• bence de pek bir etkisi olmaz ama deneyelim bakalım up
 • boykot değil protesto lazım.

  (bkz: büyük alkol protestosu)
 • yine gidip başka bir ülkede komik rakamlara içilen içkilere dünyanın parasını bayılacaksınız.

  kitlesel bir boykot türkiye de imkansız.
 • bu iyi niyetli fakat güdük fikirlerin başarısız olma sebebi , boykotun bir ürüne, bir markaya yönelik olmayışı.

  yani bir ürünü protesto edebilirsiniz. bak ben seçimlerde açıkça akp lehine taraf olduğundan beri pınar ürünü almıyorum. gerçek ve samimi bir özür gelmediği sürece de almayacağım. bu uygulanabilir bir boykot... bunlar firmayı zarara sokar, yanlış tavrından döndürür.

  en uç örnekte bir ülkeyi bile boykot edebilirsiniz. mesela amerikalılar ırak'ı işgaline azıcık itiraz sesleri yükseliyor diye, fransız ürünlerini boykot ettiler. şampanya ithalatı azaldı. ticari tarafı çok da mühim değil, ama asıl önemli olan kararlılık gösterisiydi ve sonuçta fransızlar ticari çıkarlarına zarar gelmesin diye amerikaya boyun eğdiler. (o zamandan bu zamana çıtları çıkmıyor).

  ama devletin tekelinde olan vergi koyma yetkisini ürün boykotu ile protesto edemezsiniz. başarılı olmaz, çünkü orada insanların kullanabileceği, yerine koyacağı bir alternatif ürün yok.

  adam hava almana vergi koysa, nefes almayı mi keseceksin? musluktan akan suya yüzde bin vergi koysa, yikanmayacak mısın?

  vergisi daha az olan bir alkollü içecek varsa, hadi gidip onu alalım. ama yok ki. sorun üründe veya üreticide değil, verginin yüksekliğinde.

  adam, keyifle senin kendi özgürlüğünü kısıtlayan halinden memnun, yoluna devam eder. zannettiğiniz gibi o vergiden gelen tek gelirleri değil ki. oradan beklediği gelir gelmezse, cep telefonuna vergi koyar, ilaca koyar, elektriğe koyar, doğalgaza koyar.

  nasıl olsa vergi koyma yetkisi hiçbir sınırlandırma mevzubahis olmaksızın mevcut.

  hele alkol tüketimi düşerse, kendilerinin başarılı olduklarını, iyi bir şey yaptıklarını bile savunacaklar. çünkü xaten yeryüzündeki tüm soruların cevabını bildiğine, ezelden ebediyete kadar neyin dogru neyin yanlış olduğunu tartışmasız bildiğine inanan bir kafa yapısına sahipler.

  o yüzden sen alkol almazsan, o mutlu olacak, uyguladığı cezalandırıcı vergilerin amacına ulaştığına inanacak.

  sense, zaten dünyanın her yerindeki vatandaşlara göre işin ve evin, bok gibi olan hayatında bir de kendini kısıtlıyor olacaksın. hayatın daha da ot gibi olacak. değişen tek şey bu.

  asıl sorun ve protesto edilmesi gereken şey, devletin hiçbir makul gerekçe göstermeden vergilerde aşırı artışlara gitmesi.

  selektif olarak uygulanan vergiler, bir noktadan sonra tüketimi sürdüren kişileri cezalandırıcı boyuta yükselir. buna devletlerin etik olarak bir hakkı var mı, işte tartışılması gereken konu bu.

  bu, boykot ile değil, ancak kamuoyunun bilinçlendirilmesi ile başarılabilir. yani medya ve kitle iletişim araçlarına ihtiyaç var.

  işte o yüzden özgür basın olmayan bir ülkede, gerçek bir demokrasi olmaz. devletin keyfi uygulamalarını demokratik yollarla ve halkın gözünde haklı kalarak protesto etmek için ülkenin havuz medyasi dışında iletişim kanallarına ihtiyacı var.
 • kendi rakımı yaparak katıldığım eylem. altın seri yeminle. eşe dosta da uygun fiyatla verip onları da dahil ediyorum mis oluyor.
 • para yetmeyince doğal olarak boykot edilendir.
 • ulan allahsizlar daha ne kadar zam yapacaksiniz? vallahi bu ulkede yasayan olulere donustuk,camurun icinde cirpiniyor gibi hissediyorum.
 • katıldığım boykottur. litresini 30 liraya aldığım boğma rakıya devam.

  edit: birçok mesaj aldım çoğuna cevap veremedim. bir hataylı olarak hiç bir zaman rakı bulmakta sorun yaşamadım sağolsun arkadaşlar yoldaşlar getirirler para almazlar bizim burada gelenek. 30 tl yazdım çünkü fiyat bana öyle alalı da bayağı olmuştu. zaten genelde hediye geliyor. sizin için sordum kaça satarsanız diye 45-50 dediler. siz değerli dostlar için yine düşürmeye çalışırım. feda olsun. kesinlikle cebime 5 kuruş atmam. buraya yolunuz düşerse daha iyi gider kendiniz alırsınız size rehberlik ederim.
  tadı kötü diyenler olmuş bana göre en iyi rakıdan iyi. hatta geçen bir arkadaş getirdi. yeminle kime tattırdıysam bayıldı. biraz araştırın sağdan soldan hatayın rakısı iyidir herkes bilir. yine de ekleyim damak tadı bilemem. çok içki denemişimdir benim için jager ve hafif anasonlu boğma rakı gerisi boş.
 • şu an eldekileri değerlendiriyorum, lütfen katılalım dediğim boykot. keyfimize para ödemek bu kadar çok olmamalı.
 • sigara ve alkole yapılan her zamın yanındayım.
hesabın var mı? giriş yap