şükela:  tümü | bugün
 • fenerbahçe acıbadem, fransa'da yapılan dörtlü finallerde ev sahibi ekip rc cannes'ı yendikten sonra finalde volley bergamo ile karşılaşıyor.
  maç türkiye saati ile 18.30'da..
  maçı trt verecek. finale kadar yenilgi yüzü görmeyen fenerbahçe acıbadem'e başarılar..
 • fenerbahçe acıbadem'imizin işolle italyanları da eze eze yeneceği maç olacaktır. (bkz: haydi çocuklar)
 • sarı meleklerimizin en zor maçı. bergamo çanakkale geçilmezleri oynayan bir ekip. manşeti, dublajı, bloğu, servisi hakikaten muazzam bir ekip. fazlasıyla atletik olmalarından dolayı karşısında top öldürmek gerçekten zor. çıkmaz denilen topları rahatlıkla çıkartabiliyorlar. takip ettiğim kadarıyla özellikle birinci setleri rakibine yar etmeyen bir ekip. daha hızlı ve agresif başlıyorlar, ikinci sette vitesi biraz düşürüyorlar sonra yeniden artırıyorlar. yarın özellikle ilk sette çok çok iyi konsantre olmamız gerekli. seda'yı da mümkün olduğu sürece manşetten kaçırmalıyız. yada çok iyi konsantre olmalı kendisi. çok iyi servis atan bir takım. servislerde seda ve çiğdem'i arayacaklardır. bir ihtimal nati'yi hücumdan düşürmek için nati'nin üzerine yıkabilirler servisi ama pek zannetmiyorum. bu taktiği bizimkiler yapacaktır diye düşünüyorum. servisi antonella del core gibi hücumu ve savunması çok iyi, bergamo'nun bel kemiği bir oyuncuya yığabiliriz ve oyundan düşmesini bekleyebiliriz.. üstad jan de brandt'ın düşündüğü taktikleri gerçekten çok merak ediyorum. çünkü bergamo'da kötü manşet alan bir isim yok. ya en iyilerinin üzerine atıp oyundan düşüreceğiz ya da piccinini'nin mental olarak oyundan düşmesini bekleyeceğiz. zaten kötü manşet gelse de lo bianco gibi bir pasörleri varki akla zarar. direk adrese teslim verir pası. gelen manşet iyi ya da kötü farketmez onun için. çaprazları ortolani bu sene pek iyi bir sezon geçirmedi ama çok önemli bir isim. geçen sene final four'un yıldızıydı ve kupanın bergamo'ya gitmesinde çok önemli katkısı vardı. bütün bunları göze aldığımızda yıldızlar topluluğu olan oldukça zor bir ekiple oynayacağımız anlaşılıyor. eğer iyi konsantre olursak ve bugünkü gibi stresli olmazsak şansların eşit olduğunu ve maçın ortada geçeceğini düşünüyorum. meleklerimize de güveniyorum ve inanıyorum. maçın sonunda hakettikleri kupayı alacaklardır..
 • volley bergamo, son iki senenin şampiyonlar ligi şampiyonu. toplamda 6 kere almışlar bu kupayı.. fenerbahçe acıbadem'in ise ilk finali ve hatta ekaterina gamova da dahil olmak üzere fenerbahçe acıbadem oyuncularının hiçbiri bu kupayı kaldırmış değil.. geçen sene türkiye şampiyonu olan takımdan sadece 3 kişi var kadroda***, yepyeni bir takımla gelinebilecek en iyi noktaya geldiklerine/geldiğimize inanıyorum. yani kupayı kazanmak gerçekten bir mucize.. açık konuşmak gerekirse kupayı alabileceğimizi sanmıyorum. ilk senede yapılabilecek bir şey değil bu.. buraya kadar mücadele ile geldik ama bundan sonra tecrübe daha çok ön plana çıkacak diye düşünüyorum..
  yine de takımıma nasıl teşekkür etsem bilemiyorum.bu günleri de gösterdiler bize ve final hakkında atıp tutabiliyorum.. ne diyelim şans bizden yana olsun.. çok da ihtiyacımız olacak..
 • sonucu ne olursa olsun sarı meleklerin maç sonrasında yurda dönüşlerinde fenerbahçe taraftarınca hak ettikleri şekilde karşılanması gereken maç.

