, sürekli maçın içinde kalabilmek ve hem hücuma, hem defansa odaklanabilmek çok önemlidir. heat bu gece yine bu artı yönüyle kazandı. yoksa ilk çeyrek bucks üstünlüğüyle bitti, ikinci çeyreğe heat biraz kötü başladı ve dördüncü çeyreğe buck 12 sayı önde girdi. bu kadar olumsuzluğa rağmen heat asla maçı bırakmadı, tüm takımdan belirli yararı aldı ve kazandı.

  şu seride en çok khris middleton ve brook lopez'in emeğine acıyorum.
 • mike budenholzer efendinin oluk oluk sıçtığı serinin üçüncü maçı. yahu elinde muazzam bir takım var sen başında olmasan da bu herifler kendi başlarına doğu lideri olup orlandoyu elerlerdi zaten. sen ne işe yararsın ey adam olmuyor işte anlasana topu anteye verip içeri koşmasını isteyerek başaramıyorsun abicim. şu kafayı düzelt artık silkelen ve kendine gel bu seri muhtemelen bitti ama gelecek seneler için söylüyorum bak manyak olursun.