• kamu duzeninin saglanmasının yolunun toplum vicdanından vareste olduğunu öğrenmemizi sağlamış bir olaydır. toplum vicadanını rahatlamadan nasıl kamu düzeni sağlanacak biri onu da açıklarsa müteşekkir olurum. bu olyda babayla empati kurmadan yapılan her yorum daha "hukuki" daha akl-ı selim olabilir ama vicdanı ıskalar. vicdanı ıskalayan hukuka da kafam girsin.
  • helal olsundur. tacizi yapan kişiye insan demeye vicdanım el vermiyor malesef. tamam adalet, hak, hukuk bunlar lazım gerekli şeyler fakat bazı suçlar var ki buradaki de onlardan biri, insanın kanına dokunuyor. babanın yaptığını meşrulaştırma çabası değil yaptığım ancak nasıl ki eve gelen hırsızı yatak odasında vurabiliyorsak (böyle birşey duymuştum var mı yok mu tam emin değilim gerçi), bu da nefsi müdafa kategorisine girebilir. (namusu savunma değil yalnız burada demek istediğim, elmayla armutu karıştırmamak lazım).
  • adam gibi adam, baba gibi babadır.
  • amerika'da hele hele teksas'ta türkiye'deki gibi naber ufaklık diyip çocuğun başını okşamak, yanağından makas almak cinsel taciz sayıldığı için iyi olmuş gebertmiş diyenlerin bazılarının dikkatli olmaları gerektiğini göstermiş babadır.
  • ilgili haberi okumadan "iyi yapmış, biri bunu yapmalıydı, yoksa az biraz yatar çıkar kurtulurdu şerefsiz herif" dediğim, yani genel anlamda destekçisi olduğum babadır.

ama haberi okudum da.. ne bileyim.. şimdi tatlı su hümanisti vs demeyin, yukarıda "normal şartlar altında" destek vereceğim baba olduğumu söyledim. ama öldürülen adamın çocuğu taciz ettiği bile öldüren adamın iddiası la? ayrıca dikkatli okursanız, tacizciyi çocuğundan uzaklaştırmak için kafasına üstüste vurmuş, sonradan farketmiş ki tacizci ölmüşmüş. aile kırsal kesimde yaşayan bir aile, etrafta kimsecikler yok yani, tek görgü tanığı, daha doğrusu şerifin "adamı başka bir sebeple öldürmesi için geçerli bir hikaye bulamadığımız için en tutarlı hikaye bu" dediği hikayenin anlatanı, baba, yani katilin kendisi.

tekrar ediyorum, bu adam hakikaten taciz edilen kızını koruma içgüdüsüyle yola çıkmış da anlık tepkiyle adamı öldürmüşse helal olsun derim. ama benden taa binlerce km ötede teksasın kırsalın yaşayan tanımadığım bi adamın hikayesine şerif daha uygun bir hikaye bulamadı diye inanmak zorunda mıyım? yani bu adamın yalan söylüyor olma ihtimali yok mu? tamam empati kuralım, adamı haklı çıkaralım da, ölmüş adam için de empati yapsanız beyler, ya adam gerçekten taciz/tecavüz vs pisliklere bulaşmadıysa ve kumpasa geldiyse?

tanım: deliller tam olarak ortaya çıkarılana ve olay aydınlanana kadar, sadece "alo şerif, ben teksasın kırsalında oturuyorum, burada adamın birini kızımı taciz ederken yakaladım ve adamı uzaklaştımak için ardarda kafasına vurduğum için adam öldü, gel beni al" demiş adamdır. daha fazlası değil.
  • kizi olmayan kimsenin durumu hakkında yorum yapmasını pek doğru bulmadığım babadır. ama yaptığı şey eğer adam bir yolunu bulup kaçmazsa herkesin yapacağı şeydir.
  • bence kizin psikolojisi bozulmadigi icin babaya kasten cinayet sucundan muebbet ya da idam cezasi verilmeli.

yani haksiz babadir.

bir muebbet de taciz bile olsa cocugu doguramadigi icin cocuga verilmeli.

olen adama uzuldum....
  • yapması gerekeni yapmış babadır. belki daha sonra pişman olur yada ceza alır almaz ona diyecek birşey yok ama o, o anda yapması gerektiği gibi bunları düşünmeden orospu çocuğunu öldürmüştür. bu babanın verdiği tepkiyi yaşayan ve hareket edebilen her canlı yapar, yapmaya çalışır. yumurtasını yiyor diye koskoca kutup ayısına saldırıyor kuşlar. mantıklı bir davranış değil belki ama işte işin mantığını düşünmediğin anda ebeveyn oluyorsun sanırım. yani seni 10 kişiden dayak yerken bir arkadaşın görse büyük ihtimalle mantığını dinleyip karışmaz yada belki ayırmaya çalışır filan. aynı durumda insanın babası görse hemen atlar evladını kurtarmak için.
    tamam hukuk devleti, 2012 yılı, medeniyet falan filan ama öbür tarafta insanın içgüdüsü denen bir şey var ki her şeyi siker atar.
  • hazır başlamışken türkiye'ye de gelip bazı üzmezleri üzmesini dilediğim adam. o karar benim vicdanımı hala rahatsız ediyor.