şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'den siktir olup gitmek başlığının her gün türlü arzular, hayaller ile dolup taşması üzerine yatırım tavsiyesi olarak pekala gerçekleşebilecek hadisedir. tabii bu 400 kişinin nuh'un gemisi misali türlü meslek gruplarına mensup insanlardan oluşmasının sürdürülebilir bir topluluk adına daha hayra geçeceği de kesindir.

  bize bu ilhamı veren fransa'nın nouvelle-aquitaine bölgesindeki corrèze ilinin salon-la-tour köyünde (köyün ismi bile karizma) 1975 dönümlük alanda konumlanmış 15. yüzyıldan kalma bir şatonun €3,937,500'ya satılık olmasıdır. bakınız bu fiyata aramızda rezidans alan hayvanlar var.

  öncelikle şatomuzun tepeden drone ile çekilmiş görüntüsü burada. daha yakın plandan çekilmiş videosu da burada.

  buradan da ilan detayını görebilirsiniz.

  şatonun içinde yer alan arsanın büyüklüğünü anlamanız için istanbul'da, tarihi yarımada üzerindeki izdüşümü. şatonun google maps'ten görünümü. burasının ülke olan monako ile nerdeyse aynı boyutta olduğunu da ek olarak belirtelim.

  sırf arsanın satılık olduğunu düşünsek arsanın metrekare başına maliyeti dahi 2 eurodan az bir paraya tekabül ediyor. malum 400'ün 10biner euro koyması halinde burası pekala satın alınabilir. (bkz: hesaplayan adamlar) restorasyon sürecini ise şatonun içinde yer alan şapeli mescide çevireceğimizi söyleyerek türkiye'den hibe almak suretiyle bedavaya getiriyoruz. arsanın içinde yer alan türlü ahırları ve mandıraları sürdürülebilir bir ekolojik yaşam ve ekolojik turizm ayağına kullanabileceğimiz gibi türkiye'de milyonlarca gerizekalı tarafından izlenen dizilerin yapımcılarına şatonun kendisi ile beraber film platosu olarak da kullandırtabiliriz.

  edit: şatomuzun ismi château de la grénerie imiş. böyle de kımıl kımıl bir havuzumuz varmış haberimiz yok.

  köyümüzü gösteren video da burada. muhtar efendi bir adama benziyor, muhtar önemli.

  edit ii: tahmin ettiğim üzere bazılarına dert olmuş, gerizekalı turnusolü haline gelmiş acil eylem planıdır. (bkz: ironiyi anlamayan nesle aşina değilim) "yeter ki siktir olup gidin tüm masraflarınızı biz karşılayalım" diyen tüm fakirlere hesap numarası vermeyi de kendimize görev addederiz.

  iş bankası tr700006400000110420714327

  katılım bankası tipi faizsiz kredi kartından bağış yapmak isteyenler için de linkimiz var.

  edit iii: şatonun tarihini kazdıkça altından ilginç hikayeler çıkıyor. eskiden sahibi thor isimli zengin ama eli ve gönlü açık, bölge halkı tarafından çok sevilen norveçli bir abimizmiş. kendisi çok erken yaşta, 58 yaşında vefat etmiş. şatoda bir uğursuzluk da olabilir takdiri size bırakıyorum. şatoyu da 2002 yılında yaklaşık 1 milyon euroya almış (oha) ama anladığım kadarıyla aldığından fazlasını da buraya harcamış. araba meraklısı bir insan olduğundan 50 araçlık bir yeraltı garajı dahi yaptırmış. daha sonra şato mirasçıları tarafından endonezyalı bir otel grubuna satılmış, ki yüzümüz burda gülüyor; keza müslüman kardeşlerimiz ayağına ciddi bir indirim koparmamız söz konusu olabilir:)
 • 40 kişi olursa 100 bin euro vererek katılacağım kampanyadır.
 • parası olan gider mantığıyla çomaristan'ı fransa'ya taşımaktan başka hiç işlevi olmayacak olan projedir. ayrıca 400'ün içerisinde hiç stk geçmişi olmayan 50 kişinin bile varlığı projeyi patlatacaktır.
 • insanların aklıyla alay eden teklif. ben hayatımda böyle saçma şey görmedim. ilanda 12 oda olduğu yazıyor. geri kalan 388 kişi nerede kalacak? insanları kandırmayın.
 • yalnız fransa olunca uymadı şimdi... şöyle bir durum olacaktır:

  almanca yok bende...
 • islami usullere uygun kredisiz şato diyecektin... geçti
 • ahırları kırsal dönüşüm ayağına evlere çeviremeyeceğimizi zanneden dostların kalan 388 kişi nerde yaşayacak diye tatlı serzenişlerde bulunduğu eylem planıdır:)
 • (bkz: yaz beni)