• yasli sayilabilecek yaslar degildir hatta orta yas bile degildir. 5 kaldigi icin, yol yapmak amaciyla soylemiyorum bunu, fakat nesiller gectikce insanlarin buyume-olgunlasma-yaslanma sureleri degisiyor.

biz ebeveynlerimizin 20 yasinda aldigi sorumluluklari cok gec aldik. onlar da kendi ebeveynlerinin 15 yasindan itibaren aldiklari sorumluluklari daha gec almaya baslamisti. eskiden 30 yasinda bazan iki cocuk sahibi, oturakli isleri gucleri olan teyze/ amca oluyordu insanlar. oysa simdi bu yaslarda egitim hayatini surduruyor ya da biraktigi okula yeniden basliyor. is sahasini degistiren, yasadigi ulkeyi degistiren, birlikte oldugu kisiyi degistiren vs vs bir suru insan var. bizim anne babalarimiz eve gelince oyun oynama ihtiyaci hissetmiyordu mesela, kendilerine zaman ayiramamaktan sikayet etmiyorlardi.

40li yaslar biraz duzeninizi oturtabildiginiz, daha rahat gezip tozabileceginiz, yediginiz ictiginizden (zamanla kazandiginiz deneyim ve gorguyle) daha çok keyif alabileceginiz yaslar.

insan kendisine bakar, sporunu eksik etmez, yemekten icmekten zevk almaktan vazgecmeden saglikli beslenir, hayatin guzel yanlarini gormeye odaklanip, bol bol guler ve kucuk seylerden zevk alip, kendine hobiler edinirse 40lar yeme de yaninda yat yaslardir bana kalirsa.

dusunsenize, dir dir etmemeyi ogrenmis, insanlari olduklari gibi kabul etmeye baslamissiniz. hayata karsi daha guclu ve rahat hissedersiniz. kendinizi de oldugunuz gibi sevmeye baslamis, insanlar onunde rol yapmaktan vazgecmissinizdir. bir seylerin pesinde kosmayi da birakmissaniz kosinski'nin seytan agaci'nda yazdigi gibi: "artik yakalamak kalmadiginda geriye kalan hayatin ozudur.".
  • insan hayatının 40 ile 49. yılları arasındaki dönemdir.
    muhteşemdir.
    eğlencelidir.
    korkusuzdur.
    her doğumgününde "çok şükür" dendiği yıllardır.
    kişisel tecrübeme dayanarak kişinin en özgür yıllarıdır diyebilirim.
    ne istediğini hiç olmadığı kadar bilir, kendini en iyi tanıdığı dönemdir. kendine bakan bir kadının en güzel olduğu yıllardır. 20li yaşların tazeliği, 30ların heyecanı belki yoktur ama 40lı yaşların da müthiş bir ışıltısı vardır.
    henüz başlarındayım, çok da ahkam kesmeyeyim ama ben çok sevdim.
    herkese tavsiye ederim *
  • gün itibari ile adımını attığım yaşlar. *
  • bkz: welcome to the another jungle
  • 42 yaşıma 4 ay kaldı. hayat kırkında başlıyor gerçekten... her şey daha güzel... daha da güzel olacak.
  • 30ların başında, 40 yaşında bir tanıdığıma 'keşke 40 yaşımda senin gibi görünsem' demiştim. çünkü 40ımda lacivert döpiyesimi giyip inci kolyemi takacağımı düşünüyordum, çünkü dizlerimin ağrıyacağına, yakın gözlüklerimi zincirle boynuma asacağıma emindim. bugün kiraladığım aracı teslime gelen 20lerinin ikinci yarısındaki genç, ben aracın sağının solunun fotoğrafını çekerken, ehliyetimi ve kredi kartımı kaydediyordu. bana dönüp, 'bu ehliyet sizin mi, yüzünüze bakabilir miyim?' dedi. ne diyor bu eleman diye boş boş yüzüne baktığımda ise 'bazen ablalarının ehliyetini falan veriyorlar da, kusura bakmayın en az 10 yaş daha genç görünüyorsunuz' diyerek anahtarı uzattı. elbette olduğumdan 10 yaş genç falan görünmüyorum, tam da yaşımı gösteriyorum, ama bu geç 20ler erken 30lar, 40ları gözünde biraz fazla büyütüyor. erken 40lardan bildiriyorum, bizi gözünüzde büyütmeyin.
  • iyi geliyor bana, çok daha az hata yapıyorum.
    ayrıca itiraz edecek halim mi var?
  • içinde olduğum yaş grubu. en guzel özelliği, hem tecruben var, hem de enerjin var. ikisinin birleşimi gayet güzel oluyor.
  • is the new 30'lar
  • muhtemel ki, insanların en çekici oldukları yaşlardır.
hesabın var mı? giriş yap