şükela:  tümü | bugün
  • şu anda en ucuz efes biraların fiyatı 10-11 tl oldu. market kârı ile 12-13 olur herhalde. alkollü içki servisi olan mekanlarda, publarda 25-30 tl olmuştur. olağandışı bir fiyat bu! şarap, viski, likör fiyatlarından hiç bahsetmiyorum bile...

tanım: kesinlikle herkesin katılması gereken, özellikle de laik, seküler bir hayat tarzına sahip olanların katılması gereken boykot. pınar boykotunu hatırlayın, bu sefer biz de ses getirebiliriz.
    #alkolboykot etiketi ile twitter'da lütfen paylaşın, daha çok muhalif insan görsün.

alkollü içkilerden alınan vergi, adeta cizye'ye dönmüş durumda. kimse kimseyi kandırmasın; siyasal islâmclar bizleri “dinsiz” olarak görüyor ve bu doğrultuda, eskiden gayrimüslimlerden alınan cizye vergisinden ilham alarak bizlerin tükettiği ama onların tüketmediği alkole vergiyi dayıyor.

bu vergiye karşı bir tepki göstermediğimiz sürece adım adım seküler hayata dair pek çok şeyin kaybolmasından endişe ediyorum.
  • cizye yaklaşımını beğendim güzel ama zaten içemiyoruz ki bi de boykot edelim.
  • örgütlenip baskı unsuru oluşturmamız gereken boykot.
    bu ne ya. dindar devlet bizimle birlikte içiyor.
    150 liralık 70lik rakının 105 lirası vergi olur mu ulan şerefsizler.
    (bkz: ozan bingöl) verilerine göre.
  • alkol zamlarının asıl amacı; içki içilmesini azaltmak değil, içki içilen yerlerin sayısını azaltmaktır. kişilerin yaşam biçimine direkt etki eden bir saldırıdır.

içmek isteyen kendi yapar veya bir yapandan ucuza alır, yine içer. fakat, dışarda 2 tek atıp eve giden tayfa artık dışarda içeceğine evinde içmeye başlayınca, alkollü mekanlar azalmaya başlar, yerini nargile kafeler alır ve yaşam şeklimiz değişmeye başlar.

o meşhur “büyük resim” bundan ibaret. türk milleti araplaştırılıyor. arap gibi yaşamaya, arapların dejenere olmuş örf ve adetlerini kabul etmeye başlıyoruz.

bunun ilk adımı arabesk sanat ile girdi ülkemize. türk sanat musikisinin içi boşaltıldı önce. arabesk sanatçılar gözümüze sokuldu. önce müzikle başladı, sonra televizyon dizileri ile devam etti.

sürekli ağlayan, başarısızlığı için hep karşısındakileri suçlayan, oturduğu yerden para kazanmaya çalışan, itibarı söz ekseninden çıkarıp maddiyata koyan, estetik ve ekonomik düşünceden uzak marka fanatiği tipler yaratıldı, yıllarca.

şu an bu nesil çoğunlukta. ülke idaresinde “sonradan görme” olmayan kimse kalmamış gibi kararlar alınıyor. görgü ve terbiye idarenin hiç bir alanında değer görmüyor. adalet, liyakat, saygı hak getire.

hayatın her alanında müthiş bir çöküş yaşıyoruz. emperyalist güçler, ki bunu bir ülke ile sınırlandırmamalısınız, bunu güney amerika’da, hindistan’da, arap yarımadası’nda başardı. toplumları kendi geleneklerinden, görgülerinden, tarihlerinden uzaklaştırarak, ülke yönetimine hırsızları getirerek başardı. aynı savaşı burada da veriyoruz.

de’leri ayrı yazmamayı bir bok sanan, kendi diline bile saygı göstermeyen çürümüş bir nesil yetiştirdik. diline sahip çıkamayan, kültürüne, tarihine, geleceğine sahip çıkamaz. bunu bile anlamaktan aciz bir yığın insan var, bu sözlükte bile.

alkol zammı, bu saldırının bir adımı sadece. “din” sosu içinde, yaşam şeklimiz kısıtlanıyor. bugün türkiye genelinde bir referandum yapın ve seçmene dinini sorun. islam diyen %50’nin büyük çoğunluğu benim gibi 40 yaş üstü çıkacaktır. dinimizi bile kendilerine benzettiler. insanları dinden soğutan, deist toplum oluşturarak toplumu kutuplaştırmaya çalışan bir hamle bu.

