şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: şu adresten 8 haziran 2019 21b
  celp dönemlerine ait kişiler gruba dahil olabilir.
  https://chat.whatsapp.com/fy3gtn5t58haiklyhs5r8b

  tekirdağ ilinin, saray ilçesindeki komando tugayıdır. sevk tarihim 08.06.2019. aynı birliğe düşenler yeşillendirebilir.

  edit: askerliğin değerini, yaptığı gün sayısına göre ölçen geri kafalı zihniyetleri kudurtan başlıktır. başlık değildir aslında kudurtan. elinde telefonla tüm askerliğini sosyal medyalarda boş boş geçirip canı sıkılan, devrecilik adı altında ezilen bir kişinin psikolojik bunalımının eseridir aşağıda öfke kusan yazar arkadaş. bu başlık ve türevlerinin tek amacı, orda kısa süre de olsa askerlik yapacak insanların birbirleri ile kaynaşmasıdır.

  şahsım adına konuşuyorum, amına kodumun nonoşları diye hitap ettiğin kişiler, eğer ülkede atatürkçü bir lider ve ordu olsa idi, seve seve, koşa koşa askerlik vecibesini yerine bedelsiz bir şekilde yerine getirirlerdi.
  (bkz: siktir git butonu)
 • bu tugay binlerce askere ev sahipliği falan yapmadı. 14 ağustos 2018 kuruldu zaten. 2019 kasım tarihinde gidecek arkadaşlar ulaşabilirler.
 • komando tugay yardımcılığı olarak geçmektedir. vizedeki komando tugayına bağlıdır. bilgi bekliyoruz efendim.
 • arkadaşlar görev yeri buraya çıkanlar whatsapp grubuna katılabilirler. https://chat.whatsapp.com/gthm6i9flnuggzmvbu6cld
 • vizedeki komando tugayında 8 haziranda görevli arkadaşlar nerede toplanabiliriz
 • 8 haziranda burdayız kısmetse adana ve çevresinden gidecek olanlarla irtibata geçsek beraber hareket ederdik. yeşillendirilmesi halinde
 • bedelli askerlik sırasında 19 gün bulunduğum yer. bu süre içinde bizlere sadece yürüyüş öğretmeye çalıştılar. tugay içerisinde toz toprak olmadan yürünebilecek düzgün tek bir yol bile yoktu. yapıların fiziksel durumu olması gerekenden kötüydü. kahvaltı olarak abur cubur niteliğinde gıdalar dağıtılıyordu.

  burada bulunduğum süre içerisinde ne yazık ki bana veya memlekete faydalı olabilecek bir iş yapmadım. bedelli için toplanan para bu tesissin iyileştirilmesinde kullanılsa çok daha yerinde olurmuş. bu sayede burada gerçekten eğitim gören uzun dönem erler daha iyi standartlara kavuşmuş olurlardı.
 • tugay komutanlığı kırklareli vize'de, komutan yardımcılığı tekirdağ saray'da bulunan tugay.

  saray için konuşmam gerekirse saray merkeze 1,5 km uzaklıkta devasa bir arazi üzerine kuruludur. içerisinde lojistik destek komutanlığı, 4. ve 5. komando taburları vardır.

  bedelli askerlik yapacaklar için tabiri caizse sik gibi bir yerdir. 19 günlük askerlikte 6 kez nöbet tutarsınız. bazı adamlara 3 kere gece 3-5 nöbeti gelir. bunun dışında hizmet mangasında 1 gün bulaşık-yemek dağıtım diğer gün temizlik yaparsınız. bulaşıkhanesi bok gibidir 60 derece sıcakta sırılsıklam kalırsınız.

  sanırım bedelliler için de bir sürgün yeri olduğundan atış yok. yeterli mühimmat yok yalanını atıyorlar. bedelli profili de biraz ilginç. neredeyse herkes dövmeli, sabıkası veya dava süreci olan çok kişi var. uzun dönemlerin dediğine göre çocuk istismarcısı katil bedelliler de varmış.

  komando birliği olmasından kaynaklı bedelliler pek sevilmiyor. ruh hastası bir teğmen güneşin altında saatlerce prova yaptırır. asteğmen sıcaktan dayanamayıp yığılır. törene 3 gün kala kalabalıktan rastgele adamlar seçilip tekrar saç tıraşına zorlanır. mıntıka temizliği yapan akademisyen, merdiven silen savcı vs bol miktarda bulunur. allahtan uzman çavuşlar pençe operasyonundaydı onlar olsa düşünemiyorum.

  diğer birliklerde bedellilerin son 3 gün yaptığı yürüyüş provaları 2. günden itibaren başlar. milletin ses telleri çatlayıncaya kadar tekmil vermeye zorlarlar. yürüyüşü doğru yapamazsanız saatlerce devam ederler. adamlar son gün tezkereyi aldıktan sonra bile sandalye taşıttılar, 2 kez çarşaf değiştirttiler.

  bir de anket muhabbeti vardır. her hafta albayın emri ile memnuniyet anketi yapılır. ankete atatürk büstünün durumu kötü yazanları önce duyarlılıklarından dolayı tebrik edip sonra adamlara saatlerce büstün etrafındaki otları yoldurdular. böyle de garip bir yer.

  birlikte bir tek albay bedellileri seviyor sanırım. o da olmasa sizi tam sikmişlerdi dedi bir manga komutanı. uzun dönemler için ise tam bir cehennem diyorlar. adam dövme, hakaret vs gırla imiş.

  koşullardan da bahsedeyim. koğuşlar 30 kişilik. tuvaletler temiz. yaz aylarında haftanın 6 günü duş hakkı var. duşlar başka binada. dışarda terlik giymeniz yasak. birlik ağaçlık güzel bir yerde, akşamları banklarda oturup 11'e kadar çay içebiliyorsunuz. geceleri hava 15 derece civarı. sabah kahvaltı full abur cubur. öğle yemeği ve akşam yemekleri yağlı ama kötü değil. min. yarım saat yemek sırası bekleniyor. üç adet kantini var. langırt playstation var. tv var.