şükela:  tümü | bugün
 • olayın özü şu ki, israil yıllardır zaten abd'ye iran'ı halletirmek istiyordu. obama yönetimi siyonistlerin bu baskı ve gücünü biraz kırmak ve onlara biraz da göz dağı vermek için iran'ın nükleer geliştirme programı anlaşması (p5+1 olarak bilinen anlaşma) yapmasını sağlamış ve iran'a biraz prestij kazandırmıştı.

  fakat trump yönetimi şu an israil'in tam istediği lider, nitekim seçim kampanyası döneminde trump'a maddi, manevi tüm desteği sağladılar. trump ilk teşekkürünü ve bağlılığını, bütün dünyanın tepkisine rağmen abd elçiliğini kudüs'e taşıyarak gösterdi. ayrıca iran'ın obama döneminde yaptığı anlaşmayı tanımadığını söyleyerek iran'ı tekrar serseri devlet ilan etti. bu arada trump'ın amerika savunma sanayisinin de sevdigi bir başkan olduğunu unutmayalım.

  israil yönetimi artık büyük orta doğu projesi olarak da bilinen ve bölgede israil hâkimiyetini sağlayacak harita değişikliklerini bir an önce hayata geçirmek istiyor. bunun için abd'ye iran'ı daha da fazla provoke ettirerek askeri müdahaleye zemin hazırlamaya çalışıyor. orta doğu'da hem insan gücü hem de askeri güç bakımından önemli 3 devlet var. birincisi mısır. mübarek sonrası kontrolden çıkabilecek mursi yönetimi israil ve abd desteğiyle anında etkisiz hale getirilerek sisi otokrasisi ile bu tehlike bertaraf edildi. ikinci büyük ülke iran. hem bölgedeki şii etkisini mobilize etmesi, hem de etkili devlet kurumları ve köklü yapısıyla bop'un önünde engel, bu yüzden bitirilmeye çalışılıyor. bilin bakalım üçüncü ülke hangisi? evet, tahmin ettginiz üzere, iran halledildikten sonra ülkemiz hedefte olacak. iranlı komutanların öldürülmesine sevinen islamcı, solcu veya mezhepçi sığ kafalilara gel de anlat bu planı tabi.

  bu arada iranlı devlet adamları çok akıllı ve ince düşünüp sık dokuyan insanlar.israil'in istediği sert ve direkt agresif tavrı gösterip abd ve israil'e koz vereceklerini düşünmüyorum. savaşı kendi toprakları dışında tutarak, şu an iran'ın uydu devleti haline gelen ırak toprakları veya hizbullah üzerinden vekalet savaşına devam edecekleri fikrindeyim.

  peki coğrafyamızda bu planlar yapılırken, ülkemiz yöneticileri her şeyin farkında bir şekilde uzun dönemli dış politika planları ve stratejiler oluşturuyor mu sizce? cevabı geçen gün cumhurbaşkanı yardımcımız fuat oktay verdi.
 • amerika'nın bu kez hakikaten kararlı olduğunu gösteren saldırı.

  iran'ın dış ülkelerdeki yayılmacı unsurlarını yok etmeye kararlılar sanki.

  tüm bu savaş hayhuyunun ortasında söylenebilecek en güzel sözü iran'ın büyük şairi sadi-i şirazi söylemiş ve noktayı koymuştur:

  be-merdî ki mülk-i serâser zemîn
  niyerzed ki hûnî çeked ber zemîn

  (baştan başa bütün dünyanın mülkü bir damla kanın yere dökülmesine değmez).
 • adam call of duty’nin campaign görevlerine başladı sanırım. seri seri hedef indiriyor.

  edit: imla
 • ortam iyice total war serilerine döndü anasını satayım.

  yalnız baştan diyeyim amerika birleşik devletlerinde cheat engine opsiyonu mevcut. artık brik ile amerika kıtasına imam mı yollarsın, casus yollayıp sabotaj olaylarına mı karşısın iran, orasına ben karışmam.
 • o değilde hayata bir kez geldik.
  örneğin yeni zelanda’da doğsaydık, kanguru manguru kafamız nasıl rahat olurdu.
  yaşadığımız coğrafya arı kovanı mı, bok çukuru mu belli değil.
  artı gençliğimizi de yiyen yedi, neyse, amannnnn.
 • abd iran operasyonuna başlayacaktı. sadece zamanla ve kurgu nasıl olacağı belli değildi. gözüken çok zor zaman dilimine giriyoruz. günümüz savaşlarında kazanan olmaz. umarım tecrübe ederek öğrenmeyiz.

  edit: belki biraz daha açık konuşmak gerekiyor. ırak, suriye sonrası iran ayağı başladı. abd’nin hedef aldığı isimler iran’ı mecbur karşılık vermeye zorlayacak isimler.

  haritayı önünüze aldığınız da türkiye tam kıskaçta duruyor. bizim coğrafyada artık orta veya uzun vadeli plan yapacak vakit kalmadı. yanlış bir adım ateşe sokar ülkemizi. bu dönemde her türlü provakatif söylemden, uçlarda gezmekten kaçınmak gerekiyor.
 • üst edit : haşdi şabi resmi kaynakları sosyal medyada ismi geçen bütün yetkililerin ölüm haberini yalanladı. abd tarafından vurulan araçta " tıbbı personel " bulunduğu bilgisi geçildi.

  iran devrim muhafızları kudüs gücü'nün yemen sorumlusu abdulrıza şehlayi'nin öldürüldüğü iddia edilen saldırıdır. dün kasım süleymani 'den sonra bugün de abdulrıza şehlayi'nin öldürülmesi , iran'ın bölgedeki prestijini iyice sarsacaktır.

  kaynak

  kaynak 2

  edit : horasan seriyyeleri komutanı hamid cezairi de bağdat kuzeyindeki taci beldesinde düzenlenen hava saldırısında öldü. hamid cezairi - sağdaki

  ırak'ta vurulan konvoy
 • ortadoğu denen bok çukuruna devamlı sıçan bir ülkedir bu amerika.
  ortadoğu'da her patlak veren hadise abd tarafından oluyor.
 • bağdatın kuzeyinde de iran destekli haşdi şabi yöneticilerinin bulunduğu 2 aracın vurulduğu söyleniyor. iran savaşa çekilmek isteniyor gibi.
 • clinton, 1998 yılında kendisi hakkında başkanlıktan azletme oylaması yapılacakken ırak'a saldırma emrini vermiş, sanal bir savaş yaratmış ve bunun neticesinde senato "dere geçerken at değiştirilmez" babında, azletme oylamasını erteleme kararı almıştır. diyeceklerim bu kadar.