şükela:  tümü | bugün
 • üst edit; basligi parsellemek icin degil, yaklasan durumu haber vermek icin aylar öncesinden yazıyorum. bu konu önemli ve tartışılmalı.

  amerika baskanlık secimlerinin kazanani neticesinde belirlenecek kurdur.
  kim kazanirsa kazansin, ülke olarak zarar görecegimiz için bu secim bizi hic olmadıgı kadar etkileyecek.

  bugun 29 haziran 2020 dolar kuru 6.85 civarı.

  yüksek ithalat, düsük ihracat ve kötü bir turizm sezonuyla bu krizin icinden nasil cikacagimizi bilmiyorken, bir de merkez bankasinin elindeki kaynaklari dovizi baskilamak icin kullanmasi bizi ekim-kasim ayinda buyuk sıkıntiya sokacak.

  kasim ayinda hem dis borc odememiz var hem de abd baskanlik secimleri var. kisacasi dolar kuru beklentim 7.90 civarı. umarım ulke olarak daha da buyuk bir cokus yasamayız.

  herkes koltuklarına sıkıca tutunsun!

  karagün edeti : beklenen tarih yaklaşıyor. şunun şurasında 2 ay zamanımız kaldı.
 • cok favorilendigi için bugün yazdığım bir enrtyi buraya aynen kopyalayım da
  4 kasım geldiğinde neden bu duruma geldiğimizi daha rahat anlarız .

  -----------$$$$$$--------

  iki tavuğu karşıdan karşıya geciremeyecek olanlara ülke emanet edersen dolar 7.45 de olur 8.45 de. ve işin tuhafı sürekli yapılmaması gereken şeyleri yapıp, olumlu sonuç almayı bekliyorlar. yahu kardeşim siz direndikce daha fazla batıyorsunuz. ekonomi işleri ona buna "fetocu" demeye benzemez. dolar yükseliyor diye kimseyi içeri de atamazsın. " dış mihrak" dersin, o da artik baydı.

  faizi arttirmamak için bu kadar direndiniz, şimdi %300 puan artirsaniz da faydası yok. dolar yükselmeye devam edecek. zaten 8 liraya doğru emin adımlarla ilerliyor.

  dolar neden yukseliyor?

  düşük faizle kredi dağıtırsan, ihtiyaci olmayan kişilere bu parayi verirsen, para dövize gider.

  rezervini , yedek akceni, merkez bankasının karını kafana göre eritip, dövizi baskilamak için kullanırsan,

  turk lirasını bol bol dağıtıp değersizlestirirsen, kafana göre para basarsan, basılan tl'lerin nereye gittiğini takip etmezsen, dolar yükselir.

  bütün ekonomik rakamları işine geldiği gibi hesaplarsan, işsizlik verisinden tut da enflasyona, büyüme rakamlarına kadar herşeyi manuple edersen,

  yabancı yatirimcinin güvenini kaybedersen, cds (ülke risk puanı) dikkate almazsan. neredeyse iflas noktasına geldiysen, kredi derecelendirme kuruluşlarına laf yetiştirip satasirsan, dolar yükselir.

  4000den fazla ithal urune gümrük vergisi getirip, ihracattan ülkeye giren dövizi doları baskilamak için kullanırsan,

  ihracatinin %15 azaldığı yerde ithalatini sadece %5 düşürebildiysen aradaki %10 farkı kapatamazsın, dolar yükselir.

  hiç birşey üretmez, dondurma çubuğunu bile ithal edersen, ekonomini disa bağımlı hale getirdiysen,

  ülke içinde bile türk lirası cinsinden borclanamaz hale gelip, döviz karşılığı borclanirsan , zaten olmayan dolar ,daha çok yükselir.

  hazine garantili yollar, köprüler , hastaneler yapıp, bir de bunları doviz ile anlaşmalara baglarsan,

  halkın ödediği vergileri köprü, yol, hastaneye dönüştürmek yerine saraylara, nereye gittiği belli olmayan örtülü ödemelere ayırırsan , dolar yükselir.

  merkez bankasına müdahale eder, rezervi en cok çıkacak şekilde hesaplarsan, birgun net, birgün brüt, başka bir günde varlık olarak hesap yapıp, işin içine sana ait olmayan swap karsiliklarini dahil edersen,

  yurtiçi yerlesiklerin , yani halkın dövize yonlenmesini kendi raporlarindan anlayamaz, bunlar için önlem almak yerine döviz alim vergisi getirirsen, alan satmaz; dolar yükselir.

  bddk'i çiftlik gibi kullanırsan, sürekli bankaların karşılık, rasyolari ile oynarsan, turklirasini yurtdışına açıp ertesi gün kapatırsan,

  halk kendi dövizini çekmek istediğinde, fiziki talepler için komisyon istersen, vatandaş parasını çekip yastık altına koyarsa zaten az olan şeyin değeri artar; dolar yükselir.

