şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de bir kesimin alenen para sıçtığını gösterir.
 • karı-koca toplamda 6bin tl gibi bir geliri olan zevatın 350bin tl kredi çekerek satın aldığı evlerdir. boşuna demiyoruz bütün millet ölesiye borçlu diye.

  not: burda "millet evleri peynir ekmek gibi alüyür o zaman memlekette para var yaşasın akp" cilerin ben düz mantık kafasına sıçayım. adam gırtlağını aşan borca girip saçma sapan şişirme fiyat çekilen evleri alıyor sonra acından geberirken sesi çıkmıyor çünkü şemsiyenin açılmayacağının farkında.
 • istanbul'da gayet normal bir olaydır. kadıköy'ün semtlerini bir dolaş bakalım elindeki 500 bin lirayla, yüzüne bakan oluyor mu, bir sene sonra teslim net 85 metrekare daire 850 bin lira şu an...
 • 500 bin lira para mı demiyorum çünkü kazanılan maaşlar ortada ama...

  kadıköy'deki 30 yıllık binada bulunan dairemden bildiriyorum, 600 bin lira verseler satmam. apartmanda asansör bile yok ama gel gör ki 600 bin liraya satmaya kalksam üstüme müşteri düşecek biliyorum.

  kısıklı'da, ailemin yaşadığı müstakil evin fiyatı bunun 9 katı.

  istanbul'da yaşamayanlar belki anlam veremeyecek ama fiyatlar bunlar azizim. eski istanbullu olanlar ya da ailesinden miras kalanlar çok şanslı iken sıfırdan hayata başlayan gençler için istanbul'da düzgün bir muhitte ev sahibi olmak gittikçe hayal olmakta.

  bundan bir beş yıl sonra, 500 bin liraya ancak bağcılar'da ev alacağınız günleri göreceksiniz.
 • balon zenginliktir. şöyle piyasadan kredi kartlarını ve banka kredilerini çekin bakalım neler oluyor.

  hakikaten dürüst şekilde bu kadar parayı toplayana helal olsun ama tek çözüm; yaşasın fight club.
 • o paraya normal buyuklukte iki daire bi yazlık alınabilir, hesapladim.
  biraz daha küçük ebatlarda daha fazlası bile alınır. `:yaşadığım yerde :/`

  gözünü sevdigimin zenginleri nasil da bizim cenemizi yoruyorlar.
 • ankara çayyolunda ezik apartman daireleri bile 800bin tl iken bu neyin kafası diye sordurandır.
 • inşaat malzemecisi ellibinlik malzemeyi kredi ile aldığından yuz bine malediyorsa, mutahiti yuz binlik maliyet için çektiği krediye iki yüzbin oduyorsa, piyasada aslında para yoksa ve tüm işler olmayan paranın üzerinden donuyorsa, olağan bir durumdur. bitinc kanlanmaya dursun, yuz binlik evi, dörtyüz bine alır, sekizyuz bini ödersin on senede bankaya...
 • konut kredisi uzmanları eve giren gelirin en az 1/3'ünü konut kredisine ödemeyi göz alabilenlerin bu tarz evlere sahip olabileceğini defalarca söylemişlerdir. konut alırken anahtar sözcükler paranın tamamını kredi olarak kullanmamak ve düzenli bir gelire sahip olmaktır. gerçi çoğu banka alacağınız konutun %75'i kadar kredi veriyor ancak bunu da kılıfına uydurmak mümkün. zira 400bin tl'nin tamamını kredi kullanmaya kalkarsanız 10 yıl vadede aylık 6bin tl'ye yakın taksit ve yaklaşık 300bin tl'ye yakın faiz ödersiniz. bu da demektir ki elinizde bir miktar nakit yoksa bedelin tamamını kredi olarak kullanmaktan kaçınmalı ve 1/3 kuralından yola çıkarak aylık 10-15bin lira hatta daha fazla gelire sahip olmalısınız.

  elinizde direk bu tarz evlere sahip olabileceğiniz nakit varsa konuşmanın fazla lüzumu yok zaten.
 • bir benzeri için buyrun .

  (bkz: kim ulan bu pezevenkler)