şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanların insanlıktan çıkar olduklarını fark edebilmeleri, meşgul ve sorumlu oldukları işin (meslek) yeryüzündeki diğer insanlar, canlılar ve doğa için neye yaradığına dair biraz daha eni konu düşünebilmelerine fırsat verecek günümüz düzenine göre ütopik uygulama.

  ben bugün işlenen düzene göre çok daha verimli ve başarılı olacağına eminim. zira zaten hemen her şey hızlı üretim, hızlı geliştirme ve haliyle hızla eskime sistemi üzerinden yürüyor.

  artık acelemiz kalmadı, daha yavaş ve tekin adımlarla geliştirebiliriz teknolojiyi, boku püsürü ve daha az egzoz gazı salarız dışarıya. kitap okumaya vaktimiz olur, okumamaya bahanemiz azalır....

  daha zevkli insanların yaşadığı ve daha zevkli yaşanan bir dünyada var olmaya başlarız gibi geliyor bana. ama çalışmadan hayatına anlam veremeyen manyaklar bu durumda ne kadar mutlu olurlar bilemem. ben onlara fazladan bir günümü daha verebilirim çalışmak isterlerse.
 • haftanın bir günü dersi olmayan branş öğretmeninin çalışma düzenidir. çok da iyidir, çok da güzeldir fikrimce.
 • akla infaz memurlarını getiren uygulama,

  gardiyan olun, tatil size gelsin!
 • (bkz: yaran yanlış okumalar)
  (bkz: 4 gün messi 3 gün tatil)
  dedim fener'e yeni transfer falan mı var.
 • utopya falan olmayan bazi ulkelerde coktan uygulanan sistem. benim calistigim sirkette de bir cok sadece 4 gun calisan tip var. yanliz soyle kucuk bir problem var, bu amcalarin normal mesaisi 8 yerine 10 saat. yani onlar da haftada 40 saat calisiyor. toplam saatte bir degisme yok. yine de cok seviyorlar bu calisma duzenini.
 • en azından kamu kurumlarında uygulanması aslında elzem olan sistem. zaten 5 günlük iş yapılmıyor. boşu boşuna elektirik, su, malzemelerin yıpranma payı vs... günde 8 saat, ayda 32 saat yılda ise 384 saat tasarruf. saatleri ileri geri alarak günde 1 saat fazla tasarruf ederek yılda en fazla 365 saatlik elektirik tasarrufuna dilenen hükümetin acilen el atması lazım. haftda 40 saat çalışılmıyor kamu kurumlarında. haftada 32 saat yoğun bir çalışma periyodu ve doğru performans kriterleri ile yılda 384 saat kesin elektirik tasarrufu. öyle güneş 10 dakika erken çıktı, yarım saat geç battı, mustafa bey biraz erken gelmiş, saadet hanımın mesaisi var değil. net 384 saat. hem de sadece elektirikte değil. su, malzeme kullanımı, çay, kahve, vs vs vs...
 • birçok meslek için anlamı; 4 gün mesai, 3 gün nöbet. yemezler.
 • (bkz: şerefsizim benim aklıma geldiydi) bi aydır muhabbetini yapıyorum ben bunun. keşke başlığını açsaymışım yine geç kaldım anasını satiim...
 • başlığı okuduğum anda, yanımda bulunan arkadaşın:
  "hacı, neden 3 gün mesai, 4 gün tatil değilde, 4 gün mesai, 3 gün tatil" diyerek beni derin düşüncelere gark eden tatil.