şükela:  tümü | bugün
 • kanserle ilgili farkındalığın artırılmaya çalışıldığı gün.

  haydi hep beraber sağlam bir destek verelim:

  http://www.kanver.org/…zmetleri/kok-hucre-bagisi/53

  kök hücre donörü olmanın size hiçbir zararı olmadığını, birkaç günlük enjeksiyonla işleme hazır olup, sadece damarınızdan toplanan hücrelerle bir kişiyi yaşama döndürebileceğinizi biliyor muydunuz?
 • kanser ve karsinojen nedir? konulu entryim ile desteklediğim farkındalık günü.

  erken tanının öneminin ön plana çıktığı hastalıklardan biri olan kanser'den korunmak için sebeplerini bilmek tabi ki yeterli değil. ancak monoklonal orjinli bir hücrenin tümör oluşumu evresine 15-20 yıl gibi bir sürede geçtiğini (lösemi gibi birkaç kanser türü 4-7 yıl arasında gelişebilmekte) ve bu süre zarfında da tanı alınabileceğini belirtmekte fayda görüyorum.

  dünyada en çok mortalite oranına erkeklerde akciğer kadınlarda meme kanseri neden oluyor. her iki cinste de kolon kanseri 3. sırada yer alıyor. ailenizde bir kanser öyküsü varsa kanserin tipine göre kalıtsal özellik gösterebiliyor. örneğin alınmayan polipler ileride %100 olarak kolon kanserine sebebiyet veriyor ya da ailesinde meme kanseri geçmişi olan birinin brca 1 ve brca 2 tümör markerlarına muhakkak baktırması gerekiyor ki angelina jolie annesi meme ca olduğu için kendisi mastektomi yaptırarak bu hastalıkla karşılaşmamayı radikal bir yöntem ile tercih etmiş biri.

  özetle; artık birçok karsinojene maruz kalıyoruz. kanser insidansının bu denli artma nedenlerinden biri maruziyetler ise diğeri de bireysel olarak sağlığımıza yeterli özeni göstermememiz. vücudunuz bir terslik olduğunda aslında size çeşitli belirtilerle anlatmaya çalışıyor. eğer dinlerseniz...
 • dünya sağlık örgütü, kanser vakalarının %30 ila %50'sinin sağlıklı yaşam koşullarının arttırılmasıyla önlenebileceğini hesaplıyor. kurum kanser ölümlerinin 1/3'üne aşırı kilolu olmak, hareketsizlik, yetersiz beslenme, tütün ve alkol tüketimi faktörlerinin neden olduğu görüşünde. kanser ölümlerinin %70'i düşük ve orta gelirli ülkelerde gerçekleşiyor. 2017'de türkiye'de kanser görülme sıklığı dünya ortalamasının üzerinde kalırken, ab ve abd'de kanser görülme sıklığı türkiye'nin üzerinde. dünyada ve türkiye'de erkeklerde kanser teşhisi kadınlara göre daha yüksek seviyede. türkiye'de erkeklerde en sık görülen akciğer kanseri iken; kadınlarda meme kanseri.

  kayıt altına alınan kanser kaynaklı ölümler açısından türkiye ab ülkeleri arasında en iyi durumda olan 2. ülke. ancak kanserle mücadelede ihtiyaç duyulan personel ve ekipman konusunda aynı şey söylenemez. türkiye'de 100 bin kişiye düşen onkoloji uzmanı sayısı 0,66. ab'de bu alanda en kötü durumda olan fransa'da dahi 100 bin kişiye 1,45 onkolojist düşüyor. benzer şekilde ışın tedavisi teçhizatı konusunda da türkiye son sırada yer alıyor. bu alanda ab'nin son sırasında yer alan romanya'da ortalama 0,37'li iken türkiye'de oran 0,26. türkiye'nin büyük bir sorunu da muayeneleri ihmal etmesi. örneğin; ab genelinde son bir yılda smear testi yaptıran kadınların oranı %30,5, hayatında bu testi hiç yaptırmayanların oranı ise %20,1. türkiye için aynı değerler sırasıyla %9,9 ve %72,6.

  kaynak: http://dogrulukpayi.com/…turkiye-de-kanser-vakalari