şükela:  tümü | bugün
  • umut dolu ankettir.
  • "cumhur ittifakı yüzde 44’ün altına düştü, ince ile erdoğan başa baş" başlıklı anket.

ay olabilir mi böyle bir şey lütfen olsun çünkü.
  • bu seçimde hiçbir anket şirketi kazanamayacak.. ama biz 24 haziran akşamı çok mutlu olacağız, maçın 2. yarısına da o moral ve motivasyonla çıkıp net bir sonuç alacağız.. artık t a m a m..
  • motivasyon firmalarına anket ve araştırma şirketi diyemeyiz. bunların yandaş olanları da var.
    bir daha söyleyelim.
    konsensus
    konda
    andy-ar
    bunlar altına imza atamayacakları sonuçları açıklayamazlar.
    bu şirketlerden sanıyorum sadece konsensüs bir anket yayınladı ve diğer ikisi hala sessiz ama onların da sonuçları gelecek:).
  • ilk tur

recep tayyip erdoğan - 42.2
    muharrem ince - 24.6
    merak akşener - 16.9
    selahattin demirtaş - 12.3
    temel karamollaoğlu 3.8
    doğu perinçek - 0.2

2.tur:

erdoğan 42.2
    ince 41.9
    kararsızlar 9.4
    oy vermem 6.5

veya

erdoğan 42.1
    akşener 40.1
    kararsızlar 6.8
    oy vermem 11

olarak açıklamış ankettir.

araştırma şirketinin yorumu, ince'nin güneydoğudan daha fazla oy alacağı şeklinde. hdp seçmeninin akşener'in 2.tur adaylığında oy kullanmama eğiliminin arttığı görülüyor gibi bir açıklamaları var.

2. turda kararsızları dağıtmamayı seçmişler, hdp seçmeninin davranışını kestiremiyorlarmış.
  • telefonumda "google haberler" yüklü. bu servis günlük gelişmelerden ziyade sansasyonel haberleri veriyor. örneğin;*:seçim 24 haziran'da olacak.` gibi. bugun bu servisten 4 haziran seçim anketi diye bildiri geldi. ben de yalan off yine sikimsonik bir sey diyemedim sonuçta google servisi. hadi bakalım

tanım: bence yanılma payı içerisinde doğru ankettir.
  • iyice kafayı yedik amk. gelip remres'e mi inanacağız diyen akp'li çıkıyor, ay hadi inşallah diyen muhalif çıkıyor. ankete baktığınızda az farkla da olsa erdoğan cb seçiliyor. yani gayet olası bir anket, olur olmaz 24 haziran ve 8 temmuz'da göreceğiz zaten. çok anlam yüklemeyin şu anketlere.
  • roportaj ile oranlar arasindaki sanki celiskilerin oldugu anket.

ilk gozume takilan

--- spoiler ---
    chp ile hdp arasında bir oy gecişkenliği var mı?

var. muharrem ince faktörü ve hdp’nin olası bir baraj riski karşısında hareket eden bir chp-hdp seçmeni görüyoruz. kimi hdp’li, selahattin demirtaş’ın ikinci tura kalmasını gerçekçi bulmuyor. bu yüzden ilk turda milletvekili seçimlerinde partisi hdp’ye, cumhurbaşkanlığında da ince’ye oy verecek. benzer durum chp tabanında da var. “benim cumhurbaşkanı adayım ince’dir ama barajı mutlaka geçmesi gerekir, oyum hdp’ye” diyen de bir chp kitlesi oluştu
    --- spoiler ---

bu dogruysa selahattin demirtas'in hdp'nin kayda deger bir sekilde altinda, ince'nin de chp'nin kayda deger bir seklinde ustunde oy almasi gerekir. iyi de kararsizlar ve oy vermeyenleri orantili dagittigimizda chp %23 cikiyor, hdp %10.5 cikiyor.

oysa bu ankete gore demirtas partisinin neredeyse 2 puan ustunde
    kim bu hdp'ye oy vermeyip demirtas'a verecek tuhaf kitle?
  • yaptiklari aciklamalar istatistik bilimiyle celiskili gibi geliyor. haberden alinti yapiyorum:
    "‘millet ittifakı'ysa yüzde 43.4 ile başlamıştı. son ölçümlere göreyse 43.5- 43.7 bandında çıkıyor."

50 milyon secmenin oldugu bir durumda bu kadar kucuk bir artisi gorebilmek icin yaklasik 1.6 milyon katilimli anket gerekiyor (99% confidence interval). genelde secim anketleri 2-5 bin arasi katilimciyla gerceklesir ve arti eksi yuzde 2 hata payi barindirir.