şükela:  tümü | bugün
  • heralde bir ülkenin acınası durumunu ortaya koyan tablodur.

    üniversitede bir hocam vardır öyle dersinde başarılı bir öğretmen olduğunu söyleyemem. ancak dersinde bahsettiği jeton mevzusu bana öğrettiği ender şeylerdendi.şöyle ki , jeton ekonomik olarak gelişmemiş ülkelerin kullandığı bir araçtır zira jeton yerine geçecek bedeli bir madeni paraya sabitleyemezler çünkü paraları değer kaybedebilir ve ekonomileri güven vermemektedir.

    şimdi bakalım avrasya tünelinin geçiş bedeli 4$ + kdv (bu para tabi tl olarak ödenecek ancak fiyat bu model üstünden belirlenecek) . yukarıda anlattığım jeton hikayesiyle bir bağıntıyı siz de hissetmişsinizdir. türkiyedeyiz ve geçiş bedeli $ üstünden hesaplanıyor . ama biraz da türklük var işin içinde " + kdv" , o vergiyi bile dolar üstünden hesaplanan fiyat üstünden alıyor.

    sonra da türkiye dünya gücü diyip , halka aziz millet diyip sırtını okşayıp durum idare ediliyor. biraz akıllı bir halk olsaydık, çoktan bu mediokrlardan kurtulmuştuk lakin halk zeki ve becerikli insanlar bir yana her zaman kendine benzeyeni seviyor.