şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • kaynak

  osmanlı padişahı 2. abdülhamid'in torunu orhan osmanoğlu, twitter hesabından yaptığı paylaşımda osmanlı padişahlarını eleştirenlerden 'kendi dedelerinin yaptıklarını belgelemelerini' istedi. osmanoğlu, "sizin 4 kuşak önceki dedeleriniz bu vatan için ne yaptı belgeleyin paylaşma sözü veriyoruz sayfamızda" ifadelerini kullandı.

  valla benimkinin deri atölyesi varmış, e-devlette boşanmış gözüküyor. sonra akşamları içki içmeyi pek severmiş aynı ıı.abdülhamit gibi, bana kaliteli bir hayat yaşamış gibi geliyor.
 • bu soruyu soran insanın dedelerinin, halkı sömürerek kurduğu ve yabancılara toprak peşkeş çekilen saltanatın çökmesine vesile olan kurtuluş mücadelesinde yer aldılar. evde de istiklal madalyası duruyor, yeterli mi?
 • 15 nisan 1915 doğu cephesi dilman muharebesinde şehit. şehit olduğunda 2 kızı 1 oğlu vardı. 32 yaşındaydı. çok az türkçe biliyordu. dedesi de çerkes rus savaşında şehit olmuştu. 400 kişi (çoğu kocaeli bölgesinden) aynı muharebede şehit düştü. çoğu arkadaştı. iran salmas'ta bir şehitlikte gömülüler. gidip görmek dua etmek isterdim ama mümkün değil. yeri gelmişken vizyonsuzluklarından dolayı halkımızı savaşlardan belini doğrultamaz hale sokanlara lanet olsun.
 • "hilafeti ve saltanatı kaldırdı." şeklinde yanıtlanması gereken sorudur.
 • baya zor , sıkıntılı bir devirde yaşamışlar. kendi dedelermden değil ama süreyya aydemirden örnek vereceğim "suyu arayan adam " kitabında 3 erkek kardeş olduklarını hepsinin askeri okula gittiğini ve diğer iki kardeşinin savaşlarda şehit olduğunu yazar. babası en küçük oğlumu da kaybedeceğim diye çok korkarmış. savaşlar, kıtlık fakirlik ihanetler osmanlının son 50 60 yıllık döneminde ne ararsan var.
 • 4 kuşak önceki dedem, bunu soran orospu çocuğunun dedelerinin yaptığı gibi; topukları götlerine vura vura kaçmak yerine, okuduğu galatasaray lisesi'ni (o dönemdeki adı mekteb-i sultani) bırakarak savaşa katılmış.

  toplumun o dönemdeki eğitim seviyesin göz önünde bulundurduğumuzda (ki galatasaray lisesi şimdi bile prestijli bir okul), gayet rahat bir şekilde avrupa'ya kaçabilecekken, ya da bazı sümsükler gibi saklanıp, kaosun içinde kendi çıkarları peşinde koşabilecekken, ülkesi için savaşmış ve dizinden vurulmuş.

  daha sonra, ailesinin olduğu adapazarı pamukova'ya dönerek çiftçilik yapmış ve çocuklarını büyütmüş. dedemin de aralarında bulunduğu çocuklarından kız-erkek ayrımı yapmadan hepsini okutmuş. o çocuklar, cumhuriyetin ilk döneminde, para pul için değil ülkeleri için çalışan ilk aydınlık nesil oldular.

  ailemin anlattığına göre; dedemin babası ben doğduktan sonra ölmüş, beni görmüş ama ben hatırlamıyorum. ve büyük ihtimalle (bak burası önemli, karşılaştırmayı buradan yapacaksın sayın hanedan torunu), yapması gerekenleri yapmış olmanın huzuru ile ölmüştür. senin ecdadından, yapması gerekenleri yapmış olmanın huzuru ile ölen son kişi kim acaba?
 • ancak utanmaz bir osmanoğlu'nun soracağı kabilden bir soru. ülkeye sonradan göçmeyip de kurtuluş savaşında ya da 1. dünya savaşında şehit vermeyen aile var mı bu ülkede?
 • yoktuk buralarda o zaman, anca 1930lardan sonra.
 • senin dedelerin bizim dedelerimizin kanları üstünde saltanat sürdü
 • çanakkale’de şehit...