şükela:  tümü | bugün
 • demokrat parti faşizmi'nin artarak devam ettiği, gazetecilerin, politikacıların hapislerde çürütüldüğü zamanlar.. 1 mayıs 1959 ismet inönü'ye taş atılması olayından 3 gün sonra..

  cumhuriyet halk partisi kafilesi ege ziyaretlerini tamamlar, ismet inönü izmir'den sonra uçakla istanbul'a gider. 4 mayıs 1959 günü uçaktan inen ve arabayla istanbul'a doğru hareket eden ismet inönü'nün, topkapı civarında trafik müdürü tarafından yolu kesilir. akabinde (bazı kaynaklarda kamyonla getirildikleri yazar) kalabalık, saldırgan ve eli sopalı adamlar topluğu inönü'nün arabasına çullanır. hakaretler ve küfürler savuran saldırganlardan bazıları arabanın camlarını taşlar, bazıları da aracın kapıları açmaya çalışır. ismet inönü soğukkanlılığını korumaya çalışmaktadır. nedense böylesine korkutucu olaylar yaşanırken etraftan hiç bir polis müdahil olmamakta, olayları engellemeye çalışmamaktadır.

  tesadüfen olay yerinden geçmekte olan süvari binbaşı turhan bayraktar, yanındaki kısıtlı sayıda askerle olaya müdahale eder. saldırganları dağıtır, inönü'yü kurtarır. artık cumhuriyet halk partililer ve ismet inönü, hayati tehlikesi olan saldırılarla karşılaşmak durumunda olacaktır. daha üç gün önce uşak'ta başına taş yiyerek yaralanan inönü, bu sefer ölümden dönmüştür.

  binbaşı orada olmasaydı belki de bugün ismet inönü'nün ölüm tarihini 4 mayıs 1959 olarak bilecektik.

  işin trajikomik yönü, zamanın hükümeti olan demokrat parti bu olayla ilgili yayın yasağı koymuştur. aynı gün, cumhuriyet halk partililer bu olayı protesto etmek amacıyla meclis oturumuna katılmamışlardır.

  edit:imla
 • demokrat partililerin ismet inönü ve chp'ye yaptıkları sayısız çirkefliklerden sadece biridir. geçen seçimler öncesi van'da yaşanan yumurtalı saldırıların benzerleri, iftiralar atıp tutuklamalar, gazetecileri susturmalar, komplolar vs. aynen o gün de yapılmaktaydı.
 • hatırla sevgili dizisinde bu olay işlenmiş olup tarihimizdeki ikinci 31 mart vakası olarak yerini almış vahim hadisedir.
 • 54 yıl sonra fotoğrafları ortaya çıkmıştır.

  http://fotogaleri.gazetevatan.com/…kt/26824/1/haber
 • demokrat parti'nin o zamanlarki zeytinburnu üyelerinin olduğu iddia edilmekteydi zamanın gazeteleri tarafından.

  http://www.yekduse.com/…ploads/2012/10/25417685.jpg
 • 1 yıl sonrasında şanlı 27 mayıs ihtilali olmuştur. tarih tekerrürden ibaret derler, bakalım.
 • bir grup arkaik orospu çocuğu tarafından yapılmış hatta bizzat dp tarafından azmettirilmiş saldırıdır.

  tabi sonra, yapanlar kıç üstüne oturduğu gibi ağababaları da lipton poşet çay gibi sallandırıldı.
 • adnan menderes döneminde olmuştur.

  aslında bugünlerle çok benzerliği var. kısa ve kronolojik bir tarih ile anlatayım.

  ezanın türkçe olması rahatsız ediciydi. adnan menderes aslına, yani arapçaya çevirdi. haliyle muhafazakar camia ölümüne desteklemeye başladı. lakin sonra ne oldu;

  marshall yardımları ile sanayimiz çöktü

  cezayir kurtuluş savaşı verirken fransızları destekledik.

  lübnan iç savaşında hıristiyanları destekledik.

  ne alakaysa koreye demokrasi götürmek için amerikalılar ile koreye gittik.

  eş dost akraba devlete atandı.

  eleştirenler ağır ceza aldı. hatta oy vermeyen kırşehir ilçe statüsüne düşürüldü.

  menderes 43 kişinin idamını onayladı.

  muhalefet partilerinin seyahati kısıtlandı.

  inönü darp edildi ve zor kurtuldu.

  parlementer sistem kilitlendi.

  sınırdan suriyeye radikal islamcılar sızdırıldı. çünkü suriye natoya girmeyi kabul etmemişti.

  traktör ve basma fabrikaları satıldı. nuri demirdağın devletleştirilen uçak fabrikası kapatıldı.ha tank fabrikası ve kırıkkale silah fabrikası da kapatıldı.

  tabi bu kadar şeyin üzerine ülkede ekonomik kriz koptu. çözüm olarak muhaliflerin mallarına el koymaya başladılar. lakin bunları yaparken hep suçu muhaliflere attılar. sürekli adam tutup provake ettiler. ya da istihbarat operasyonları ile kışkırttılar.

  amerika yüz çevirdi ve ekonomik krizden çıkamadılar. para bulmak için sabah akşam komünist, dinsiz imansız bunlar dediği sovyetlere yanaştı.

  ne gariptir ki kendi eliyle kurduğu nato gladyosu sovyetlere yanaştı diye ona operasyon yaptı. yani yassı ada sürecini başlattı. zaten millet bezdiği için doğru düzgün bir tepki gelmedi. asılması haksızdı, lakin onca haksızlık da yaptı. ilahi adalet, amerikaya güvenenler eninde sonunda tasfiye oluyor ve halka yaptıkları yüzünden de halk desteklerini kaybediyorlar.

  toparlayacak olursam siyasi islamcılara iktidar yaramıyor. başta güzel şeyler yapıyorlar. yani baş örtüsünü serbest bırakmak, tıkanan bürokrasiyi açmak, avrupa ile ilişkiler falan. bunların hepsi güzel şeyler.

  lakin ne zaman ipleri eline alınca değişiyorlar.. tek adamlık hastalığına yakalanıyorlar. sonunda da yukarıda sıraladığım şeyler oluyor ve ülke iç savaşın eşiğine geliyor.

  kısaca; senaryo ve yaşananlar aynı ama kişiler farklı.