şükela:  tümü | bugün
  • tübitak ve milli eğitim bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen ortaokul ve lise öğrencilerinin ilgi duydukları konular ile ilgili bilimsel sürece uygun araştırma yaparak sonuçlarını sergileyebilecekleri ortam oluşturmayı amaçlayan destek programıdır. 5000 liralık destekte bulundukları için katılım oldukça yüksek düzeyde. tabi bu miktarı kafana göre harcayamıyorsun. her bir harcamanın faturalandırılması ve harcanmayan miktarın geri ödenmesi gerekiyor. önceki yıllarda yaşanan papaz eriği skandallarından sonra artık okullar en az 10 tanesi araştırma dalında olmak üzere 20 proje buluyor. tübitaktan onay alındıktan sonra hibe hesaplara yatırılıyor, proje çalışmalarına başlanıyor ve projeler yapılan fuarda tübitak gözlemcilerinin eşliğinde sergileniyor.
    4006 tübitak bilim fuarını yeni nesilin bilime ve bilimsel projelere ilgisinin artırılması bakımından oldukça faydalı buluyorum. bu tip programların artırılmasının ve geliştirilmesinin "bilgiyi aramıyoruz üretemiyoruz, bilimsel gelişmelerden uzağız" gibi yakınmaları orta vadede azaltacağına inanıyorum..
  • okullarımızın çoğunda yapılmakta olan organizasyon. yapılan eleştirilerin aksine çok faydalıdır. muş'ta çalıştığım okulda da istanbul'da çalıştığım okulda da yaptık. okula o gelen 5 bin tl proje yürütücüsü öğretmen tarafından genelde çok güzel değerlendiriliyor. bu organizasyonda amaç çocukların müthiş icatlar yapması değil; yaptığı çalışma kötü olabilir, size göre saçma olabilir yaptığı proje; önemli olan öğretmenlerinin danışmanlığında kendi seviyelerinde ve ilgi alanlarında bilimsel çalışma yapmaları ve bilimi onlara sevdirmektir. ayrıca da onlara unutamayacakları bilimsel bir anı kazandırmak; onlara sunum yapma, çalışmalarını sunma fırsatı vermektir. bunun yanında 5 bin tl ile pekçok bilimsel malzeme de alınabilmektedir ve bir taraftan okullarımızda kalan yepyeni bilimsel malzemelerimiz olmaktadır. özellikle köy okulları için bulunmaz nimettir. dolayısıyla inşallah son verilmez dediğim ve desteklediğim organizasyonlardır.