  ülke içindeki altın stoklarıni bitirirsen, vatandaşınin altın almasının önüne geçemezsen, altını da dolar cinsinden ithal ettiğin için; dolar yükselir.

  200 küsür ülkeden oluşan dünyada venezuela, azerbaycan,katar,libya gibi 3-5 ülke disinda iyi gecindigin ülke yoksa. tüm komsularinla aran kötüyse, en çok ihracat yaptığın avrupa birliği ülkelerini karşına alıp, amerika ile bir iyi, bir kötüysen,

  tarım /hayvanciligi bitirip, dünyanın en çok ithalat yapan ülkesi venezuela'dan pirinç, beyaz peynir ithal edecek kadar düştüysen, kendi ülkendeki çiftciye destek olmayıp, ithal ettiğin urunlerdeki gümrük vergisini kaldırır bu insanları da zarara uğratirsan ; dolar yükselir, samanı da ithal edersin.

  doğalgaz fiyatları yerlerde surunurken, doğalgaz alıminda fiyatı sabitlersen, maliyet hesabını bilmediğini kabul etmezsen,

  3. havalimanı, kanal istanbul gibi saçma projelere kaynak ayırıp, eğitime bütçe ayırmaz, öğretmen atamayip, 5bin imam atarsan; dolar dolaylı olarak yükselir.

  demir/celigi 10 birime ihraç edip, 1000 birime otomobil, 5000 birime makine olarak ithal edip, yüksek teknoloji ürün uretemezsen; dolar yükselir.

  dalgalı kur sisteminde 2 ay boyunca doları sabit tutarsan, yapmadığını iddia etsen de sermaye kontrolü yaparsan, ülkende gazeteci, avukat, yazar sana muhalif kim var içeri atarsan, kimse sana güvenmez; dolar yükselir.

  turizmden gelir elde etmek için ülkeyi covid konusunda kendi haline bırakırsan, verdiğin rakamlara ülkeleri inandiramazsan, ülkene turist gelmez; dolar yükselir.

  daha 50 tane şey daha yazarım da bunlar ilk aklıma gelenler. şimdi "dolar düşecek" diyen arkadaşların argümanlarini alalım.

  dolar hangi şartta nasıl düşecek?

  dolar, berat albayrak da istifa etse düşmez. çünkü güven dediğin şey bir bütündür.

  dolar ne olur?
  her hafta 7 kuruş koyun iste üzerine, mb toplantılarında biraz düşer. sonraki hafta aynı yere gelir. 7.48 -7,58 gibi rakamlarda 1 hafta oyalanır. sonra kademeli artış, istiklal marşı kapanış.
 • son 3 aydir abd dolari tum dunya paralarina karsin deger kaybederken turk lirasina karsi deger kazandi o nedenle sorun biden'in ya da trump'un kazanmasi degil. akp hanedanligina daha ne kadar katlanabilecegimizdir. onlar basimizda oldugu surece, maasli trol ordulari orada burada dezenfarmasyon yaptigi surece ve bizler din ile uyusturulmaya devam ettigimiz surece dolar yukselmeye devam edecektir.
 • baydın kazanırsa acayip yükselir. trump kazanırsa da acayip yükselir. netekim bu topraklarda doların yükselmeme ihtimali yoktur.
 • ikiz kuleler yıkıldığında dolar tüm dünyada değer kaybederken tl bazında yükseldi. daha dün gibi hatırlıyorum. o yüzden şu seçilirse düşer gibi analizlerde (!!) bulunanlara götümle gülüyorum. dolar hep yükselir hep yükselecektir.
 • geçmiş olsun şimdiden. yarını görebilmek için müneccim yarrağı yemeye gerek yok, dünyada gelişmekte olan ülkelerin para birimi yükselirken bile türk lirası artmıyorsa bi problem vardır.
 • 'götüyle inatlaşan donuna sıçar' şeklindeki halk sözünü bir kez daha hatırlatacak değer.
 • florida’da biden önde olursa geçmiş olsun , çok net söylüyorum anlık 30-40 kuruş zıplar. merkez bankası zaten bu yüzden faiz artırmadı , seçim sonuçları bekleniyor.
 • 8.50 de ki çelik duvarı 9.00 a çekmemizle sonuçlanması muhtemeldir.

  duvar çelik ama altında raylı sistem var...
 • mb ara toplantı yapmazsa 4 ünde 9 u toplantıya kadar da 10 u geçer o yeşil olan.