şükela:  tümü | bugün
793 entry daha
 • sırf bu protestolar çıksın diye bu rektör atanmış gibi görünüyor.

  gerizekalılar için edit : sanki boğaziçi'nde okumak için kallavi harçlar* ödeniyor da öğrenciler bu yolla söz hakkı mı sahip oluyor? devlet tarafından sağlanan bir bütçesi olan bir devlet üniversitesine gerekli makam istediği rektörü atar. burada bir sıkıntı yok.

  ancak, atanan rektör sonrası oluşan reaksiyon doğal bir sonuç değil. resmen tiyatro! protesto eden de edilen de algoritmanın bir parçası. bunu anlayamayacak kadar gerizekalı bir boğaziçili tanımıyorum.

  edit 2 : #117802922 no'lu entryi yazan mala itafen; devlet bütçesinin vergilerden oluştuğunu ve bu vergileri veren insanların seçim ile cumhurbaşkanı seçtiğini, seçilen cumhurbaşkanının devlet bütçesi ile idare edilen devlet üniversitesine rektör atama yetkisine sahip olduğunu anlayamayacak kadar gerizekalısın. neymiş itülüymüş mal.. ben okuduğum üniversiteyi ve sahip olduğum akademik ünvanı söylesem diz çöker tövbe edersin. halktan kopuk halkçı olunmaz.
 • son umut,son kaledir.bu protesto sonucunda torpilli rektör o koltukta kalırsa bu ülke için ümit kalmamış demektir.
 • herkesin sinirlar icinde gosteri yapmasina, bir seyleri protesto etmesine saygi duyarim buna kimse karisamaz ama her zaman oldugu gibi 80 iq'lularin icinde oldugu aptal saptal dayanisma, kolektif, sendika, direnis tarzi teror sempatizani olusumlar isin icine giriyor ve propaganda malzemesi haline getiriyorlar her gosteriyi. bunlarin sosyal medya hesaplarina, internet sitelerine bakarsaniz amaclarini anlarsiniz. hep ayni sey: konudan bagimsiz, 'katil polis universiteden defol' gibi polisi tahrik eden, devlet karsiti sloganlar at, polis oldugu yerde dururken polisin uzerine yuru sonra polis bunlari uzaklastirmaya calisirkenki fotograflari servis et ve polis sert mudahelelerde bulundu, polis gostericilere ates acti, plastik mermi kullandi, gostericiler yerde suruklendi vs. haberler yap. adamlarin hayattaki tek gayesi polisle yakin temasa girmek. sonra da direndik abi eğeğe gaz bombası yedik eğeeğegg diyerek cok onemli bir iş basardiklarini zannediyorlar.

  şu gosteri yapacaklarda azicik akil varsa, bu direnis edebiyati yapan sacmasapan embesil olusumlari yanlarina yaklastirmasinlar efendi efendi tepkilerini gosterip olaysiz dagilsinlar. slogan atarak bir bok basaramayacaginizi anlayin artik. bu gosteriyi bu kadar dillerine dolayanlarin asil derdi bogazici'ne cb'nin rektor atamasi degil, asil dertleri bu olaylardan ulke capinda bir ayaklanma cikarmaya calismak. bu gosteriler onlar icin sadece birer arac, savundugunuz seyler onlarin umrunda degil.
 • aga'nıza isyan ha!
 • keşke orada olup da destek olabilseydik boğaziçi'ne, bir üniversitenin daha yitip gitmemesi için...

  yazık ki bazı arkadaşlarımız (kimisi üniversite paydaşlarından kimisi değil) rektörlük makamının bir üniversite için ne derecede kritik öneme sahip olduğunun farkında değil.
 • gezide de "mesele iki ağaç değildi",
  burda da "mesele rektör değil"
  diyenleri görmemizi sağlayan protesto. yarım akıllarıyla “bu teröröler darbe yapacaklar” söylentisi çıkaracaklar.

  burada olay “sadece ve sadece” ülkedeki sayılı üniversitelerden birinin başına, şap diye, kurum dışından ne idüğü belirsiz bir kişinin rektör diye atanmasıdır. bu atama koskoca üniversitenin yapısına zarar verecek, bütçe kesintileriyle, şununla bununla çomak sokmaya çalışılmasına rağmen güç bela gerçekleştirilen bilimsel araştırmalara iyice darbe vuracaktır.

  öğrencinin durumu zaten son senelerde iyice güçleştirildi. uzun yemekhane kuyrukları, peşpeşe yemekhane zamları, bin kişi aynı odada kalınan yurtlar. üniversiteye sürekli uygulanan siyasi baskılar da cabası.

  tüm bu imkansızlıklar içinde türkiye adına güzel işler yapmak için çabalayan bu insanların sorunlarıyla ilgilenmek yerine haşmetlü devletimiz bu sefer de vasıfsız bir tipi üniversitenin başına atıyor.

  bu şartlar altında üniversitenin topluca reaksiyon göstermesinin altında sizce boğaziçi üniversitesinin 18, 20 bin öğrencisinin darbe yapma isteği mi yatıyor?

  bu insanlar üniversitenin yapısına zarar vermeyecek, demokratik bir şekilde göreve gelecek bir rektör istiyorlar. hepsi bu.

