• arkadaşlar enflasyon farkı zam değildir.
  • katma değer üreten arkadaşların füzyon çarpıştırdığına yemin etmelerini bekliyoruz. katma değer tam olarak nedir ?

tapu dairesinde usulüne göre işlem yapmaya çalışan kendisine tapu, kayıt, defter, sicil emanet edilen memur mu katma değersiz ya da eti maden de hesaplar karışmasın çıkarılan maden boşa gitmesin zerresine kadar kuruş kuruş hesap yapan memur mu ya da ptt de mahkeme evrakları, alacaklar ile ilgili tebliğler için uğraşan memurlar mi katma değersiz, gümrük kapılarında sezonda 400 500 pasaport vize kontrolü yapan polis araç arayan gümrük memurları mi katma değersiz ne katma değersiz merak ediyordum. bunları kime yaptıracaksan memura yaptırmayacaksan.

devlet holding değildir katma değer anlayışının neye göre olduğuna bağlıdır. her memur akşama kadar ense yapmıyor gir de bir bak dairelere.

edit : silmiş füzyoncu arkadaş.

t : enflasyon + refah payı olmadığı sürece zam değildir.
  • 3 yıl önce balkan turu yapmıştım. 18 gün boyunca 6 ülke 12 şehir gezdim. bol bol yedim içtim. yani cidden iyi yedim, her gittiğim şehri elimde dondurmayla gezdim. sırf dondurma ve tatlıya 100 euro harcamışımdır. buna rağmen tüm masraflar ne kadar tuttu biliyor musunuz? 5 bin tl! (o zamanki maaşım 6200 tl, tam 1000 euro yapıyor.)

dün merak ettim belgrad'a uçak bileti baktım gidiş dönüş en ucuz 4500 lira! ya bunun 500 tl fazlasına ben komple gezdim ya 18 gün diyorum bak!

son 3 yılda her şey ortalama 5 katına çıktı. son 1 yılda bile 2 katından fazlaya çıktı birçok şey. benzin mesela 3 katina çıktı.

kısaca bu temmuz'da memura %150 zam verseler ancak eski alım gücümüze kavuşuruz. ama sarı sendika ve ona hala üye olan karaktersiz memurlar sayesinde %20-30 ancak alırız.

not: aklıma geldi, bu 5 bin liranın içinde türkiye'ye soktuğum 8-10 şişe rakiya ve konyak da var. kaliteli bir şişe konyak almıştım hala duruyor. bir de bosna'dan 2-3 kilo kurutulmuş et almıştım. sanırım bunlar da 100 euro civarı tutuyor.

yani insan gibi yiyip içen biri o tatili 3 bin liraya da yaparmış.
  • %40 civarı enflasyon farkı çıkacak gibi duruyor, enflasyon farkı zam demek değildir, zammın en az %25 civarında ek olarak gelmesi gerekiyor, 10 sene önce memur olan biri ilk maaşının üçte biri kadar maaş alıyor, aslen olması gereken zam %200 olması gerekiyorken, burada oturmuş insanlar yüzde 30'a duacı şekilde el açıyor.
  • temmuzdaki maaş zammı 7%'dir. verilecek enflasyon farkı ocak 2022 ayında verilen 7.5% zam oranın sapmasıdır. halk ağzı ile ocakta biz sana en az 40% zam vermemiz gerekirken sana 7.5% zam yapmışız, kusura bakma 6 ay cebinden yedin, şimdi düzeltiyoruz demektir.

başa dönersek, temmuzda hesaplar kapatılacak memura 7% zam yapılacak. ocak 2023'de bakılacak, kardeş kusura bakma son altı ay için enflasyon 50% çıktı biz sana 7% verdik onu bir düzeltelim, düzelttik şimdi sana ilk altı ay için 8% zam yapıyorum.

temmuz 2023'de kardeş enflasyon ilk altı ay için 80% çıktı, biz sana 8% verdik, bunu düzeltelim, düzelttik. şimdi sana 6% zam.

memur yıllardır bu döngünün içerisinde. zam almaz enflasyon farkı alır. bu arada memurlara acıyanın ta ..... yıllardır bu zam pazarlıklarına hükümetin dalkavuğu sendikayı yollarlar. 6%, 7%, 8% zammı onuruna, gururlarına yedirirler.

