*

şükela:  tümü | bugün
  • kurban bayramı yaklaştı. kurbanlık hayvanlar yavaş yavaş büyük şehirlere yollanıyor. pazarlar kuruluyor. islam dininin olmazsa olmaz ve pek tabii hemen bütün ibadetler gibi çok büyük bozulmaya uğramış olan kurban kesme ibadeti gerçekleşecek.

kurban ibadeti nasıl bozuldu? şöyle ki kurban bayramı yaklaştıkça beyaz eşya mağazaları da vitrine derin dondurucuları çıkarırlar. çünkü kurban kesenler kurbanın etinin neredeyse tamamını saklayıp sene boyu tüketirler. bayramdan 7 ay sonra bile teyzenize misafir olunca "ye oğlum kurban etidir sevaptır." telkini alabilirsiniz. eti neredeyse tamamen saklayıp onda birini bile dağıtmamak dışında kredi kartı ve borç ile kurban almak da ibadetin amacını ve mantığını kaybettiğini gösterir.

peki bu kurban kesme ibadeti nasıl yerine getirilecek? kurbanlıklar alınacak ve bağlanıp hazırlanan hayvanlar dualarla boğazlarından kesilip kurban edilecek. akan kan alınlara sürülecek. etten pay dağıtılacak. kendi payından et yenilecek...

ne anlatıyorum? az önce bir dükkanın camında bir reklam gördüm. geyiğine değil. esprisine hiç değil. alenen bir reklam... reklamda bıçak, balta ve satır bileme ücretleri sıralanmış. 4 liraymış bıçak bilemek.

bıçak bilenir:
    bıçak: 4 tl
    balta: 4.5 tl
    satır: 5 tl
    dolar: 5.5 tl
    euro: 6.5 tl

hayırlı bayramlar.
  • belli belirsiz bir mizah esintisi sezilen, ama tam neresinde, neyle, ne cesit bir komiklik yapilmaya calisildigini anlamadigim bir dukkan caminda reklam gorus vak'asi.

ayrica kurban ne minvalde bozulmus, bozulmamisi nasilmis, ne kadar sure uygulanmis, ne zaman bozulmus, ne yonde bozulmus? atalari, cocukluk yillarini, gecmis zamanlari falan gozunde yuceltmek bir insan kusurudur. ozlenen eski, guzel gunler cogu zaman zaten hic var olmamistir.
  • ben hep kendim bilediğim için beni ilgilendirmeyen durumdur.