şükela:  tümü | bugün
  • "devlete olan borçlarını ödeyemeyen 3,9 milyon yurttaşın banka hesabı bloke edildi. e-haciz yoluyla hesaplarına bloke koyulanlar arasında öğrenim kredisi alan öğrenciler de bulunuyor."

kaynak

öğrenim kredisi borçlarını ödeyemeyen öğrencilere de e-haciz uygulanıyormuş.

(bkz: kyk borçlarının silinmesi kanun teklifi)

kesin silerler.

edit: uyaranlara teşekkürler. öğrenim kredisi borcu olanların mezun olduklarını ben de biliyorum fakat haberin içeriğinde öyle dediği için direkt yazdım. haberde yanlış yazılmış demek ki.

edit2: bir yazar daha uyardı. bahsedilen öğrenci tipi daha az olduğu için belirtme gereği duymadım. öğrenim kredisi borcu olan herkes mezun olmayabiliyor. okulu uzatan öğrencilere de okurken borç kesilebiliyor. haberde bahsedilen öğrenciler bunlar olabilir.

edit3: bir yazardan aynen gelen mesaj:

"lisans eğitimi bittikten sonra yüksek lisans eğitimi sonrasında da lisans süresince aldığı öğrenim kredisi yüzünden haciz uygulananlar da var. başıma geldi oradan biliyorum. hatta daha da vahimi yüksek lisansımı yaptığım özel üniversiteden aldığım bursumun yattığı tek hesabıma haciz konup, 2 ay boyunca bursumu devlet aldı. ben borçla geçindim, süründüm. şimdi ödedim de bitti çok şükür, darısı herkesin başına."
  • "uygulama hazine ve maliye bakanlığı’na bağlı vergi daireleri tarafından gerçekleştiriliyor." diye bir cümle gözüme çarpmıştır. olsun damat ferit gün olur senin de banka hesaplarına el konulduğunu görürüz o zaman sizin iktidardan indiğiniz güne kadar sakladığım şarabı açacağım ve keyifle içeceğim.
  • yarak affı kürek affı yerine en başından beri olması gerekendir. millet devleti siklemez oldu bunlar yüzünden. düzgün insan olmak istemiyorsunuz ama avrupalı gibi de yaşamak istiyor avrupalı gibi etrafınızda düzgün insan olsun istiyorsunuz. aynı durumu elektrik borcu olanlara ve kaçak elektrik kullananlar için de istiyorum. belki düzgün, çevreye ve insanlara zararı olmayan insanlar bu paradan devlet üzerinden yararlanır ve hayat şartları iyileşir ya da üzerimizdeki vergi yükü azalır.

edit: bu durumu günün politik şartlarından ayrı değerlendiriyorum. vergilerin de daha adil olmasını diliyorum. örneğin bir esnaf asgari ücret kazanıyormuş gibi kendini gösteremesin de istiyorum.
  • gss borçlularını atlamışlar hayret
  • öğrenim kredisi borçları yüzünden başıma gelen olay. bütün hesaplarıma bloke koydular. iki hesabımda bulunan 70 tl ve 0,5 tl gibi bir miktarı da aldılar. ne diyelim devletimiz sağ olsun.
  • varlık fonundan harcanan paralar nasıl kapatılacak zannettin a benim saf halkım?
    ali ağaoğlu'na kaynak lazım. kaynak da biziz.

kaynak
  • öğrenim kredisinden ötürü faizlerle birlikte 18bin tl borcum vardı. 18 yaşımdan beri aralıksız çalışıyorum, üni’de ortalamam düştüğü için bursu krediye çevirmişti devlet. şu an kontrol ettim. haciz konulan bir hesabım yok. konulursa hesaptan çekerler artık, yapacak bir şey yok. konulmazsa da hiç ödemeye niyetim yok.

400 milyon tl vergi borcu silinen cengiz inşaattan zengin miyim arkadaş, umurumda değil. ödeyenler de gelip burada ağlamasın, "biz ödedik siz de ödeyin" diye... tuttuğunuz takımların vergi borcu silinirken de aynı hassasiyeti gösterdiniz mi sanki ikiyüzlü yavşaklar...
    tabana yayılmış vergi politikası yüzünden patronumla aynı vergi veriyorum sanki.

edd: çok soru geldi. yıllardır hem türkiye hem kıbrıs’ta sigortalı, maaşlı çalışıyorum. herhangi bir kesinti, haciz vs hiç olmadı bu yüzden. hayatımda her zaman tüm banka kredilerini, kart borçlarını zamanında ödedim. kredi puanım 1700 küsür. bir kere 2012’den unuttuğum bir trafik cezası için haciz geldi. ama öğrenim kredisi için gelmedi. 2008 girişliyim üni’ye.

not: ödemek istemeyenler; kıbrıs'taki iş bankası ve ziraat bankası bankalarından hesap açıp kullanabilirler. türkiye'deki hacizler kktc banka şubelerini etkilemiyor.
    tek fark havale ve eft'lerde işlem ücreti 4-5 değil de 7-8 tl.
  • (bkz: çokomelli) firması
  • iki saat kadar önce babamdan hesabına haciz işlemi uygulandığını öğrendiğimde kişisel sanmıştım. bu durumun 4 milyon seçmen kişisini etkilediğini öğrenince sevindim. ne diyelim. sandıkta görüşürüz...
  • bugun para cekmek icin atm'ye gittim sifreyi giriyorum sifre yanlis diyor. birkac deneme daha hala sifre yanlis ve karti geri veriyor. noluyo kafayi mi yedim ben hayretler icindeyim derken internet bankaciligindan sifre degistirebilir miyim acaba diye girdigimde kalan 50tl yerinde yeller esiyor. hala saskinim iyice kafayi yedi bunlar. tamam borcumuz borc, calismaya bi baslasak elbet odeyecegiz oç ler!! atamiyorsunuz iş vermiyorsunuz, kpss illetinden zaten kafayi yemisiz bir de hesaptaki uc kurusa niye goz dikiyorsunuz?? e haciz nedir?! sizin yerinize ben utaniyorum.