  o değil ilk kez aynı saatte futbol takımının maçı dururken ilk kez bir voleybol maçı izleyeceğim, kızlar çabucak bitirse işi bari, ikinci yarıya yetişelim. 11 maçın 9'unu 3-0, kalan iki maçı 3-2 aldık. bu da 3-1 bitsin bari.
 • fenerbahçe acıbadem için yılın doğal olarak en önemli ve bir o kadar da en zor maçı. karşısında ise bu turnuvanın son şampiyonu ve tecrübe konusunda maalesef fenerbahçe acıbadem'den daha üstün volley bergamo. dünkü maçta da belirttiğim gibi televizyon başında izleyemeyecek olanlar trt'in kendi resmi sitesinden izleyebilirler. iki takım finale gelirken oynadıkları maçlar şu şekilde olmuş.

  fenerbahçe acıbadem:

  c grubu
  fenerbahçe acıbadem 3 : 0 modranska prostejov *
  dinamo moscow 0 : 3 fenerbahçe acıbadem*
  fenerbahçe acıbadem 3 : 0 aluprof bielsko-biala
  aluprof bielsko-biala 0 : 3 fenerbahçe acıbadem *
  fenerbahçe acıbadem 3 : 2 dinamo moscow*
  modranska prostejov 0 : 3 fenerbahçe acıbadem*

  2. tur
  metal galati 0 : 3 fenerbahçe acıbadem*
  fenerbahçe acıbadem 3 : 0 metal galati*

  3. tur
  zarechie odintsovo 0 : 3 fenerbahçe acıbadem*
  fenerbahçe acıbadem 3 : 0 zarechie odintsovo*

  final four - yarıfinal
  fenerbahçe acıbadem 3 : 2 rc cannes *

  volley bergamo:

  a grubu
  zok rijeka 0 : 3 volley bergamo
  volley bergamo 3 : 2 universitet belgorod
  rc cannes 3 : 1 volley bergamo
  volley bergamo 3 : 1 rc cannes
  universitet belgorod 3 : 1 volley bergamo
  volley bergamo 3 : 0 zok rijeka

  2. tur
  volley bergamo 3 : 0 bank bps fakro muszynianka
  bank bps fakro muszynianka 3 : 2 volley bergamo

  3. tur
  volley bergamo 2 : 3 scavolini pesaro
  scavolini pesaro 1 : 3 volley bergamo

  final four - yarıfinal
  asystel novara 1 : 3 volley bergamo*

  edit: maçın trt 1'e alınmasından dolayı link düzeltildi.
 • fenerbahce'nin sadece bir futbol takimi olmadigi gercegini kanitlayan bir karsilasmadir. birakin anti-fenerbahce sempatizanlari sporu futboldan ibaret sayarak fenerbahce'nin diger dallarda kendilerini ezdigi gercegini es gecsinler. sevinsin yavrucaklar. bu onlarin da hakki, ezikligini yasadiklari seyleri farkli bir bicimde disa vurarak da olsa. yazik lan!
 • bahis sitelerinde ne kadar tersi söyleniyor olsa da bergamo'nun bu maçta favori olmasının ve fenerbahçe için çok ters bir takım gibi görünmesinin birkaç temel nedeni var.

  bir kere bergamo'yla ilgili en rahatsız edici nokta hiç maç kaybetmeyen bir takım olmaları değil. zira sadece bu sezon italya ve şampiyonlar ligi'nde bir düzine maç kaybettiler. öyle yenilmez bir takım değiller yani. tabi millet bu rakamlara bakıp lan biz buralara namağlup gelirken bunları gelen giden yenmiş gibi bir düz mantık yürütüyor doğal olarak fakat bu takımın kazanması gereken yer ve zamanda hep kazanmak gibi pis bir huyu var.

