şükela:  tümü | bugün
 • daha gerçekçi bir eylem için tarih aralığı belirtilmesi fikriyle ilk etapta; 04 temmuz 2018 ile 04 ağustos 2018 arasında sabret ve tüketme!

  üst edit: herdemmuhabbet ve emirov güncel fiyat listelerini gönderdi. unutma, bu liste yalnızca 6 ay sonraki yeni zama kadar geçerli.

  işte o liste-yüksek alkollüler
  işte o liste-biralar

  sahi, yeter diyeceğin o nokta kaç 6 ay sonra gelecek?

  şunu da unutmayın lütfen. amerika'ya atarı bile alkol üzerinden yapıp, bizim paramızı alma derdindeler.

  amerika'dan ithal ürünlere ek vergi. şampiyon %70 ile viski

  twitter hashtag önerilerini paylaştı bir kaç arkadaş. aktarıyorum:

  #adaletlivergi
  #vatandasayikol
  #buyukalkolboykotu

  sosyal medyada paylaşım için görselleri de ellerimle hazırladım. sadece 1 ay, haydi!

  nane likörü!bayılırım!
  bi' duble keyfimiz var.
  rakıdan %300 vergi alıyor iki gözümün çiçeği.

  ------------------------------------------

  arkadaşlarımız arasında başlattığımız boykottur. #pınarürünleriboykot kampanyasının başarısı da ortada.

  3 temmuz 2018 ötv zammı ile açıkça ortaya konmuştur ki, bu ülkenin bütçesi adaletli vergi sisteminden değil; benzin, alkol ve tütün ürünleri üzerinden finanse ediliyor. benzin mecburen kullandığımız ve şu anda alternatif üretemeyeceğimiz bir kalem. ancak günlük yaşamda kullanılan ötv'li ürünler öyle değil.

  2017 bütçesinde, ötv'den gelen gelir %24'e ulaşmış. yani bu ülke bütçesinin 4'te 1'i; zamanında kdv yerine çıkarılacağı söylenen bu vergiye dayandırılmış durumda, ancak hem kdv hem ötv yürürlükte.

  alkol oranı %45 olan 70’lik rakıda aracı kârı dahil 28,50tl olan fiyat; ötv 67,10tl, kdv 17,20tl ile vergiler dahil 112,80tl olmuştur. yani ürün fiyatına göre vergi oranı %258’den %296’ya yükselmiştir! ve bu zam her 6 ayda bir artacaktır. biz dur diyene kadar!

  demek oluyor ki bu ülke çoğunlukla şu anda ezilen, hor görülen, terörist ilan edilen kesimden gelen gelirle finanse edilmektedir. meyve suyu, maden suyu gibi kalemlerdeki ötv, muhafazakar olmayan kesimden elde edilen vergi kalemlerine göre oldukça düşüktür ve etkilenmeyecekleri seviyededir. dolayısıyla kimsenin umrunda değiliz. yat ve pırlantada "özel" tüketim vergisi olmamasından bunu anlayabilirsiniz.

  ben kendi adıma bugünden itibaren başta alkol ve sigara olmak üzere ötv'ye dahil ürünleri mümkün mertebe kullanmayacağım. çünkü artık canıma yetti.

  haklı olarak, "onlar da bunu istiyor" endişesi var. tam tersi. bütçenin yüzde 25'ini oluşturan bir kalemin kesilmesini, hele ki böylesi bir dönemde kimse tolere edemez. inadına, yaşam tarzımızdan taviz vermeyeceğimizi bildikleri için tüm yükü sırtımıza yüklemiş durumdalar. dolayısıyla yüksek ötv'li bu ürünlerin tüketimine bir süreliğine ara veriyoruz. evde dahi üretsen 40 liraya üretilebilecek bir ürüne, fabrikasyon olmasına ve maliyetlerinin çok düşmesine rağmen 120 lira vermiyoruz.

  peki dayanamayanlar ne yapabilir?

  -viski, rakı, votka gibi yüksek alkollü ürünleri mümkün mertebe yurtdışına gittiğimizde ya da giden arkadaşlarımızdan tedarik ediyor, yapabiliyorsak evde üretiyoruz. her arkadaş gurubundan 1 kişi bunu yapsa masraflar paylaşılabilir.

  -bira gibi düşük alkollü ürünler için evde üretimi tercih ediyoruz.

