şükela:  tümü | bugün
  • 4 işlem dışında matematiğin hiç bi sike yaramadığı gerçeğini anlatan durumdur.
    durun lan hemen recm etmeye başlamayın.
    dinleyin bi!

hayatı şöyle bir göz önüne alın.
    hepimiz iyi kötü bu aşağıda yazacağım salakça matematik konularını gördük..
    iş veya özel hayatın % kaçında trigonimetri, logaritma, türev, integral, geometri vs.'yi kullandık?

yahu steve jobs kafasında, herşeyi çözen ve dehşet işlemcili pc'ler çıkmış hala abaküsün yapım yılı ile aynı zamanda ortaya çıkan ve insanların beyinlerini gereksiz yere meşgul eden saçma konular öğretiliyor okullarda.

tüm bu gereksiz ve öğrencilerin zorlandığı matematik konularının, özel ders veren matematik öğretmenlerinin milli eğitim bakanına yaptığı baskıyla hala müfredatta yer aldığına inanıyorum açıkçası.

arkadaş biri de çıkıp kral çıplak desin yahu.
    banane aq elin avrupa ve amerikasında da bu konular öğretiliyorsa derslerde?
    lan faydası ne öğrenciye veya ülkeye?
    git düzenli banyo yapmasını öğret onun yerine..
    plajda koşup güneşlenen insanların suratlarına kum sıçratmamasını..
    asansöre veya yürüyen merdivene nasıl binilmesi gerektiğini vs..
    empati kurdurmayı bile öğretsen razıyım şu 10 küsür gereksiz senede..
    hayvan ve doğa sevgisi aşıla,
    ne bileyim mesela 'saygı' veya 'dinleme' isminde bir ders olsun matematik yerine okullarda..

toplumun en büyük sorunlarına bakıyorsunuz, hepsi de okullarda öğretilmeyen, eğitimi verilmeyen şeyler.

yani ben de gidip götümden 'sikimografya' diye bir ders uydursam ve konularını da yine aynı götümden sallasam ve bunu ders diye meb'e kaktırsam farkı ne matematikten?

adama bakıyorsun matematik uzmanı düzeyinde bilgisi var ama üç kuruşa sadece 4 işlem bilenin işçisi olarak çalışıyor.

tabii bu sadece matematiğe özgü değil, ilkokuldan lisansa kadar tüm dersler böyle neredeyse.

buna kim dur diyecek, çocukların , gençlerin beyinleri ne zamana kadar gereksiz bilgilerle dolmaya devam edecek bilen yeşillendirsin.
  • sayısalcı değilsen anlamı yoktur. yıllarca matematiğe küfür ettim ve 6 yıldır sayısal bölümler okuyorum. bölüm olayı falan değil ayrıca, sana bir örnek vereyim: matematiksel düşünemeyen, fonksiyonları falan bilmeyen, yani sayısal zekası iyi olmayan adam program yazamaz mesela.
  • türev öğrenmeseydik total cost fonksiyonunu marginal cost fonksiyonuna nasıl çevirecektik?

ilk ve orta öğretim için doğru olabilir ama üniversitede mühendislikte, mimarlıkta, fen'de, iibf'de matematiksiz olmaz, eşek gibi öğrenilecek bunlar.

liselerde de sadece ezbere bakan trigonometri, türev, integral gibi konular yerine 4 yıl boyunca problemlere, geometriye yüklenilse öğrencilerin sayısal zekası oldukça gelişir diye düşünüyorum.
  • matematik öğretiminin amacı düşünmeyi öğretmek, sebep sonuç ilişkilerini kurabilen insanlar yetistirmektir. o yüzden türkiye matematik konusunda çok geridir ve beyinler az kullanılmıs,sıfırdan farksızdır.
  • gerçek bir sığırın serzenişi olabilir.
    oysa, o plajda üzerine kum sıçratmakta sıkıntı görmeyen aynın mantığı işte bu tam olarak "dört işlem dışında ne gerek var la matematiğe".

bunu demiştim daha önce şu konuda:
    (bkz: peki bu bilgi gerçek hayatta ne işime yarayacak/@endoplazmikretikulum)
  • 1) bilgisayar sana, gerceklestirmek istedigin islemin sonucunu verir. bilgisayar senden islemin ne oldugu ve inputun ne oldugu bilgisini alir; ve sana outputu verir. sen turev integral falan bilmezsen, herhangi bir uygulama icin islemin ne olmasi gerektigini de bilemezsin, dogal olarak bilgisayar da sana sonuc veremez.

2) bilgisayarin precision'i sinirlidir. bu demektir ki bilgisayar hicbir zaman gercek turev ya da gercek integral alamaz, en azindan makul bir sure ve bellek kullanarak bunu yapamaz. bu da demektir ki, turev integral vs islemlerinde kisi kendi matematik kabiliyetini kullanip, turev ve integralin o uygulama icin ne bicimde hesaplanmasi gerektigini bilgisayara anlatmak zorundadir. bunun icin de yeterli miktarda matematik bilmesi gerekir.

3) 2 ile baglantili ama farkli bir nokta olarak, art arda gerceklesen komplike islemlerde precision yetersizliginden dolayi gerceklesen error katlanir ve sonucta alakasiz bir sonuc verebilir size bilgisayariniz. bu durumlarda errorun hangi asamada gerceklestigini bulmaniz ve erroru duzeltmeniz icin gayet iyi bir matematik bilgisine sahip olmaniz gerekir.

4) 2 ve 3 ten kaynaklanan erroru tespit etmek icin bile matematik bilmeniz gerekir. yoksa error var mi yok mu haberiniz bile olmaz.

5) bunlarin hepsini otomatik olarak yapabilecek bir kod yazabilirsiniz tabi. fakat bunu da yapabilecek bir kod yazabilmek icin gereken matematik bilgisini gectim; boyle bir kod matematik bilen ve sezgileriyle hatalari kendisi tespit edip duzelten birinin yazacagi koda gore cok yavas calisir. siz bilgisayar hata nerede bulsun diye beklerken, matematikci adamin programi on yuz bin milyon tane islemi gerceklestirmistir bile.

simdi geri don ve o kitabi yeniden acip okumaya basla :(
  • mühendis olup köprülerin çizimlerini, bina projelerini falan yaparken 4+4, 5-2 falan kullanırsın o zaman canım kardeşim. ha benim liselime.