şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • bir insan dedesinin dedesinin yaptığıyla niye övünür anlamıyorum. de ki dedemin dedesi hırsız ya da vatan haini, ya da büyük savaş kahramanı, bu beni niye bağlar ki?orhan'ın bu saçma çıkışına cevaben büyük dedelerinin başarılarını sıralayanlar zihniyet olarak orhan'dan bir tık ötedeler, daha fazla değil

doğru cevap: ne senin dedelerinin ne de benim dedelerimin ne yaptığının bize değer biçmede hiçbir önemi yok. önemli olan bizim ne yaptığımız. ve sen orhan, yaptıklarınla bir hiçsin. şimdi siktir git ve geldiğin karanlık deliğe geri dön.
  • kime neyin kanıtlanmaya çalışıldığını bir türlü anlayamadigim başlık. bizim tarihimiz osmanlıyla başlamadı. osmanlıyı da bunun dedesiyle sınırlamak hata olur. biz tarihimizle zaten yüzleştik, dedelerimiz atatürk liderliğinde ya şehit ya da gazi oldu. onurlarıyla öldüler. bırakın şununla laf dalaşına girip sızlatmayın onların kemiklerini.

yapılması gereken bu tarz polemiklerle vakit kaybetmek değil, eğitim, bilim, dil, teknoloji gibi alanlarda çağa yetişip inkılapları tamamlamaktır.
  • dedenin veya onun dedesinin ne yaptığının ne önemi var? hepsi öldü gitti. asıl sen ne yaptın, ben ne yaptım?

birileri hala soy sop tantanasıyla aptal aptal eski saltanat sevdalarını depreştirirken bu ülke kan kaybetmeye devam ediyor. maddi ya da manevi istisnasız her alanda geriliyoruz. ülkemin heryerinden rezillik, riya akıyor. kaybediyoruz geleceğimizi.
  • mezarı yok, çünkü hangi cephede öldüğünü bile bilmiyoruz. yemen mi, filistin mi irak mı?

dedem seferberlik çağrısı geldiğinde ağılda eşeğe yeni bir semer yapıyormuş, yarım kalan semeri yukarı yerine asmış gitmiş, gidiş o gidiş. evlenmemiş ninem döner diye, sabırla beklemiş. çocuklarını büyütmüş o semere de kimseyi dokundurtmamış 'bir gün gelecek yarım kalan semeri bitirecek' diye avutmuş çocuklarını.

ama gelen olmamış 46 yıl. bir kağıdı bile gelmemiş!

şimdi sana gelelim yavşak, sen payitahtında sefa sürerken, süpürge tohumundan ekmek yapmak zorunda kalan, zıkkımın kökünü yedirdiğiniz, asker ve vergi deposu olarak kullandığınız, ara sıra celallenince isyan ediyorlar diye ağladığınız anadolu halkından daha neyin ispatını istiyorsun?
  • açıkçası ben bilmiyorum tam olarak ne yaptığını ama günümüz türkiye'si alanında toprak kaybetmedi, onu biliyorum.
  • ahıska'da türk'ün şerefi için catismis ve şehit düşmüştür. bizim için vatan sadece türkiye değil, kanımızın aktığı her yerdir.
  • kuvayi milliyeci. devlet ozel bir mezar yaptırmış o zamanlar. çetesi varmış, gündüz fakir gariban gibi fransız askerilerinin yanına gider süt satar keşifte bulunur, gece de ekiple basarmış. tanımak isterdim valla.
  • niye ustune alinmis ki? kendisinin dedeleri osmanli mi demek?

siz bastaki aileydiniz olm. sonucta osmanli zamaninda ortaya cikan devlet hepimizin de, bu senin dedelerini elestirmiycez demek degil ki. butun padisahlar kotudur diyen mi var duduk? bazilari dandikmis iste.

ki seni saymiyorum zaten, sen baya tenekesin malum.
  • yoksulluk içinde kars'tan sivas'a gönderilmişler. yolda can verenler olmuş. yeni geldikleri yerde, en çorak arazide, iki dağın arasında dandik bir yere yerleşmişler. kendi yurtlarında yoksulluk ve yabancılık çekmişler. o yüzden pek bir bok yapamamislar.
  • tarihçi yazar ümit doğan kendisine yeterli cevabı verip, kapak yapmıştır.

"milletin dedeleri cephede can verirken sizin dedeniz saray'da beşinci karısına nikah kıyıyordu!"

doğru söze ne denir?