  -ben kullanmıyorum ama sigara kullananlar yine yurtdışından karton alma ya da sarma kullanmaya başlıyor.

  4-5 aylık bir protesto süreci en azından bu konuyu bu sektörden ekmek yiyen insanlar, meyhaneler, birahaneler, tekeller, rakı-balık mekanları, oteller, turizmciler ve firmaların gündemine taşıyacak ve önlem almak zorunda bırakacaktır.

  ben bireysel olarak bu boykotu sürdürmekte kararlıyım. çünkü paramla beni terörist olarak gören kesimi beslemekten yoruldum.

  katılıp, katılmamak size kalmış.

  edit: boykot alkol özelinde açılmış olsa dahi ötv içeren kısılabilecek tüm ürünleri kapsamaktadır. alkol kullanmıyorsundur ancak meyve suyu kullanıyorsundur; o zaman meyve suyunu azalt, maden suyunu azalt, daha az benzin al daha çok yürü. sigarayı bir süre bırak. ekonomi dediğimiz şey sensin, senin harcamaların.

  edit-2: ötv ile öiv karışmış. ötv, kdv'nin yerini alması planlanan bir vergi olarak çıkarılmış. ancak pek tabii şu an ikisi de yürürlükte. düzelttim, uyarısı için mistosilo'ya teşekkürler.
 • hep 50 liralık aldığım için beni bağlamayan durum.

  edit: şaka değil gençler. daha dün kıbrıs'tan 50 tl'lik getirttirdim.*
 • karelias tütün içerek ve free shoptan içki alarak epey uzun süredir kendi başıma yaptığım hareket. eylül ayı itibarıyla da biramı evde üretmeye başlayacağım. ötv içerikli tüketim yapan bireylerin %10'u bu kafaya geçse ülke genelinde en azından bir farkındalık yaratılabilir kanaatindeyim.

  vakti zamanında birisi yazmıştı hatırlamıyorum ama güzel söylemişti;

  "duble yollar bizim dublelerle yapıldı".
 • evde daha önce alınmış dolaptaki biralara dokunabiliyor muyuz diye merak ettiğim boykot.
 • ben hep küçük rakı içiyorum. lol
  2 aydır alkol kullanmamak suretiyle katıldığım boykot.
 • kesinlikle destek olacağım boykottur. hem vatan haini ilan edilip hem içtiğimden vergi alınması adil değildir.
 • "ben yaparım ama yapmayanlar durumu tolere eder" diye düşünmeyin. ben bir süredir tütünü sarma içen ve tekel içkilerini boykot eden birisi olarak vergilerin yükselmesinin sebeplerinden biriyim ve bu durum başlığı açan arkadaşın boykota katılmasını sağladı.

  devlet %10'luk bir gelir kaybı yaşasa bile bu durumu dengelemek adına daha fazla zam yapacak ve adım adım insanlar isyan edip boykota katılacaktır. ben biraya 9 lira vermediğim için devlet benden alamadığı parayı senden talep edecek, 9 lira olan biraya isyan etmeyen sen benim sayemde bira 11 lira olduğunda isyan edeceksin ve adım adım mesele geniş kitlelere ve işletmelere kadar gidecek ve boykot amacına ulaşacaktır.
 • 71 yasindaki 50 yillik aksamci babam uygulayabiliyorsa, muhtemelen herkes uygulayabilir.

  son 2 senedir, para verip raki almiyor (ev yapimi ile idare ediyor, veya ben yurt disina ciktikca alkol hakkimi ona kullaniyorum). sigarayi zaten 3 günde bir paket olacak sekilde az iciyordu, onu da tamamen birakti (arada hazir sarilmis sigaralari denedik topluca, ama icilecek gibi degil maalesef onlar).

  sigara birakma isini ben de deniyorum, ama su ana kadar pek basarili olamadim. birayi cok cok azalttim, evde yapim kiti aldim. iradesi kuvvetli herkesin mutlaka destek vermesi gereken boykot.

  hem kazancimizin (beyaz yakanin eli mecbur) büyük bir kismini vergi olarak alacaksin, hem dolayli vergi olarak direkt sana muhalefet olanlarin ümügünü sıkıp, hayatta zevk aldiklari her seyi sonlandirmaya calisacaksin, hem de benden aldigin paralarla, secim kaybettiginde dahi beni katletmeyi planlayan, aleni duyuran, tehdit eden kitleyi besleyeceksin.

  güzel dünya.
 • desteklenmesi gereken boykot.