şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bu soruyu soran insanın dedelerinin, halkı sömürerek kurduğu ve yabancılara toprak peşkeş çekilen saltanatın çökmesine vesile olan kurtuluş mücadelesinde yer aldılar. evde de istiklal madalyası duruyor, yeterli mi?
 • 15 nisan 1915 doğu cephesi dilman muharebesinde şehit. şehit olduğunda 2 kızı 1 oğlu vardı. 32 yaşındaydı. çok az türkçe biliyordu. dedesi de çerkes rus savaşında şehit olmuştu. 400 kişi (çoğu kocaeli bölgesinden) aynı muharebede şehit düştü. çoğu arkadaştı. iran salmas'ta bir şehitlikte gömülüler. gidip görmek dua etmek isterdim ama mümkün değil. yeri gelmişken vizyonsuzluklarından dolayı halkımızı savaşlardan belini doğrultamaz hale sokanlara lanet olsun.
 • 4 kuşak önceki dedem, bunu soran orospu çocuğunun dedelerinin yaptığı gibi; topukları götlerine vura vura kaçmak yerine, okuduğu galatasaray lisesi'ni (o dönemdeki adı mekteb-i sultani) bırakarak savaşa katılmış.

  toplumun o dönemdeki eğitim seviyesin göz önünde bulundurduğumuzda (ki galatasaray lisesi şimdi bile prestijli bir okul), gayet rahat bir şekilde avrupa'ya kaçabilecekken, ya da bazı sümsükler gibi saklanıp, kaosun içinde kendi çıkarları peşinde koşabilecekken, ülkesi için savaşmış ve dizinden vurulmuş.

  daha sonra, ailesinin olduğu adapazarı pamukova'ya dönerek çiftçilik yapmış ve çocuklarını büyütmüş. dedemin de aralarında bulunduğu çocuklarından kız-erkek ayrımı yapmadan hepsini okutmuş. o çocuklar, cumhuriyetin ilk döneminde, para pul için değil ülkeleri için çalışan ilk aydınlık nesil oldular.

  ailemin anlattığına göre; dedemin babası ben doğduktan sonra ölmüş, beni görmüş ama ben hatırlamıyorum. ve büyük ihtimalle (bak burası önemli, karşılaştırmayı buradan yapacaksın sayın hanedan torunu), yapması gerekenleri yapmış olmanın huzuru ile ölmüştür. senin ecdadından, yapması gerekenleri yapmış olmanın huzuru ile ölen son kişi kim acaba?
 • "hilafeti ve saltanatı kaldırdı." şeklinde yanıtlanması gereken sorudur.
 • kaynak

  osmanlı padişahı 2. abdülhamid'in torunu orhan osmanoğlu, twitter hesabından yaptığı paylaşımda osmanlı padişahlarını eleştirenlerden 'kendi dedelerinin yaptıklarını belgelemelerini' istedi. osmanoğlu, "sizin 4 kuşak önceki dedeleriniz bu vatan için ne yaptı belgeleyin paylaşma sözü veriyoruz sayfamızda" ifadelerini kullandı.

  valla benimkinin deri atölyesi varmış, e-devlette boşanmış gözüküyor. sonra akşamları içki içmeyi pek severmiş aynı ıı.abdülhamit gibi, bana kaliteli bir hayat yaşamış gibi geliyor.
 • dur anlatim orhan, umarım okursun burayı, belki kuzenin falan okur. hem 4 kuşağa gitmeye gerek yok, direkt dedemi anlatacam (o sırada senin dedenin kuzenleri veya dayılarının çoğu -çünkü hanedan mensubu değilsin aslında, kız tarafından geliyorsun- muhtemelen saray'da oturup boğazdaki ingiliz gemilerini izliyordu):

  birinci dünya savaşında dedem 16 yaşındaydı. askere aldılar. kendisiyle beraber köydeki tüm erkekler orduya katıldı. dedem doğu cephesine yıllarca silah ve mühimmat taşıdı. gündüzleri öküz arabalarını sürüyor, geceleri de eşkıyalar çalmasın diye nöbet bekliyordu.

  dedem bazı günler kuru ekmek bile bulamıyordu. yetersiz besleniyordu. dedelerin var ya, işte türk ordusunu besleyemiyordu.

