şükela:  tümü | bugün
 • yunanistan'da bugün gerçekleşen geniş çaplı bir protesto. hattâ ülke çapında, son zamanlarda görülen en büyük protestolardan biri. hedefi ise kuzey komşusu makedonya. sebebi ise makedonya isminin yunan tarihine ait bir isim olduğunu düşünmeleri, ve bu ismi başka bir ülkenin kullanması, başka bir deyişle sahiplenmesinden rahatsız olmaları.

  gösterinin yapıldığına dair bbc türkçe'nin haberi
  bbc türkçe'deki, gösterinin yapılacağına dair haber

  bu konunun sadece sosyal bir refleksten ibaret olmadığını, ve yunanistan'ın diplomasisinde de bu görüşün karşılık bulduğunu ekleyeyim. haberde geçen bilgiye göre, yunanistan, bu gerekçeyle makedonya'nın avrupa birliği ve nato üyeliklerini veto ediyor.

  benim şahsî görüşüme gelirsek, bir ülkenin isminin ne olacağına başka bir ülke karar veremez. üzerine vazife değil, hadsizlik. lakin yunanistan'ın alışılmış mantıksız, mesnetsiz milliyetçiliğinin bu denli fanatik bir fikri doğurup beslemesi, elbette ki şaşırtmıyor. zira yunanistan'da altın şafak partisi adında, törenlerle istanbul'un düşüşünü anan ve istanbul'u tekrar alacaklarını iddia eden bir parti de mevcut, ve mecliste yer alıyorlar. çipras gibi sol görüşlü bir başbakanın bile yunan adaları üzerindeki iddiaları, türkiye'yi gidip beyaz saray görüşmesinde abd başkanına ve dünya ekonomik forumu'nda avrupa'ya şikayet etmesinden, genel olarak yunanistan'da hakim olan dünya görüşü, yunanistan'ın komşuları ile işbirliği ve anlaşmaya ne kadar yatkın oldukları hakkında da bir miktar bilgi veriyor.

  bu arada konuyu bağlamadan belirtmek gerek ki, yunanistan'ın makedonya'yı kendi içinde adlandırması sorunu değil bu. zaten adamlar, makedonya'ya, makedonia eski yugoslav cumhuriyeti (former yugoslav republic of macedonia) diyorlardı. bunun özkültürüne dair hassasiyetten kaynaklanan mantık dışı dayanağını göz ardı edersek, mesele edecek bir konu değil. nasıl adlandırırlarsa adlandırırlar, tahkir içermediği sürece sorun olmaz. içerse de terbiyesizlikten öte sorun teşkil etmez. nitekim, türkler de bu ülkeyi yunanistan olarak adlandırıyor, ne başka dillerdeki gibi grek ismini kullanıyor ne de adamların kendilerinin seçtikleri helen ismini kullanıyor. ama, başka bir ülkeye gidip, kendini bu şekilde isimlendireceksin demek, artık hadsizlik ve densizlikten öte, küstahlık. o zaman türkiye de, yaptıkları bunca hıyarlığa istinaden, "isminizi hıyaristan diye değiştireceksiniz" diye ısrarcı olsun, hattâ bu konuda adımlar atıp, sahip olduğu yetkiyi uluslararası platformda yaptırım amaçlı olarak kullansın.
 • ya bi siktirin gidin amk.

  bu adamlar 2 ay bizim ülkede yaşasa alayı intihar eder herhalde.
 • tatil amaçlı yunanistan'da bulunmuş biri olarak söyleyim yunanlar makedonlardan hardcore nefret ediyor.

  türklere bile artık bu kadar garezleri yok, sayın milliyetçi sen burada adamlara giydiriyorsun da artık adamlar seni siklemiyor, onlar da türkiye'nin bok çukuru olduğunu artık itibarının falan kalmadığını düşünerek sallamıyor. şu aralar dertleri tamamen makedonya. belirteyim.
 • türk kahvesinin ve baklavanın sahibi yunanlılar aslında makedonya'ya da sahipmiş demek, şaşırmadım.

  ama sorun yunanda değil bütün avrupa ve asya ruh hastaları tarafından yönetiliyor, yunanistan hala kriz içinde, gündem değiştirmek için ülke adı bile bahane edilebilir. bu ülkede portakal bıçaklandı, sahte dolarlar yakıldı hatırlatırım. görünüşe göre yunan çomarı bir üst seviye çomarmış, valla helal olsun.
 • dünyanın en işsiz ülkesinin gerçekleştirdiği protesto.
  baklava da sizin dolma da. ne bulursanız sokun götünüze. amk kostasları!
 • bence haklılar.
  ben yakın bir tarihe kadar büyük iskender’in imparatorluğu makedonya’yı, bildiğimiz bu slav makedonlara ait bir şey sanıyordum hiç araştırmadan sadece duymayla tabi ve gülünç buluyordum bu kıçıkırık makedonlar neler yapmış diye.. kendime de komik geliyordu rezilliğe bakar mısınız...
  her neyse meğerse her şeyiyle tamamen yunanlara aitmiş. adamların en büyük övünç kaynağı başkalarının sanılıyor. biraz empati yaparsanız sizlere de haklı gelebilirler.