şükela:  tümü | bugün
 • donald trump dünyanın ayarlarıyla oynamaya devam ediyor.
 • abd pandoranın kutusunu açmak için uğraşıyor hatta açtı desek yeridir.lakin o kutu açılırsa içinden ne çıkar kimsenin haberi bile yok.bölge iyiden iyiye kargaşaya sürüklenecek.en acı olanı da abd,ingiltere,fransa ve türevleri emperyaller sıkıştıkları zaman tası tarağı toplayıp topuklama şansına sahip olacaklar.bu kadar ayak oyunu bizans zamanında yoktu lam nedir bu ya???
 • olayın özü şu ki, israil yıllardır zaten abd'ye iran'ı halletirmek istiyordu. obama yönetimi siyonistlerin bu baskı ve gücünü biraz kırmak ve onlara biraz da göz dağı vermek için iran'ın nükleer geliştirme programı anlaşması (p5+1 olarak bilinen anlaşma) yapmasını sağlamış ve iran'a biraz prestij kazandırmıştı.

  fakat trump yönetimi şu an israil'in tam istediği lider, nitekim seçim kampanyası döneminde trump'a maddi, manevi tüm desteği sağladılar. trump ilk teşekkürünü ve bağlılığını, bütün dünyanın tepkisine rağmen abd elçiliğini kudüs'e taşıyarak gösterdi. ayrıca iran'ın obama döneminde yaptığı anlaşmayı tanımadığını söyleyerek iran'ı tekrar serseri devlet ilan etti. bu arada trump'ın amerika savunma sanayisinin de sevdigi bir başkan olduğunu unutmayalım.

  israil yönetimi artık büyük orta doğu projesi olarak da bilinen ve bölgede israil hâkimiyetini sağlayacak harita değişikliklerini bir an önce hayata geçirmek istiyor. bunun için abd'ye iran'ı daha da fazla provoke ettirerek askeri müdahaleye zemin hazırlamaya çalışıyor. orta doğu'da hem insan gücü hem de askeri güç bakımından önemli 3 devlet var. birincisi mısır. mübarek sonrası kontrolden çıkabilecek mursi yönetimi israil ve abd desteğiyle anında etkisiz hale getirilerek sisi otokrasisi ile bu tehlike bertaraf edildi. ikinci büyük ülke iran. hem bölgedeki şii etkisini mobilize etmesi, hem de etkili devlet kurumları ve köklü yapısıyla bop'un önünde engel, bu yüzden bitirilmeye çalışılıyor. bilin bakalım üçüncü ülke hangisi? evet, tahmin ettginiz üzere, iran halledildikten sonra ülkemiz hedefte olacak. iranlı komutanların öldürülmesine sevinen islamcı, solcu veya mezhepçi sığ kafalilara gel de anlat bu planı tabi.

  bu arada iranlı devlet adamları çok akıllı ve ince düşünüp sık dokuyan insanlar.israil'in istediği sert ve direkt agresif tavrı gösterip abd ve israil'e koz vereceklerini düşünmüyorum. savaşı kendi toprakları dışında tutarak, şu an iran'ın uydu devleti haline gelen ırak toprakları veya hizbullah üzerinden vekalet savaşına devam edecekleri fikrindeyim.

  peki coğrafyamızda bu planlar yapılırken, ülkemiz yöneticileri her şeyin farkında bir şekilde uzun dönemli dış politika planları ve stratejiler oluşturuyor mu sizce? cevabı geçen gün cumhurbaşkanı yardımcımız fuat oktay verdi.
 • keşke amerikayi keşfetmeseydik dedirten saldırıdır.
 • sırada iran olduğu yıllardır söylenirdi. abd ile rusya anlaşmış olabilir mi?
 • iranlı bir komutan ölüyor. bizim ülkede döviz ve altın yükseliyor.
  ülkeyi alıp isveçe doğru gidip komşumu olsak
 • akillara trump'in "obama secimler yaklasirken iran'la savasa girmek istiyor" tweeti geliyor. yaklasan baskanlik secimleri icin kan istiyor trump. ama kumar oynuyor, gotunde de patlayabilir gorecegiz.
 • abd bir yandan barışı korumak istiyoruz derken alttan alttan vurmaya devam etmesi... amaç belli. "vicdanlı" dünya kamuoyu abd nin barış derken savaşa devam etmesini görmeyecek abd sadece barış istemişti diye ortadoğuda kanın akmasına destek olacaktır... hepinizden iğreniyorum.
 • trampçı terör örgütü. çok üzülmedim ama yesinler birbirini ete para vermesinler...
 • abd’nin iran gibi boş yapmadığını gösterir. ülke dediğin böyle olacak aga. amerikalı olsam gurur duyardım.