  bu hakikati ne sizin saçma sapan komplo teorisi çıkarma çabalarınız, ne de protestolar sırasında kimsenin bilmediği, desteklemediği marşlar okuyup polise saldıran tipler lekeleyebilir.

  boğaziçi üniversitesi’nin mücadelesi sonuna kadar meşru ve haklı bir mücadeledir, en kısa zamanda bu yanlıştan dönülmelidir.

  bırakın hayatını bu üniversiteyi kazanmak için çalışarak geçirmiş, gencecik, parlak beyinlere zehirli terörist yaftalarınızla saldırmayı. mücadelenin haklılığına zarar vermenize izin vermeyeceğiz!

  edit: kendime hakim olamayarak kullandığım küfürleri sildim
 • bakalım bu sefer hangi terör örgütünü salıp: bakın bunların asıl derdi budur şudur, diyip mağdur rolü oynayacaklar?
 • umduğumdan geniş katılımla ve güçlü gerçekleşen protestodur.

  şimdi gelin protestoyu güçlendiren ama bazı "aman tadımız kaçmasın"cıların ötekileştirme yaptığı tabloya bakalım...

  boğaziçi dediğiniz hepi topu 17 bin kişi. öğrencilerin çoğu uzaktan eğitim nedeniyle kampüste değil, ki kampüste olmuş olsalar da bu zamana kadar üniversite eylemlerinin bir avuç insanı geçtiği sayılıdır.

  bugün o bir kısmının "dışarıdakiler..." diye ötekileştirdiği ve boğaziçililerin mücadelesine desteğe gelen insanlar olmasaydı, kampüste cılız bir basın açıklaması okunur, değil haber olmak, twitter'da tt'ye bile girilemezdi. sonuçsa demek boğaziçi o kadar da rahatsız değil bu atamadan olurdu.

  ayrıca boğaziçinin ahalisi naziktir, gezi'den öncesine kadar tamamen apolitik olan bu öğrenciler bir nevi tatlı su solcusudur. kaybedecek çok şeyleri vardır. polisin biber gazı falan atmasına gerek kalmadan, sadece bir 'ha'sı ile dağılıverir çoğu.

  bugün ise ortada bir direniş, bir hak arama mücadelesi var. tek adam rejimine karşı bir başkaldırı var. karşında ise tam teçhizatlı polis var, toma var. boğaziçilinin nazikliği, tatlı su solculuğu karşındaki duvara işlemez. direnebilen, güçlü kalabilen, adım atabilen birilerinin desteği olmazsa olmaz o iş.

  bugün boğaziçinin direnişine desteğe gelen binleri, bazıları "aman tadımız kaçmasın" diye ötekileştirir, onlara "dışarıdakiler..." derse, ötekileşenler bir daha gelmez, ne haliniz varsa görün der, bu boğaziçilinin elini zayıflatırken tek adamın elini güçlendirir. bölündükçe kaybederiz, her zaman olduğu gibi.

  bu arada akademisyenler 2016'da olduğu gibi yine yokları oynadı, o gün yazdığım şu yazıda değişen çok bir şey olmadı, üniversitenin kelepçelenmesi dışında.

  not1: çarşamba bir protesto daha olacağı söyleniyor ama ben bugünkü kadar güçlü olacağını sanmıyorum, umarım yanılırım.

  not2: ruhi su konularına falan değinmiyorum, tek tek açıklamış zaten arkadaşlar.
 • memleketin belki de en değerli üniversitesinin öğrencilerinin, "atama" yöntemi ile gelen rektörü protesto olayıdır.

  arkada$lar, her $eyi bir kenara bırakın.
  allah için söyleyin, peygamber a$kına söyleyin; atama ile en değerli eğitim zümresine rektör mü seçilir?

  bir avuç genç insan, bu usülsüzlüğü protesto ediyor ve hala siz "terörist" damgası vurmaya çalı$ıyorsunuz.

  yapmayın, etmeyin, eylemeyin.
  o sıralarda yarın sizlerin geleceği de oturacak. eğer bugün siz o geleceğinize ı$ık tutmazsanız, yarın karanlıklarda boğulup kalacaksınız.

  zaten memleketin gençleri i$sizlikten, gelecek kaygısından intihar ediyor iken bir de siz itmeyin onları. uzatın elinizi, kaldırın ayağa. yarınlara bir umut ekin hep birlikte.
  eğer umut ekemiyorsanız da, onların son umutlarını çalmayın.

  bizim çaldınız, halimiz ortada. sınav sorularından ba$layan hırsızlıklara, memleket darbeye uğrayana kadar göz yumdunuz. biz o gün ne dediysek, bugün de aynı noktadayız. %100 deği$ime uğrayan sizin dü$ünceleriniz oldu, ders alın. aynı hatayı yapmayın.
 • lütfen amacı hiçbir şekilde saptırılmasın, dediğim. gerçekten kim neyi protesto edecekse etsin ama yeri ve zamanı bu değil; biz ‘sadece’ rektörün ‘atanmış’ olmasını protesto ediyoruz, ve bu bizim için önemli, gerçekten. yardım etmeye çalışırken zarar vermeyin ve ricam, bundan faydalanmayın. şurada doğru düzgün okumaya, kültürümüzü korumaya çalışıyoruz.
314 entry daha