bir arkadaşın eklemesi:
    -hocam verilen de eksik. açıklanan, çarpıtılmış veriyle verilen enflasyon farkı. bunu da eklersen sevinirim, önemli çünkü. sık sık altını çizmek lazım.
  • memur zamla 1 ay nispeten nefes alır gibi olur.
    ağustos'tan itibaren tekrar enflasyon altında parasının eridiğini görür,
    tekrar isyan eder ve ocak 2023 zammını bekler.
    bu kısır döngü bu iktidar varken böyle devam eder.
  • yeni başlayan memur 5400 gibi bir rakam alıyor. asgari ücret 4250. 1150 lira bir fark mı sizce bu ekonomide?
    zammın en az yüzde 70 olması gerekiyor asgari ücrete de zam yapılmamalı. bir orta sınıf oluşturmadan bu ekonomi eski haline gelemeyecek.

edit : gelen mesajlara binaen. istanbul'daki asgari ücretle çalışan kişinin yol yemek ve ekstra primi olur. memurda bu saydıklarımın hiçbiri yok.
    ayrıca asgari ücretle çalışan kişi ek iş yapabilir. memurun ek iş yapması yasak.

neyden bahsediyorsunuz siz allah aşkına.

hiçbir şeyi bilmeyen arkadaşlar için edit :
    kamuda çalışan tüm işçiler memurdan fazla maaş alır. hatta bazıları kat kat fazla alır. öyle ki kamu yöneticilerinden de fazla maaş alan işçiler çoğunluktadır.

ikincisi, asgari ücret dediğimiz şeyin anlamı en alt ücret demektir. yani bundan düşük verilemez demektir. yani 16 yıl okul okuyan dirsek çürüten adamla aynı maaşı alması gerek diyorsanız bu sizin vizyonunuzun, bilginizin bileceği bir iştir buna ben karışamam öyle diyorsanız öyle olsun siz asgari ücret alın benim isteklerime karışmayın.
  • enflasyon farkını zam sananları toplanmış yine..
    ne ilginç tiplersiniz ya..
  • normalde yeni başlayan memur maaşının 25.000 tl. olması lazım.

1999 yılında işe başlayan yeni memur maaşı ile 4 (dört) cumhuriyet altını alabiliyordu.

şimdi mi?

1 (bir) cumhuriyet altını bile alamıyor.

olması gereken zammı da siz düşünün.

kaynak

kaynak

gelen mesajlar üzerine.

not: kaynak eklendi.
    1. memur maaşı
    2. altın fiyatları

ben altın ile kıyasladım.
    isteyen alım gücü ile kıyaslar.
    mesela; benzin, ekmek, domates, patates, soğan vb. kaç kilo, tane vb. alınıyor diye.
  • (bkz: #137646098)

ilgili entryde arkadaş demiş ki "gerçekten gelir vergisi ödeyen, katma değer yaratanların böbreklerini de satalım o zaman".

memurların gelir vergisi ödemediğini, katma değer yaratmadığını iddia ediyor yani.

sevgili yazar arkadaş. biz memurlar maaşımızı almadan gelir vergisi kesiliyor. yılbaşındaki maaşımız ile yıl sonundaki maaşımız arasında çok önemli bir erime oluyor. ayrıca ürettiğimiz katma değeri, lütfen o klavyeyi sakince yerine koyup bir düşün. memur deyince aklınıza üç beş tane bankamatik memuru, torpilli, götünü kaşıyan tip gelmesin. bu ülkenin doktor, hakim, savcı, mühendis, veteriner, maliyeci, sosyal hizmetler görevlisi, üretimci say say bitmez, her meslekten milyonlarca memuru var. ne kadar basit lan klavyeden cahil cahil yazmak.

dalga geçmişsin yüzde 200 olmaz, yüzde 500 verelim diye. maaşım asgari ücretten sadece 1500-2000 lira fazlaysa 26 yıllık memur olarak, tabii ki yüzde 200 zammı hak ediyorum.

şunu artık anlayın. biz memurlar en azından son 5 yıldır (daha öncesi de var da boşver) zam almıyoruz. sadece enflasyon düzeltmesi alıyoruz. enflasyonun da nasıl hesaplandığını hepimiz biliyoruz. bu temmuz zammı da aslında enflasyon düzeltmesi.

korkmayın yani, biz memurlar zam alıp ekonomiyi çökertmeyeceğiz. hakkımız olanı alamayıp kıçımızın üstüne oturacak ve buçuk ali dedikleri sendika başkanı arkadaşın başarı masallarını alkışlayacağız. böyle geldi, böyle gidiyor.

edit: konuyla alakalı, çalışılan pozisyonlar ve maaşları başlığındaki (bkz: #137589520) entryme de göz atmanızı rica ediyorum adaletsiz durumu daha iyi anlamak için.
hesabın var mı? giriş yap