şükela:  tümü | bugün
  • ali babanin hazinelerine sulandigi hirsiz uursuz takimi. susamlariyla meshurdur
  • sayilarini 40'da fikslemis duzen bozucu kitle, adlarini teker teker burda saymak istemem.
  • haram para yiyen 40 kisi
  • bagdat'in altini ustune getirmish, korku ve nam salmish 40 yigit..ali baba'nin bizans oyunlariyla alt ettigi, ama isimleri hala saygiyla anilan gorkemli kalabalik..atlariyla hizla gecerken cikarttiklari o toz dumani hala bagdatlinin cigerlerinde sakli
  • 40 haramı kırık leblebı gıbı tuzlu ve ıgrenc ama yasam kolay evde bekleyen yok
  • acil susam acil hikayesinde baş roldedirler fakat 40 kişi olsalar da ali baba daha baş roldedir çünkü hikayesi wardır, intikamcıdır. yağmacıdır bınnar, köyleri kasabaları gezer, paso yağmalar onları da bi mağara da biriktirirler, öyle salaktırlar ki, “taam bu kadar yeter” diyip, kendilerine okyanusun ortasında willa yaptırmayı düşünemezler, belki de adamışlardır kendilerini, fekat sürekli pasaklıdırlar, aralarında smokin giyen bi tane harami yoktur... çözemedim ben bunları, ne zaman biterler bilemedim. alibaba ve 40 haramiler de irdelenebilir.
  • tek baslarina arap ulkelerinde birsey yapamayacaklarini bilen ve bu sebeple teskilat kurmaya giden cete. daha sonradan yasadisi orgut kurmaktan ceza yediler.
  • 40 hırsız. ali babanın 40 kankası.
  • şöyle de bir fıkraya konudurlar:

bir kervan yola çıkarken kırk haramilerden korunmak için izbandut gibi bir fedai bulmuşlar. kervan akşam basınca, bir yerde mola vermiş, herkes fedaiye güvenerek yatmış... netekim kırk haramiler kervanı basmış, bakmışlar namlı fedai horul horul uyuyor, kırk haramilerin reisi "şunu becerin" demiş... bir, üç, beş, fedaiden ses yok, tam kırkıncıya gelince, uyanmış, çekmiş palayı, kırkının da kafasını uçurmuş, kervanı kurtarmış.
    sabah şehre varmışlar, kervan sahibi tellal çıkarmış yeni fedai arıyor. bizimki koşmuş, "benim günahım ne?" demiş, "kırkının da kafasını uçurdum, kervanı kurtardım, daha ne istiyorsun?"
    kervan sahibi boynunu bükmüş:
    "haklısın da, ben seni uykudan uyandıracak 39 haramiyi her seferinde nasıl bulayım?"