şükela:  tümü | bugün
  • barış manço'nun bestesini yaptığı, ama sözlerini yazmaya fırsat bulamadığı parçası... kırk yıllık sanat hayatını anlatır... hüzünlüdür baya...
  • ustanın asırlar boyu akıllardan, gönüllerden silinmeyecek, defalarca dinlenecek, bir çok tiyatro oyununa fon oluşturabilecek eseri...
  • mükemmel bir eser. rahmetli * söz yazsaymış muhakkak güzel sözlerle süslermiş bu şarkıyı ama şu hali o kadar iyi ki daha iyi olamazmış gibi geliyor bana.
  • kitaro'nun eserlerinden fazlaca etkilenilmiş olduğunu düşündüğüm barış manço eseri.
  • barış manço gibi bir dopdolu bir hayat macerasından sonra, sözlerin yetmeyeceği bir parçadır zaten.

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/6190/
  • çok iddialı ve güçlü bölümler, kuvvetli çıkışlar içermesine rağmen, bitişi sessiz sedasız, iddiasız, adeta fark edilmezdir. barış abinin vedaı gibi..
  • bir bayram sonrasıydı hatırlıyorum, bayram harçlıklarımla mançolojiyi almıştım. iki kaset, mavi karton bir ambalajın içinde. o kasetleri dinlerken 40. yıl'ın melodisi çok farklı gelmişti, geri sarmıştım kasedi, tekrar dinlemiştim. tekrar, tekrar...

sonra teyzemin oğluna verdim kasetleri. üniversitede geçirdiğim beş sene sonrası bu teyzem vefat etti, kızı ve oğlu evlendi, farklı şehirlere taşındılar. aradan on bir yıl geçti, her şey çok değişti.

bir daha o kasetleri geri alamadım hiç. önemli de değil zaten.

birkaç gün önce melodi ne hikmetse kulağımda uyandım. şimdi buldum, dinliyorum. yine tekrar tekrar dinliyorum.

sanırım bazı şeyler üzerine yaşadığınız kadar bir ömür çekseniz de değişmiyor ama. sadece biraz daha ağırlaşıyoruz gün geçtikçe. bir zamanlar kulağımıza güzel gelen şarkıların artık anlamı var mesela. çok yıllık anlamları var.

sözlerini yazmaya fırsat bulamamış. belki sözlerini bize bırakmıştır. zaten sözler yetmiyor bazı zamanlarda. bu şarkının da sözleri olsa yetmezdi, eminim.

barış abi aşk olsun. on bir sene mi geçti üzerinden?

40. yıl
  • her yerde çalsa keşke. sokakta, trende, vapurda, gecenin bir yarısı sokak lambasının ışığında, seher vakti minarelerde.
  • bir parçanın içine bir hayat sığdırmak ve bunu yaparken kelimelere ihtiyaç duymamak. her dinleyişte göz pınarlarını yakan, geçmişi sorgulatan, barış manço şaheseri.
  • söz olmadan da birçok şey ifade edilebileceğinin ispatı olan eser.

gizli bir hazine adeta. ruhun şad olsun barış baba.