şükela:  tümü | bugün
  • bu maçın unutulmaz anlarından biri, ismail kartal'ın (arap ismail) gördüğü kırmızı karttır.
    sigma'lı futbolcu, ismail'i sert bir faulle yere indirmiştir. hakem, elini cebine sokmuş, sarı kartını çıkartmış ve çek(oslovak) futbolcuya kart göstermek üzere koşar adım olay yerine gelirken, ismail yerden kalkıp rakibe kafayı koyar. tabii ki hakem bir anlık şapşallaşmanın ardından ismail'e çıkarır kırmızı kartı...
  • tanju çolak bu maçta sakat olduğu için oynamamış, onun yerine televizyonda yorumculuk yapmıştır. tabi yenen onca golden sonra pek bir şey diyememiştir.
  • (bkz: oeehh)
  • bu macta fenerbahce'nin basinda, slovakya'nin cikardigi en iyi teknik adamlardan biri kabul edilen jozef venglos'un olmasi da ayri bir ironidir..
  • 83. dakikada ridvan'in kenara alinip, yerine nuri'nin* surulmesi de ilginc bir ayrinti, yedinciyi yemeyelim diye - son dakikada yemisler o golu.
    (bkz: sigma olomouc)
  • bu maçtan önce inönüde oynanan ve ismail'in golüyle fenerbahçe'nin 1-0 galibiyetiyle sonuçlanan serinin ilk maçı hayatımın tribün anlamında en güzel en unutulmaz maçlarından biridir.ciğerlerimin meşale dumanına doyduğu,gözlerimin kırmızı görmeye başladığı bir geceydi sigma maçı. velhasıl kelam sigma olomouc sadece 2. maçtaki farklı skorla değil istanbuldaki ilk maç ile de anımsanır fenerbahçelilerce
  • bazı insanlarda onulmaz travmalara sebep olmuş bir maçtır. bir hastanenin arşivinde ulaştığım bilgiler gözlerimi yaşartmıştır. psikanaliz yapılan bir hastanın anlattıkları yürek dağlayıcıdır.

ilgili kısım:

"-evet ulu bilge uyuyorsunuz. uyuyuuuun uyuyuuun! elimdeki nesneye odaklanın. tamam. sağ elinizi kaldırın. evet. şimdi tüm sorduklarıma yanıt vereceksiniz. sizi en çok etkileyen ve unutmak istediğiniz olayı anlatın.
    -yirmi yaşında bir bilge adayıyım. ama gören on onbeş yaşında bir oğlan çocuğu sanıyor. ben de benden dört beş yaş büyüklere "amca" diyorum zaten. tabi şanlı fenerbahçe tutkusu o zaman da devam etmekte. bir avrupa kupası maçı var. uefa kupası ikinci tur ikinci maçı. deplasmanda. rakip sigma olomouc.
    - devam edin ulu bilge. sizi dinliyorum.
    - ilk maçta rakip kapalı oynamıştı. ama kralım aykutun golüyle 1-0 kazanmıştık. fenerbahçe yazarları ne yorumlar yapmıştı. "rakip burada kapalı oynadı. orada gol atmak için açılacak, biz de bir sürü gol atacağız" tabi ben de genç bir ulu bilge stajyeri olarak umut doluydum. hele şeytanım rıdvanım "ben tek başıma sigma defansına yeterim" deyince uçmuştum. ve maça çıkıyor işte fenerbahçem.
    - evet ulu bilge.
    - ıııhhh takım kötü. ilk golü yedik. ikinciyi de yedik. alllahım yine mi kahır? üç oldu!
    - şşşş sakin ulu bilge sakin. devam edin.
    - goooool! gooool! gol attık. yaşasın. yaşa aykut. tur bizim olacak! yapma ismail yapma. kırmızı kart görülür mü. ilk yarı bitti.
    - tamam ulu bilge. ikinci yarıya geçin.
    - ühü ühüh. kaybedeceğiz bu maçı. ikinci yarı başlıyor.

-hastabakıcı hastabakıcı. hemen yetişin her golde ulu bilge sarsıla sarsıla titriyor. sakinleştireci yapın hemen. ha? ne yapıyorsun öyle?
    -bilmiyor musunuz? uzaktan okla yapıyoruz sakinleştiriciyi. tehlikeli çünkü. ve de dirençli. uyutmak isterken bile yaban domuzları için kullanılanlardan kullanıyorduk. sakinleştiriciyi de iki doz ayarlıyoruz.
    -hayır hayır o hipnotize durumda. git yanına adam gibi yap.
    - olamaz doktor bey. ne olacağı belli olmaz. bir kaparsa beni kimse kurtaramaz elinden.
    - tamam neyse. at sakinleştiriciyi. iyi nişanla. tam kolundan.

- evet ulu bilge daha sakinsiniz umarım.
    - böüaaa 7 oldu. 7! ühühühü. ne yaptığımı bilmiyorum. evden çıkıyorum. ilerde bir inşaat var. oraya girip içli içli ağlıyorum. üühühüh. üühühühü. bana mı diyorsun amca? buyur. çok kötüyüm amca. elendik. 7 gol yedik. o önündeki şey de ne amca? dur amca duuur! ne yapıyorsun. aaaah. yapma duuur! dur! böüaaaa. ühühü hühühüh."

(bkz: valla tüm fenerliler eziktir arkadaşım bu böyledir/#3271365)
  • bu maçta sigma olomouc takımını yaşlanıp kurt hoca mertebesine yükselecek ve çek milli takımının başına geçecek olan karel brückner çalıştırmaktaydı.
  • ilkolul 3. sinifta okul zili calar calmaz servise kosup radyodan maci dinlenmeye baslamistik. mac biranda 3-0 olunca gozlerimiz dolmus ama aykutun ilk yarinin sonunda gelen goluyle yeniden umutlanmistik. ikinci yarinin hemen basinda sigma maci 4-1 e getirince gozlerimiz tekrar dolmustu ama umidimizi yitirmemistik. yedigimiz golden 3dk sonra spikerin yaptigi "turu belki gecemiycez ama aykut onlara unutmayacaklari bir gol atti" yorumuyla ister istemez yenildik ama ezilmedik moduna girmistik . fakat servis soforumuz aykut abi bu yorumdan sonra daha cok dayanamamis ve radyoyu kapatmisti. macin geri kalan kismini dinleyememistik ama icimizde bir mucize olur mu inancini birakmamistik. servisten indikten sonra kosa kosa apartmandan iceri girip evin zilini calmistim. kapiyi acan anneme heyecanla macin skorunu sordugumda 7-1 cevabi alinca odama kosup aglamaya baslamistim.
  • yanlış hatırlamıyorsam maçı aynı anda kanal 6 da yayınlamıştı. hatta 6. golden sonra iyiki teleon yayınlamadı demiştik. üzülmüştük.