işte tam olarak bu sebeple “iyi parti” benim değerlerimi savunduğu için mutluyum. yalnız olmadığımı bilmek, en azından huzur veriyor.

allah büyük, gün olur devran döner.
  • kesinlikle katilinmasi ve surdurulmesi gereken boykot. bunun baska çıkarı yok. adamlar hem insani olmayan duzeyde bizden vergilerini aliyor, kendi şatafatlarına, cenahlarına, diyanete ve gözleri gibi baktiklari suriyelilere aktariyor, üstüne bir de bizleri aşagılayıp hakaret yağdırıyorlar. yeterse yeter artık. bu yapilan alkol zamlari ideolojiktir. ama ayni zamanda müthiş de bir gelir kaynağıdır. bir kutu 50 lik biranin bakkal fiyatinin 11,25 lira olmasının hiçbir geçerli ve mantıklı açıklaması yok. bu tamamen bizlerin özgürlük alanımızın kısıtlanması ve enayi yerine konmamızdır.
  • bize boykot değil sağlam taşaklı kaçakçılar lazım.

hiç mi kaçakçı yok aq bulgaristandan falan bir şekilde içki sokacak? vallahi yeter ya gelsin türkiyeye bir al capone daha rahatlayalım aq
  • içmeyin amk diyen orrrospuçocuklarının yorumlar yaptığı başlık.
    destek veriyorsan ver ,vermiyorsan siqtir git dinci piç.
  • katıldığım boykottur. litresini 30 liraya aldığım boğma rakıya devam.

edit: birçok mesaj aldım çoğuna cevap veremedim. bir hataylı olarak hiç bir zaman rakı bulmakta sorun yaşamadım sağolsun arkadaşlar yoldaşlar getirirler para almazlar bizim burada gelenek. 30 tl yazdım çünkü fiyat bana öyle alalı da bayağı olmuştu. zaten genelde hediye geliyor. sizin için sordum kaça satarsanız diye 45-50 dediler. siz değerli dostlar için yine düşürmeye çalışırım. feda olsun. kesinlikle cebime 5 kuruş atmam. buraya yolunuz düşerse daha iyi gider kendiniz alırsınız size rehberlik ederim.
    tadı kötü diyenler olmuş bana göre en iyi rakıdan iyi. hatta geçen bir arkadaş getirdi. yeminle kime tattırdıysam bayıldı. biraz araştırın sağdan soldan hatayın rakısı iyidir herkes bilir. yine de ekleyim damak tadı bilemem. çok içki denemişimdir benim için jager ve hafif anasonlu boğma rakı gerisi boş.
  • resmen ölelim istiyorlar. bunun adı da bir nevi soykırım. ötekileştirip kışkırtmaya çalıştılar, baktılar olmuyor "bizden olmayanları öldürelim" dediler.

içmiyorum, bekliyorum. çünkü benim de günüm gelecek. o zaman hepinize şerefe diyeceğim.
  • ya şu evde bira yapımcılarının, etil alkolcülerin ve prison wine savunucularının sulandırmamasını rica ediyorum bu kampanyayı.

çünkü çözüm diye sunduğunuz bira kitlerini, hazır alkolleri, mayayı falan yasaklamaları basit bir khk'ya bakar. sonra ne halt yiyeceksiniz? yani çözüm mü bu sunduğunuz ?

ikincisi ise zevkler ve renkler tartışılmaz. ben ev yapımı o maya kokulu ve bulanık şeyleri çok denedim. arkadaşlar ikram etti. ancak bardağı zor bitirdim. o da ayıp olmasın diye. tamam kafa yapıyor o şeyler ama keyif vermiyor.

üçüncüsü ile ben evde içmekten haz eden biri değilim pek. ortam olacak sohbet olacak müzik olacak. alkol bir araçtır benim için amaç değil.

ne yapacağım bu durumda? evde yaptığımı sırtımda mı taşıyacağım?

yahu biz plajda, maç seyrederken, arkadaşlarımızla mekanda sohbet ederken bira içip çerez yemek için niye servet ödemek zorundayız?

onu söyleyin siz bana.