şükela:  tümü | bugün
  • yeğenim 4 yaşında ve ikizi var, prematüre doğdular. kız olan yeğenimde yaklaşık 3 haftadır bir rahatsızlık başladı .gece uyurken uykudan uyanıp aniden öksürmeye başlıyor ve kusuyor nefes alamıyor çırpınıyor ve yaklaşık 1 dakika kadar nefessiz kalıyor. anadoluda boğmaca olarak nitelendirdiğimiz hastalığın belirtilerini taşıyor ancak doktorlar kan tahlilinde lokosit görülmediği için bu teşhisi koyamıyorlar. tam olarak yaşadığı videodaki küçük kızın yaşadığının aynısıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=0qkteoix2sk&t=7s

3 farklı prof gördü videosunu..alerjiden şüphelenildi alerji çıkmadı, reflü diyen hoca oldu endoskopi yapıldı hiç birşey çıkmadı. epilepsiden bile şüphelenen oldu bakıldı o da değil, çok hırpalandı. çocuk 4 gecedir annesi ve babası ile hastanede kalıyor. atak anında solunumun durmasından korkuyoruz.

dün akşam bir yakınımızı ziyarete gittik evin çocuğu aynı şekilde nefessiz kaldı, mosmor oldu, kustu, 1 dk sonra kendine gelebildi yavrucağız. hatta annesi kendisinin de 2 haftadır böyle olduğunu söyledi.aile çocuklarını doktora götürdüklerini ancak yapılan tahlillerde hiçbirşeyin çıkmadığını söyledi. benzer durum olunca bu durumu ablama ve enişteme ilettik.

etrafınızda benzer şikayetleri olan varsa bilgilendirebilirmisiniz. salgın bir rahatsızlık olduğundan şüpheleniyoruz.ayrıca çözümü olan arkadaşlardan, bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyoruz.

edit: yeğen olacak ok.

edit 2 : arkadaşlar ben henüz çaylaklıktan çıktığım için çaylaklardan gelen mesajlar nasıl açılır bilmiyorum.

edit 3: dün bu mesajı yazdım ve uyudum bu kadar kimsenin ilgileneceği aklıma gelmedi.ilginize çok teşekkür ederim, iyi niyet ve dualarını eksik etmeyen arkadaşlara ayrıca çok teşekkür ederim.

edit 4: alerji prof u gördü testler yaptı bişey yok, astım da yok..kbb uzmanı gördü bişeyi yok..

edit 5: tüm aşıları yapılmış durumda..

edit6 : burada teşhis beklemiyorum, ama çoğu doktor bakmadan teşhis koyuyor, gerçekten hakkıyla doktorluğu yapan arkadaşlarımız üzerine alınmasınlar. amacım benzer durumda insanların olup olmadığı idi.salgın ve benzeri durum var mı onu anlamaktı. ilginize teşekkür ederim arkadaşlar..

edit 7: adanada yaşandı bu olaylar..

edit8: çaylak arkadaşlara mesajlar açıldı. mesaj atan tüm arkadaşlara cevap yazmaya çalışıyorum notlarıma almaya çalışıyorum

edit9: değerli mesajlarını esirgemeyen herkese çok teşekkür ederiz. bir sonuca varırsak açıklayacağız.

edit 10: ilgisini bilgisini yardımını önerisini esirgemeyen tüm yazar ve çaylak arkadaşlara teşekkür ederim.kortizon ve antibiyotik tedavisiyle iyileşti biraz daha sıkıntı var ama genel olarak iyi eve getirildi..
  • çok çok geçmiş olsun. umarım bir an önce sağlığına kavuşur.

önedit: abi ne iyi insanlarsınız sabah uyandığımda herkes yardımcı olmak için bir sürü mesaj atıp "yazara iletir misiniz? " yazmış.ben bana yollanan tüm mesajları yazara yollamaya çalıştım.ama yazar mesajlaşmayı çaylaklara açmalı.

edit: başlığı açan yazar mesajlaşmayı çaylaklara açmalı, yardım etmek isteyip de edemeyen çaylak yazarlar var.
    bana gelen birkaç mesajı buraya bırakıyorum.

@oyuncaktamircisi :

çocuğun polen alerjisi olabilir. mevsimsel geçiş. elyaf yastıklara yada sentetik kıyafetlere alerjisi olabilir. evlerinde kullandıkları elektrik süpürgesi veya ısıtıcı petekleri olabilir. bizzat kendi kızımda iki se nedir uğraştık en son evdeki devasa çiçek çıktı. özet olarak tüm evi ayrıntılı bir şekilde elden geçirsinler ve yatağını değiştirsinler. 3 gün beklesinler. durumda değişme gözlenmez ise uyku abnesi bölümüne göstersinler. videoda gösterilen çocuk abne problemi yaşıyor. soluk borusuna tükürük kaçmış durumda. en kolay çözümü yüksek yastık kullanmak çocuğu omuz üstü yatırmak ve gerek duyulursa maske kullanımına geçmektir. yatmadan önce en az 3 saat sıvı tüketimini kesmeyi ihmal etmesinler. bölüm bölüm yazdım kusura bakma aklıma yaşadıklarım geldikçe kaleme aldım. iletirseniz memnun olurum.
  • (bkz: yukarı)
  • çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanı değerlendirsin. muhtemelen boğmaca.
  • suriyeli mülteciler kontrolsüz şekilde ülkenin dört bir yanına dağıldığı ve senelerdir süren aşı programının bütün getirilerini darma duman ettiği için, üzerine de bazı aklı evveller aşı zararlıdır diye açıklamalar yaptığı için, amerikadaki aşılatmama hareketi buraya da yayıldığı için eski ve yok olmaya yüz tutmuş hastalıklar ne yazık ki tekrar hortlamıştır.
    devlet tarafından direkt açıklanmamak ile beraber hastanelere zaman zaman salgın uyarıları gelmektedir.
    kesin bir yargıda bulunmak haddim olmamakla birlikte bir salgın olmasının mümkün olduğu u düşünüyorum ne yazık ki.
    umarım şifa bulur.
  • çocuklar... melekler. hastalanmasınlar hiç. allah şifasını versin.
  • şu tarz yardım istenen başlıklarda hala yazım yanlışına laf söylüyorlar ya. acayip sinirleniyorum. neyse.

umarım ciddi bir şey değildir. acil şifalar dilerim.
  • (bkz: up) yukarılarda yer alması gereken başlık.
  • ah canım, ah iki gözümün çiçeği.. umarım tez vakitte şifa bulur.. ailesi ne perişandır kimbilir. keşke yapabileceğimiz bir şey olsa.
  • akciğer geliyor aklıma, dedikleri gibi allerji ya da reflü.
    boğmacayı bilmiyorum bile. bulaşıcı olma olayı da tehlikeli.
    kısa zamanda şifa bulmasını dilediğim yavrucak. umarım tedavisini olur ve rahat nefesler alır.