1. zavalli babadir.

adamin durup dururken icine dustugu duruma bakin. bu pazar nese icinde babalar gununu kutlayacakken kizinin tacize ugradigina mi, adam oldurdugune mi, ceza alirsa ailesinin ve kizinin yasayacagi zorluklara mi yansin.
    neden oldu bunlar cukune sahip olamayip, kucuk cocuk bedeni uzerinden zevk pesinde kosan biri yuzunden.

hukukcu degilim ama bence bu hikayede asil sorun babanin adami oldurmesinden cok, adamin tacizci oldugunun nasil ispat edilecegi. sanirim adamin ifadesinden baska delil yok. kucuk kizin ifadesi ya da hastane raporlari belki yardimci olabilir. ama delil olmazsa bu baba savunmasini taciz uzerine nasil yapacak. texas en cok idam cezasi veren eyalet.
    belki baska bir husumetten dolayi oldurdu, belki de taciz yoktu baba gordugunu yanlis anladi. ornegin belki de adam kizin elbisesinin icine girmis kocaman bir bocegi cikarmaya calisiyordu, kiz da bocek korkusuna ciglik atti. baba iceri girip durumu farkli yorumladi ve adami daha kendisini savunamadan oldurdu. tabii tamamen kicimdan uyduruyorum belki de durum son derece nettir ve deliller vardir.
  2. yine de öldürmemek gerek, yaşam hakkı v.s diye öten hümanistler doluşmuşlar buraya. 4 yaşındaki bir çocuktan bahsediyoruz. hoş 4 değil 24 yaşında bile olsa taciz ve tecavüz asla meşru kabul edilemez. benim 4 yaşında kızım olsa ve orospu çocuğunun biri taciz etse onun hayatını sikerim. herkes sırf insan olarak doğduğu için yaşamayı haketmiyor bu dünyada.
  3. ikircikli politik doğrucu olacağım bu konuda,

bir baba olarak aynısını ya da çok benzerini yapacağım adamdır bu baba.
    ama bu devletin beni cezalandırmaması anlamına gelmez. ben bu suçu işlerim (öldürmeyebilirim, ölmeye yakın hale getirir bırakırım belki) ama devlet de cezamı verir, paşa paşa yatarım.
  4. insanı, "umarım amerikan jüri sistemi, filmlerdeki gibi bir karara varır" şeklinde düşüncelere sevkeden haber... bu tip bir durum olsa, sanmıyorum ki kimse, "kızıma bunu yaptı ama onun da yaşam hakkı var" diye düşünmez, yaptığı hareketin sonuçlarını da umursamaz.

--- spoiler ---

(bkz: a time to kill)

--- spoiler ---
  5. kamu duzeninin saglanmasının yolunun toplum vicdanından vareste olduğunu öğrenmemizi sağlamış bir olaydır. toplum vicadanını rahatlamadan nasıl kamu düzeni sağlanacak biri onu da açıklarsa müteşekkir olurum. bu olyda babayla empati kurmadan yapılan her yorum daha "hukuki" daha akl-ı selim olabilir ama vicdanı ıskalar. vicdanı ıskalayan hukuka da kafam girsin.
  6. helal olsundur. tacizi yapan kişiye insan demeye vicdanım el vermiyor malesef. tamam adalet, hak, hukuk bunlar lazım gerekli şeyler fakat bazı suçlar var ki buradaki de onlardan biri, insanın kanına dokunuyor. babanın yaptığını meşrulaştırma çabası değil yaptığım ancak nasıl ki eve gelen hırsızı yatak odasında vurabiliyorsak (böyle birşey duymuştum var mı yok mu tam emin değilim gerçi), bu da nefsi müdafa kategorisine girebilir. (namusu savunma değil yalnız burada demek istediğim, elmayla armutu karıştırmamak lazım).
  7. amerika'da hele hele teksas'ta türkiye'deki gibi naber ufaklık diyip çocuğun başını okşamak, yanağından makas almak cinsel taciz sayıldığı için iyi olmuş gebertmiş diyenlerin bazılarının dikkatli olmaları gerektiğini göstermiş babadır.
  8. ilgili haberi okumadan "iyi yapmış, biri bunu yapmalıydı, yoksa az biraz yatar çıkar kurtulurdu şerefsiz herif" dediğim, yani genel anlamda destekçisi olduğum babadır.

ama haberi okudum da.. ne bileyim.. şimdi tatlı su hümanisti vs demeyin, yukarıda "normal şartlar altında" destek vereceğim baba olduğumu söyledim. ama öldürülen adamın çocuğu taciz ettiği bile öldüren adamın iddiası la? ayrıca dikkatli okursanız, tacizciyi çocuğundan uzaklaştırmak için kafasına üstüste vurmuş, sonradan farketmiş ki tacizci ölmüşmüş. aile kırsal kesimde yaşayan bir aile, etrafta kimsecikler yok yani, tek görgü tanığı, daha doğrusu şerifin "adamı başka bir sebeple öldürmesi için geçerli bir hikaye bulamadığımız için en tutarlı hikaye bu" dediği hikayenin anlatanı, baba, yani katilin kendisi.

tekrar ediyorum, bu adam hakikaten taciz edilen kızını koruma içgüdüsüyle yola çıkmış da anlık tepkiyle adamı öldürmüşse helal olsun derim. ama benden taa binlerce km ötede teksasın kırsalın yaşayan tanımadığım bi adamın hikayesine şerif daha uygun bir hikaye bulamadı diye inanmak zorunda mıyım? yani bu adamın yalan söylüyor olma ihtimali yok mu? tamam empati kuralım, adamı haklı çıkaralım da, ölmüş adam için de empati yapsanız beyler, ya adam gerçekten taciz/tecavüz vs pisliklere bulaşmadıysa ve kumpasa geldiyse?

tanım: deliller tam olarak ortaya çıkarılana ve olay aydınlanana kadar, sadece "alo şerif, ben teksasın kırsalında oturuyorum, burada adamın birini kızımı taciz ederken yakaladım ve adamı uzaklaştımak için ardarda kafasına vurduğum için adam öldü, gel beni al" demiş adamdır. daha fazlası değil.
  9. kizi olmayan kimsenin durumu hakkında yorum yapmasını pek doğru bulmadığım babadır. ama yaptığı şey eğer adam bir yolunu bulup kaçmazsa herkesin yapacağı şeydir.

4 yaşındaki kızını taciz eden adamı öldüren baba hakkında bilgi verin