şükela:  tümü | bugün
 • kendisiyle empati kurabileceğimiz baba. fakat keşke tacizciyi ensesinden tutup adalete teslim edebilseydi.
 • aynı olay, adamı yargılayacak jüri üyelerinden birinin başına gelseydi jüri ne yapardı merak ediyorum.

  ilk bakışta, öldürmek çok ağır gibi geliyor. ama, bir an için dört yaşımda bir kızım olduğunu ve birisini ona taciz ederken gördüğümü hayal ediyorum, işte o zaman çok ağır gelmiyor.

  hukukta, hatırladığım kadarı ile verilen karşılığın gereğinden fazla olmaması gerekiyor. örneğin evde hırsız ile karşılaşınca eğer öldürmek zorunlu değilse, öldürmek bir suç. benzer şekilde, burada da adam tacizciyi öldürmek zorunda değildi. ama öldürülen kişi bunu hak etmiş görünüyor. 4 yaşındaki bir kıza taciz eden bir insan yaşamasa da olur. bir de haber içeriği çok kısa, en azından hürriyet'te. kanıtsız suç olmaz hesabı, umarım adam tacizden dolayı öldürmüş olduğunu kanıtlayabilir.

  neyse. şerif de adamın ceza alacağını beklemiyormuş zaten. umarım herhangi bir ağır ceza almaz kendisi. ancak yine de belirtmekte fayda var, bu davranış da çok çok sağlıklı değil. olaya nereden bakarsan bak problem kaynıyor.
 • hukuki açıdan incelenecek olursa türkiye'de olsa meşru müdafadan hiç ceza almaması gereken babadır. zira tck'nın 25. maddesine göre ; gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hâl ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.
 • yapılması gerekeni yapmıştır. baba olmadan da yapılabilir aynısı. ben herhangi bir yerde herhangi bir çocuğa tecavüze kalkan bir sapık görsem alacağım potansiyel cezayı düşünmeden yanımda ne varsa kullanır öldürürüm. hem bir çocuğun hayatı alt üst olmaz hem de dünya bir pislikten kurtulur.
 • zavalli babadir.

  adamin durup dururken icine dustugu duruma bakin. bu pazar nese icinde babalar gununu kutlayacakken kizinin tacize ugradigina mi, adam oldurdugune mi, ceza alirsa ailesinin ve kizinin yasayacagi zorluklara mi yansin.
  neden oldu bunlar cukune sahip olamayip, kucuk cocuk bedeni uzerinden zevk pesinde kosan biri yuzunden.

  hukukcu degilim ama bence bu hikayede asil sorun babanin adami oldurmesinden cok, adamin tacizci oldugunun nasil ispat edilecegi. sanirim adamin ifadesinden baska delil yok. kucuk kizin ifadesi ya da hastane raporlari belki yardimci olabilir. ama delil olmazsa bu baba savunmasini taciz uzerine nasil yapacak. texas en cok idam cezasi veren eyalet.
  belki baska bir husumetten dolayi oldurdu, belki de taciz yoktu baba gordugunu yanlis anladi. ornegin belki de adam kizin elbisesinin icine girmis kocaman bir bocegi cikarmaya calisiyordu, kiz da bocek korkusuna ciglik atti. baba iceri girip durumu farkli yorumladi ve adami daha kendisini savunamadan oldurdu. tabii tamamen kicimdan uyduruyorum belki de durum son derece nettir ve deliller vardir.
 • ikircikli politik doğrucu olacağım bu konuda,

  bir baba olarak aynısını ya da çok benzerini yapacağım adamdır bu baba.
  ama bu devletin beni cezalandırmaması anlamına gelmez. ben bu suçu işlerim (öldürmeyebilirim, ölmeye yakın hale getirir bırakırım belki) ama devlet de cezamı verir, paşa paşa yatarım.
 • insanı, "umarım amerikan jüri sistemi, filmlerdeki gibi bir karara varır" şeklinde düşüncelere sevkeden haber... bu tip bir durum olsa, sanmıyorum ki kimse, "kızıma bunu yaptı ama onun da yaşam hakkı var" diye düşünmez, yaptığı hareketin sonuçlarını da umursamaz.

  --- spoiler ---

  (bkz: a time to kill)

  --- spoiler ---
 • kamu duzeninin saglanmasının yolunun toplum vicdanından vareste olduğunu öğrenmemizi sağlamış bir olaydır. toplum vicadanını rahatlamadan nasıl kamu düzeni sağlanacak biri onu da açıklarsa müteşekkir olurum. bu olyda babayla empati kurmadan yapılan her yorum daha "hukuki" daha akl-ı selim olabilir ama vicdanı ıskalar. vicdanı ıskalayan hukuka da kafam girsin.
 • helal olsundur. tacizi yapan kişiye insan demeye vicdanım el vermiyor malesef. tamam adalet, hak, hukuk bunlar lazım gerekli şeyler fakat bazı suçlar var ki buradaki de onlardan biri, insanın kanına dokunuyor. babanın yaptığını meşrulaştırma çabası değil yaptığım ancak nasıl ki eve gelen hırsızı yatak odasında vurabiliyorsak (böyle birşey duymuştum var mı yok mu tam emin değilim gerçi), bu da nefsi müdafa kategorisine girebilir. (namusu savunma değil yalnız burada demek istediğim, elmayla armutu karıştırmamak lazım).
 • adam gibi adam, baba gibi babadır.