6 entry daha
  • burada kritik nokta şu, eger sadece 40 bin tl vs londrada kıt kanaat geçinmek kıyaslaması olsaydı, belirttiğiniz şartlarda londrayı seçmek saçmalık olacaktı. ben bunu daha önce yapmış, ve kıt kanaat degil baya senior maaşıyla yurtdisina taşınmış biri olarak halen daha dönsem mi diye düşünüyorum.

burada püf nokta ve dikkatimi çeken şey su oldu, data science master'ı ve muhtemelen bu alanda sonrasında çalışmak. eger kesin olarak bunu yapabilirim diyorsanız zaten düşünmeyin direkt gidin. data science her ne kadar osuruktan kolay bir iş olsa da, değişen dünyada ve yoğun remote çalışma şartları düşünüldüğünde kariyer yapılabilecek f/p si en yüksek alanlardan birisi. yolunuz açık olsun.
  • 3000 dolar olarak güncellersek kesinlikle istanbul.
    bir güvencemiz olması lazım ingiltere bırakılıp şansa yaşanan bu ülkeye gelinmez
  • değerli yorumlar için teşekkürler. düşündüğünüz data science master zaten eşimin mevcutta işi, ben ise 33 yaşından sonra kariyer değişikliğine gitmiş olacağım. bu alanda temelim var ve kolay öğrenebilme kabiliyetim var diyebilirim. şu an ingiltere'de olmadığımız için bırakıp gelme durumu söz konusu değil zaten. kurulu düzen olsa orada burada işimiz olmaz herkes gibi :) yapmayı düşündüğümüz girişim ne kadar mantıklı onu anlama derdindeyiz diyebilirim. :)
  • parası olana türkiye nasıl cennet ben de onu anlamıyorum sokakta kaçak insanla muhattapsın trafikte kimle karşılaşacağın belli değil. bir haksızlığa uğraşan paran olsa dahi adalet bulabilir misin belli değil bu nasıl cennet ben anlamadım. heh ben sırça köşkümde oturuyorum kimseyle muhattap değilim diyorsan bu hayatın kafesten ya da hapisten ne farkı var. insanlar sadece para için gitmiyor bunun çok anlaşılmadığını düşünüyorum ayrıca bu tür başlıklar da bana çok saçma geliyor demek ki bunu yazan insanlar için her şey ve tek şey para bir de bakın ben ne kazanıyorum görgüsüzlüğü
  • muhtemelen bu denklemin solundan sağına doğru geçeceğim önümüzdeki ocak sonrası.

kime söylesem "dövizle maaş alıyorsun. niye gidiyorsun, paran varken en güzel ülke burası" gibi cevaplar alıyorum.

ulan burada 20 milyon tl kazansam ne fark edecek? evimde dünyadan izole mi yaşayacağım? bir bebek sahile indiğimde o istanbul trafiğine girip aynı tiple muhatap olmayacak mıyım? gördüğüm tipler mi değişecek?

ulan bu memlekette ali koç bile maçta taraftarın üzerine atlıyor. bu adam ülkenin en elit tabakalarından biri, hem maddi hem kültürel olarak. lan fazıl say televizyona terlik merlik bir şeyler fırlatıyor. ülkenin genetik kodu bu.

siz sanıyor musunuz ki bu ülkede her şey akp gidince değişecek? ülkenin mayası bu. sadece gün yüzüne çıktı. ve artık kurdun dişine kan değdi, bu adamları buradan bastıramazsınız.
  • 13 yildir ingilteredeyim kesinlikle ingiltere. eger burada size ise sokabilcek bi isiniz varsa tabi. yoksa iki yada uc yil surunmeyi goze almaniz lazim kendinize bi yol cizene kadar.
  • yaşayacağı yeri kazandığı gelir seviyesi olarak değerlendiren kişi istanbulda kalmaya devam edebilir, hatta buradan da vazgeçip afrika ülkelerinde maden şantiye yöneticisi olarak çalışabilir. malum gelir önemli.

batı ülkelerine göç eden adam genelde para için göç etmez. arkaplanda kaçmak istediği şeyler daha başkadır. gürültülü sokak istemediğinden gider. gergin insanlarla muhatap olmamak için gider. orman kanunlarının geçtiği trafikte stres sahibi olmamak için gider. kafa yapısından dolayı gider.

yeri gelir davada hakkında karar veren hakimin tarafsızlığı kazandığın binlerce dolardan daha önem kazanır. ifade özgürlüğü, sansürsüz medya parayla satın alınamıyor, oturmuş kültürle alakalı. ayrıca milyonlarca tl kazansan, köşkte yaşasan bile gezeceğin caddeler, sokaklar belli. diğer yazarlar da zaten belirtmiş bu durumu.
  • 1 buçuk yıldır ben de ingilterede yaşamaktayım. aynı ikilemi ben de yaşıyorum. bir yandan türkiye'de kaliteli bankalardan gelen güzel pozisyonlardaki iş teklifleri, diğer yandan ise brexit sonrası vize uzatmalarını iyice savsaklamaya başlayan homeoffice. öyle ki; 1 yıldan uzun süredir vize uzatması bekleyen ve bu sebepten ailesini göremeyen insanlar var. 5 yıl bitince ise anca kalıcı oturuma başvurabiliyorsun. acaba kalan 3-4 yıl bu şekilde yaşamak mı doğru olan, yoksa gidip güzel güzel çalışıp, önünü görmek mi? arada whatsapp üzerinden arkadaşlarıma ben dönsem mi diye soruyorum, deli misin oğlum herkes buradan kaçmak istiyor diyorlar. sonuç olarak hala buradayız, bakalım sonumuz ne olacak...
  • mutlu olduğun yer.
15 entry daha
hesabın var mı? giriş yap