  ruslar durdurulamayınca, dedem ve yaşıtı gençler de cepheye sürüldü. dedem, senin dedelerinin muhtemelen 300-400 yıldır hiç gitmediği doğu anadolu dağlarında rus ordusu ve ermeni çetelere karşı savaştı. henüz 16-17 yaşındaydı.

  o çatışmalarda amcası şehit düştü. ordu bozguna uğramıştı. askeri terhis ettiler. "köyünüze dönün, ailenizi toplayıp göçün, düşman işgalini durduramadık" dediler.

  dedem ve dayısı cepheden köye döndüler. dedem "yıllar sonra ilk kez taze ekmek yedim" diye anlatırdı o günü.

  ailelerini toplayıp, tek bir öküz arabasının taşıyacağı kadar eşyayla yola çıktılar.

  dedem en büyük çocuktu, 19 yaşına gelmişti. yaşlı ana babası ve küçük bir kardeşi vardı. yozgat'a yerleştiler. ama uzun bir yolculuk olmuştu. yolda bir de bebek buldular. çünkü göç eden insanlar, bakamayacakları bebeklerini yola bırakıyordu ki arkadan gelen -görece- varlıklı aileler alsınlar.

  o bebeğe de baktılar. hatta yozgat'ta ailesini bulup teslim ettiler. dedem hamallık yaptı. ailenin silah tutan tek erkek çocuğu olduğu, tüm aile onun eline baktığı ve dünya savaşı gazisi olduğu için kurtuluş savaşında askere almadılar, yedek yazıldı.

  senin dedelerinin bazılarının karşı çıktığı ankara hükümeti ve gazi mustafa kemal paşa ve silah arkadaşları ve bugün "dedeleriniz ne yaptı?" diye sorduğun on binlerce insanın dedesi sayesinde vatan kurtuldu.

  dedem ailesini alıp geri köyüne döndü.

  öküz yoktu, hayvan yoktu, kusura bakma ama dedelerin 20 yıldır ülkeyi savaştan savaşa sokmuş, tarıma zerre yatırım yapmamıştı. cumhuriyetle dedem refah gördü. rahat gördü. dedem ömrünün sonuna kadar bir daha savaş yaşamadı. 100'e yakındı yaşı vefat ettiğinde. barış içinde bir ülkede öldü. neslini çoğalttı. köyünü imar etti. bahçe kurdu. mutlu yaşadı. mutlu öldü. bilmem sana bir şey ifade eder mi?

  * * *

  ha 4. kuşağı da sormuşsun. onu da anlatayım. dedemin kendi dedesi de kafkas cephesinde, 93 harbinde savaşmıştır. süvari subayıdır. kafkas yerlisidir. senin dedelerinin istanbul'dan yönettiği savaşta o güney kafkas ovalarında göğüs göğüse çarpışmıştır. ruslara esir düşmüştür. hapisten kaçmış, bir süre köylüsü arkadaşlarıyla direnmiş ama dedelerin tüm ahıska'yı rusya'ya terkedince kız kardeşini de alıp doğu anadolu'ya gelmiştir. ana babasını geride bırakmak zorunda kalmıştır.

  * * *

  yeterli mi orhan? tatmin oldun mu? dedelerim sana layık insanlar mı? olmadı bir ara hatırlat da balkanlardan binlerce kilometre göç ederek gelen anne tarafımdaki dedelerimi de anlatayım olur mu?
 • bu vatanı senin dedelerinden kurtardı.
 • vergisini vermiş. vergisini vermiş amına koyim daha ne istiyorsun, atina'da kendini mi patlatsın? neden sürekli bir kahramanlık yapılması bekleniyor bu ülkenin insanlarından? neden normal bir vatandaş da saygıyı haketmiyor bu çomarların gözünde? hep söylüyorum bir daha söyleyeceğim: ruslar romanovları kurşuna dizdi, biz de osmanoğullarını kurşuna dizmeliydik. kaçmalarına izin verince işte böyle metastaz yapıp 2019 yılında huzurumuzu bozuyorlar.
 • ancak utanmaz bir osmanoğlu'nun soracağı kabilden bir soru. ülkeye sonradan göçmeyip de kurtuluş savaşında ya da 1. dünya savaşında şehit vermeyen aile var mı bu ülkede?
 • senin dedelerin bizim dedelerimizin kanları üstünde saltanat sürdü