şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  saygıdeğer istanbullular,

  bugün itibarıyla ilimizde 1.305.307 yabancı yasal olarak ikamet etmektedir.

  bu yabancıların;

  a) 542.045’i geçici koruma kapsamında bulunan suriyelilerden,

  b) 763.262’si ülkemize yasal olarak giriş yapmış ve ikamet izni almış düzenli göçmenlerden oluşmaktadır.

  bununla birlikte ilimizde yasal kalış hakkı bulunmayan düzensiz göçmenlere yönelik mücadelemiz tüm kurumlarımızın işbirliğiyle sürmektedir.

  istanbul il göç idaresi müdürlüğünce geçen yıl 71.959 düzensiz göçmen hakkında işlem yapıldı. bu kişilerin 23.072’si istanbul’dan sınır dışı edilirken, 39.525’i ise sınır dışı işlemleri yapılmak üzere diğer illerdeki geri gönderme merkezlerine sevk edildi.

  1 ocak - 3 mayıs 2022 tarihleri arasında; 11.936’sı afganistan, 2.853’ü pakistan uyruklu olmak üzere toplam 25.644 düzensiz göçmen (1.933 yabancıya adli işlem yapılmıştır.) hakkında işlem yapıldı. bu yabancıların 8.773’ü istanbul’dan ülkelerine sınır dışı edilirken, 12.684’ü sınır dışı işlemleri için diğer illerdeki geri gönderme merkezlerine sevk edildi.

  ramazan bayramı’nın ilk günü, kolluk güçlerimizce tespit edilen 240 düzensiz göçmenin sınır dışı işlemlerine başlanmış olup, işlemleri tamamlanan 280 afganistan uyruklu yabancının havayoluyla sınır dışı planlaması yapılmıştır.

  düzensiz göçmenlerin tespit ve sınır dışı edilmelerine yönelik çalışmalar etkin bir şekilde devam etmektedir.

  ilimizde bulunan her yabancı uyruklu şahıs, sığınmacı ya da mülteci olmayıp, turist olarak ülkemize gelmekte ve daha sonra ülkelerine dönmektedir. özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, şehrimizin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görmek ve tatil yapmak üzere gelen yoğun bir turist girişi yaşanmaktadır.

  geçtiğimiz mart ayında deniz ve havayolu ile ilimize gelen turist sayımız geçen yıla oranla % 112 artarak 1.156.400’e, bu yılın ilk 3 aylık döneminde ise 2.904.460’a ulaşmıştır.

  ülkemizde en çok turist ağırlayan şehirlerin başında gelen istanbul’umuza en çok giriş yapan yabancılar arasında % 10,09 oranıyla iran, %7,97 oranıyla almanya ve %7,82 oranıyla rusya federasyonu vatandaşları bulunmaktadır.

  kamuoyuna saygıyla duyurulur. 04.05.2022- saat: 13.30

  --- spoiler ---

  http://www.istanbul.gov.tr/basin-aciklamasi202232
 • bu kadar insan sınırdan geçip ta istanbul'a kadar nasıl gelmiş insan gerçekten hayret ediyor.
 • - evet beyler şimdi hep beraber biraz gaz alıyoruz.

  + ne diyelim başkanım?

  - sen 300-500 göçmen yakaladık de, sen sınırları kale gibi koruyoruz de, sen bu arkadaşlar misafir zaten gidecekler de. hadi bakalım.

  + ama başkanım ümmet, himmet, ensar falan filan!

  - şişti olm ortam kör müsün, onu sonra söyleriz.
 • 763 bin kişiye neden ikamet izni verilmiş? onu da açıklasaydı valilik.

  edit: çokça mesaj geliyor. iranlılar, ruslar, öğrenciler, iş insanları, başka ülkelerden çalışmaya gelenler, falan falan falan. doğrudur. o zaman da yüzbinlerce afganistan/pakistanlı'nın kaçak olduğu doğrulanmış oluyor.
 • ülkenin en önemli şehrine nüfusunun %10'u kadar ne idüğü belirsizi doldurmuşlar üstelik "yasal olarak"... siz daha çok beklersiniz kiraların düşmesini, ev fiyatlarının ucuzlamasını vs. bir de gururla duyuruyorlar bunu.

  (bkz: türkiye'nin it kopuğun toplanma merkezine dönmesi)
 • turistmişler meğer, tüh. milletin götünü çekip tiktok'ta paylaşan ve sahilde afgan bayrağı açıp cihat için geldik diye bağıran kekolar valiliğe göre turistmiş, tatil yapıp geri döneceklermiş.

  facebook'taki akp'li dayılara "hee sorun yoğ yiğenim devlet olaya el addı" dedirtmek için yapılan açıklama.
 • ümit özdağ etkisi sürüyor.

  7'dden 70'ine, cb'sinden valisine her yerden sesler gelmeye başladı.

  binali yıldırım bile üstüne vazifeymiş gibi çıkıp açıklama yapmış.

  güzel şeyler bunlar.
 • aferin aferin. marifet gibi açıklıyorlar bir de.
 • yasal kalış hakkı olmayan sayısına ilişkin de bir haberiniz olsaydı keşke. milletin derdi ne, yapılan açıklama ne. küsuratlı sayı verseydiniz, yerdik belki…
hesabın var mı? giriş yap