  bu enteresan özellikleri dışında bergamo artık bu platformların abonesi olmuş ve tecrübe denen şeyin kitabını yazmış oyunculara sahip bir takım. 2009 yılında avrupa şampiyonasından tut kıtalararası olanlara dek katıldığı her turnuvada müthiş bir dominasyon kurmuş italyan milli takımının temel direğini de bu bergamo'lu oyuncular oluşturuyor. lo bianco gibi bugün dünyanın en iyisi kabul edilen bir pasörleri var. hücumdaki en önemli silahları ve her daim ilk terciheri italyanların yükselen yıldızı ortolani. dünyanın en iyi çaprazı değil hatta italyan milli takımında çoğu zaman yedek kalıyor ama takımın sistemi içerisinde tam bir yıldız haline geliyor. geçen seneki final-four'da mvp seçilmişti. 4 numara pozisyonunda osmokroviç seviyesinde olmasalar da piccinini ve del core gibi kolay kolay manşette sırıtmayan, çok iyi defans yapan ve hücumda da her daim etkinlik sağlayabilen iki sağlam kaleleri var. fürst ve arrighetti de hem blok hem hücumda çok komplike orta oyuncular. lo bianco bu iki oyuncuyu kullanmayı çok iyi biliyor. liberolarının kalitesi de fenerbahçe'nin önünde. kısacası hücumda her türlü silaha sahip ve karşısında top öldürmenin kolay olmadığı inatçı bir takım bergamo.

  dünya basketbolunda nba nasıl bir noktadaysa italya voleyboluyla diğer ligler arasında da buna yakın bir kalite farkı var. bergamo her hafta kıran kırana maçlara çıkarken fenerbahçe bu yıl kendi liginde eczacıbaşı, vakıfbank gibi rakiplere karşı bile şöyle nefesleri kesecek bir maç oynama şansı bulamadı. sonucu hiçbir şeyi değiştirmeyecek dinamo moskova maçı dışında takımın bütün sezon boyunca karşılaştığı en sert rakip dünkü cannes'dı.

  avrupa'da hemen tüm ülkelerde yaygın olan voleybol stili servis-hücum-blok ağırlıklıdır. takımlar kurulurken genelde oyunun bu kısımlarını daha iyi beceren tek yönlü oyuncular tercih edilir. tüm merkez taktiği de servisler oluşturur. bu yüzden japonya, çin, brezilya, küba gibi ekollere göre çok kısa ralliler izlenir avrupa'da. bunun tek istisnası italyan voleyboludur. burada bir smaçörden sadece servis-hücum-blok etkinliğinin değil servis karşılama ve defansif niteliklerinin de çok iyi olması beklenir. diğer ülkelerdeyse işin savunma kısmıysa çoğunlukla libero +1 smaçör üzerine yıkılır. savunmanın bu kadar öne çıkması asya ekolündeki gibi topların kolayca ölmediği uzun ralliler izlenmesine neden oluyor. bütün sezon bu şekilde onlarca maç oynayan bergamo bu konuda fenerbahçe'den çok daha iyi bir noktada. italya'da bu bahsettiğim sisteme uymayan ve istisna niteliği taşıyan bir iki tane takım var tabi. bunlardan biri de klasik bir italyan takımına hiç benzemeyen asystel novara'dır. bu nedenle novara finale çıksaydı fenerbahçe için çok daha dişine göre bir rakip diyebilirdik ama beklediğimiz mucize olmadı. işte italyanların son yıllarda bayan voleybolda kurduğu dominasyonun temelinde genel olarak yukarıda saydığım nedenler yatıyor ve bergamo da bu sistemin kulüpler bazındaki en iyi örneği. her ne kadar italya ligi'nde aradıklarını pek bulamasalar da bu sistem avrupa'daki diğer takımlara çok ters geldiğinden şampiyonlar ligi'nde istedikleri gibi at koşturuyorlar.

