şükela:  tümü | bugün
 • "şaka herhalde!" dediğim karardır. daha alalı 4 ay olmadı ne oluyor bu ap'ye? keşke bu yaz gideydim norveç'e. neyse ki zararsız bir vatandaşım gayet güven sağlayabilirim. seneye yaz artık.

  edit: anksiyeteden norveç'in ab ülkesi olmadığını unutmuşum. çok korktum sözlük elim ayağım titredi.
 • yanlış anlamadıysam 2020'de başlayacak bu uygulama.
 • 39 milyon kişi gelse 39.000.000x7 = 273.000.000 euro valla iyi para. kimin geldiğini bilecekmiş bak sen. sanki bilmiyorlar gibi. ülkeye giren her uçak valizine kadar kayıt altında lan. pasaportumuzun olması da yetmiyor artık. sömürün insanları sömürün :)
 • ayrıntılar

  alt kısımdaki 62 ülkelik listede türkiye ismini göremediğim karardır. bizdeki yeşil pasaportu kapsamıyor olabilir.

  kapsasa bile amaç gıcıklık değil güvenlikmiş. hatta etias uygulamaya gireceği 2020 yılında vize başvuru sürelerini kısaltıp kabul olasılığını artıran bir uygulama olarak da yönetilebilir. öyle umuyoruz.
 • yeşil pasaport kararı değildir. vizesiz geçiş hakkına sahip olan ülkelerin artık önceden bildirim sistemine tabi olacağının belirtildiği karardır.

  türkiye vizesiz geçiş hakkına sahip bir ülke değildir. yeşil pasaport farklı bir statüdür. odatv olarak ingilizce bilmiyorsanız haber falan yapmayın. ekşi sözlük yönetimi de olası yanlış anlaşılmaları engellemek için başlığı düzeltmelidir.

  asıl karar; ab'ye vizesiz geçiş hakkına sahip olan 62 ülkenin vatandaşlarının bundan sonra etias adı verilen sisteme kayıt yaptırmasını gerektiren uygulamanın hayata geçirilmesidir. bu 62 ülke şöyle;

  albania
  andorra
  antigua and barbuda
  argentina
  australia
  bahamas
  barbados
  bosnia and herzegovina
  brazil
  brunei
  canada
  chile
  colombia
  costa rica
  dominica
  el salvador
  georgia
  grenada
  guatemala
  honduras
  hong kong
  ısrael
  japan
  kiribati
  macao
  macedonia
  malaysia
  marshall ıslands
  mauritius
  mexico
  micronesia
  moldova
  monaco
  montenegro
  new zealand
  nicaragua
  palau
  panama
  paraguay
  peru
  saint kitts and nevis
  saint lucia
  saint vincent
  samoa
  san marino
  serbia
  seychelles
  singapore
  solomon ıslands
  south korea
  taiwan
  timor leste
  tonga
  trinidad and tobago
  tuvalu
  ukraine
  united arab emirates
  united states of america
  uruguay
  vanuatu
  vatican city
  venezuela
 • anlaşılan ab'de paralar suyunu çekti. yinede adamlar masrafları bile kendi vatandaşına yansıtmadan yabancıya iteliyor.
 • bilgi kirliliği yapıp yanıltıcı ve yanlış yönlendirici başlıklar açmayın lütfen. buna benzer başka birkaç başlık daha açılmış. ab’nin yeşil pasaporta özgü aldığı bir karar yok ortada. yeşil pasaportluların vize muafiyetinin kalkması gibi bir durum da söz konusu değil. sadece sistem üzerinden yurtdışı çıkışı öncesi kayıt yapılması gerekiyor. aynı uygulamaya amerikan pasaportu sahipleri de tabi tutulacak.
 • avrupa birliği artık seyahat izni isteyecekmiş.(bkz: http://www.cumhuriyet.com.tr/…erine_kotu_haber.html). edit: vize değil seyahat izni imiş. her ne haltsa yine de skandal karar. sanki boncuk var amk boklu avrupa ülkelerinde gitmeyin gelmeyin.
 • “vizesiz avrupaya giriş” sloganı ile çıktığımız yolda “yeşil pasaporta vize uygulaması hakkı” elde ettik!

  itibarımız gitgide yükseliyor!

  medya bunu müjde olarak verecektir.