şükela:  tümü | bugün
 • ayni zamanda kocaeli-karamursel ilcesinin de kurtulus gunu
 • amerika'nın tatil olması sonucu, ithalat,ihracat gibi işlemlerin durdugu ve ödemelerin yapılmadıgı gün.
 • zaknafein in olası kurtuluş günü.
 • mdc nin dogumgünü.
 • amerikanın tüm eyaletlerinde toplu taşıt araçlarının bedava olduğu gün.bin dolaş her yer bedava.
 • (bkz: 5 temmuz)
 • gunesin dunyaya en uzak oldugu gun
  (bkz: gunesin amerikalilardan tiksinmesi)
 • amerika birleşik devletleri'nde "bağımsızlık bayramı"'nın 4 temmuz günü kutlanması aslında oldukça tuhaf bir gelenektir, zira zamanın (yılımız 1776, mevsimimiz yaz, pastel renkler ve düşük belli pantalonlar pennsylvania çiftçileri arasında çok moda) amerikan kolonileri bağımsızlıklarını 4 temmuz değil, 2 temmuz günü philadelphia'da topladıkları kongrede amerikan bağımsızlık bildirgesini*kabul ederek ve halka duyurarak ilan etmişlerdi. (amerikan kolonileri dediğimiz, birkaç yıla kadar* doğacak olan amerika birleşik devletleri'nin müstakbel eyaletleri - ki en başta 13 taneydiler, amerikan bayrağında 13 çizgi, amerikan dolarların üzerindeki meşhur kel kartalın* bir pençesinde 13 yapraklı zeytin dalı*, diğer pençesinde ise 13 ok* olmasının sebebi de budur) 4 temmuz günü yapılan toplantı sadece bu bağımsızlık ilanının ingiltere kralı 3. george'a tam olarak hangi sözcüklerle iletileceğinin kararlaştırılacağı önemsiz bir buluşma idi. öyle ki, bağımsızlık hareketinin liderlerinden biri olan (ve ileride kendisini amerika'nın 2. başkanı olarak tanıyacağımız) john adams'ın karısı abigail'a 3 temmuz'da gönderdiği mektupta şöyle der: "naber abigail, nasıl gidiyor hayat, çoluk çocuk nasıl? beni soracak olursan, devrim mevrim, uğraşıp duruyoruz işte. kaçtım ben, hadi bye."

  uydurdum, baştan alıyorum. şöyle der john adams karısına: "temmuz ayının ikinci günü, 1776, tüm amerikan tarihinin en şanlı, en kutlu günü olarak tarihin sayfalarına yazılacaktır." (parantez açarak küçük bir trivia vereyim: john ve abigail adams arasındaki aşk belki de siyaset tarihinde napoleon ve josephine arasındaki aşkla boy ölçüşebilecek kadar tutkulu ve yoğun - bildiğimiz - tek aşktır. birbirlerine sürekli, ve her konuda, yazdıkları mektuplar amerika birleşik devletleri'nin ilk yıllarını ve de bu müthiş aşkı en güzel anlatan belgelerdir, okuması da pek eğlencelidir. adamslar'a hala "america's first family" denmesi, bu ailenin mensuplarının amerikan aristokrasisinin en üst mertebesi olarak görülmelerinin temelleri john ve abigail'in ilişkisine dayanır.)

  4 temmuz günü amerikan bağımsızlık bildirgesini imzalayanlar ise sadece kongreye başkanlık eden john hancock (ki kendisi imzasının devasa boyutlarıyla anında şöhrete kavuşmuşsa da, 1903 yılına kadar kimse "imza" sözcüğü anlamında "john hancock'unuzu buraya atın." dememiştir) ve de onun sekreteri charles thomson idi (charles thomson görünmez bakınız'ı hak edecek kadar önemli bir şahıs değildi.) diğer delegeler bildirgeyi imzalamak için önce bildirgenin esrardan yapılmış kağıda yazılmasını beklemek zorunda kaldılar. resmi imza süreci 2 ağustos 1776'da başladı, ve de delawarelı bir şahsı muhterem (hadi adını da verelim, belki bir akrabası okuyordur, mutlu olur: thomas mckean) 1781 yılında (yani tam 5 yıl sonra) 56. ve son imzayı atana kadar da sürdü. bu devrim belgesini (veya ingilizlerin bakış açısından "vatana ihanet" belgesini - ki haksız da değildiler) imzalayanlar başlarına gelebileceklerden o kadar korkuyorlardı ki, kimlikleri bağımsızlık bildirgesi'nin kabul edilip ingiliz kralı'na iletilmesinden sonra 6 ay daha açıklanmadı, ancak 1777 ocak'ında "evet, ben imzaladım, yine olsa yine imzalarım" diye ortaya çıkabildiler.

  peki, o zaman niçin amerikalılar 4 temmuz günü mayolarını giyip arka bahçede mangal sefası yapıyorlar, komşularının bahçelerindeki şişme havuzlarında debeleniyorlar? niçin 4 temmuz günü postacı uğramıyor kapıma, neden basit bir havale işlemini bile yapmıyor yerel bankamın güleryüzlü veznedarları? çünkü john dunlap adında philadelphialı* bir matbaacı amerikan bağımsızlık bildirgesi'nin yaklaşık 30 kopyasını basmış (yakın zamana kadar 24 nüsha olduğu sanılıyordu, fakat 1992 yılında bir bit pazarında yeni bir nüshası daha bulundu, eski bir resim çerçevesinin arkasında, 3 milyon dolar da değer biçildi bu belgeye. görüyorsunuz, bazen bit pazarına nur yağabiliyor gerçekten.), ve de bunların üzerine 4 temmuz tarihini atmıştı. ve de john dunlap'in bu hatası, bütün ülkeyi amerikan'ın bağımsızlığı'nı 2 değil 4 temmuz'da ilan ettiğine inandırmaya yetti. ertesi sene (yıl 1777, mevsim yine yaz, fakat düşük belli pantalonlar artık demode, ispanyol paça pantalonlar tercih ediliyor) 4 temmuz bağımsızlık bayramı olarak büyük şenlikler, festivaller, yürüyüşler, yarışmalar, ve havai fişek gösterileri ile kutlanmaya başlandı. ingilizce'de havai fişeklere "fireworks" denmesi de 1777 yılındaki bu 4 temmuz kutlamalarına tekabül eder, ondan önce havai fişeklere "rockets" yani "roketler" denilirmiş. sizden tuhaf olmasınlar, bu amerikalılar da tuhaf insanlar vesselam.
 • nasa'nın deep impact uzay aracı, 139 milyon km uzaklıkta hareket halindeki tempel 1 kuyrukluyıldızına darbe füzesi atarak bir delik açacak. araç, açılacak deliğin görüntülerini dünya’ya gönderecek. delikten kuyrukluyıldızın çekirdeği açığa çıkacağı uzay tarihinde bir ilki gerçekleştireceği gün.,