  fenerbahçe'nin şimdiye dek oynadığı rakipler arasında bergamo'ya en yakın stile sahip ekip polonya temsilcisi bielska'ydı ama onlar da işin sadece savunma tarafını yapıp bunun dışında kalan servis, blok ve hücumda bergamo'nun yarısı kadar bile etkili olamadıkları için fenerbahçe'ye direnememişlerdi.

  fenerbahçe'ninse rakibine göre en büyük avantajı hücumdaki opsiyon bolluğu ama pasörlerin performansı özellikle manşetler kötü geldiğinde malesef bu hücum zenginliğini yeterince kullanmaya engel oluyor. dirickx köşeleri oynatmaya öncelik veren ve topu dağıtmayı pek sevmeyen bir pasör. ortaları nadiren kullanır. aynı smaçöre üst üste 3-4 pas atmak gibi garip fantazileri de var. naz'sa ortaları iyi kullanmasına karşın özellikle gamova'yla anlaşmakta sorunlar yaşıyor ve bu da sezon başında takımın as pasörüyken şu an yedek pozisyonuna düşmesinin en önemli nedeni. toplamda iki pasörün de kendi içinde eksikleri var. nihan savunma yönünden çok iyi bir libero fakat etkili servis geldiğinde hatta etkisiz servis geldiğinde bile hiç beklenmedik manşet hataları yapıyor. gerçi dün cannes karşısında çok iyiydi ama işte devamlılık gibi bir sorunu daha var. fenerbahçe'nin hem savunma hem servis karşılamada en büyük silahıysa osmokroviç elbette ki. senelerce italya'da oynamış olmasının avantajını da katarsak fenerbahçe için en büyük silahlardan biri olacak. seda ve çiğdem'se manşetteki en zayıf halkalarımız ve bergamo'nun servislerde nihan + bu ikiliyi arayacağını söylemek müneccimlik olmaz. biz de servislerde muhtemelen piccinini ve del core ikilisine saracağız. tabi bu oyuncular servise karşı manşette zayıf halka değil ama topu atabileceğimiz başka kimse yok. yine de kusursuz makinalar değiller. özellikle del core'nin manşette oyundan düştüğünde hücumda da tüm etkinliği sıfırlanıyor ve acaip düşük yüzdelerle atak yapıyor ama aynı şeyi piccinini için söylemek biraz zor. aslında biz de sezon başında defansif olarak gerçekten çok yüksek seviyede bir takımdık ancak defans kısmında ciddi roller üstlenen blom ve naz'ın takımdan kesilmesiyle o etkinliği kaybetmiş durumdayız. tabi blom'un oynamaması savunmada güç kaybettirirken hücum ve blok konusunda avantaj getiriyor.

  kısacası bu maç (orta oyuncusuna manşet aldırmak dışında) klasik avrupa ekolünün en iyi uygulayıcılarından biriyle, tipik italyan ekolünün en önemli temsilcisinin duellosuna sahne olacak. fenerbahçe'nin en büyük dezavantajı bu mantalitede bir takımla hiç karşılaşmamış olması. bergamo'ysa finale gelene kadar her tür sistem takımıyla karşılaştı. aynı şekilde en önemli hücum silahı gamova'ya da yabancı değiller. geçen yılki final maçının tie-break setinde gamova'yı bile bıktırıp hücumdaki tüm kanallarını tıkayarak onu durdurmuşlardı. yani bunu yapabilecek kapasiteye sahipler. geçen yılki finalde dinamo moskova manşetlerde iyice göçüp, ortadan hücum edemez hale gelince bütün bloklar gamova üzerine yığılmış ve dinamo şampiyonluğu rakibine vermişti. o günkü dinamo'da nati ayarında bir smaçör olmaması en büyük problemdi elbette. fenerbahçe nati'nin yanında eda-seda gibi skorer isimlere de sahip. tabi düzgün manşet getirdiğimiz ve pasörlerimiz onları kullanabildiği sürece.

  yine yeniden sarı meleklerin yolu açık, şansı bol olsun.