şükela:  tümü | bugün
 • ön edit: şu adresten 8 haziran 2019 21b
  celp dönemlerine ait kişiler gruba dahil olabilir.
  https://chat.whatsapp.com/fy3gtn5t58haiklyhs5r8b

  tekirdağ ilinin, saray ilçesindeki komando tugayıdır. sevk tarihim 08.06.2019. aynı birliğe düşenler yeşillendirebilir.

  edit: askerliğin değerini, yaptığı gün sayısına göre ölçen geri kafalı zihniyetleri kudurtan başlıktır. başlık değildir aslında kudurtan. elinde telefonla tüm askerliğini sosyal medyalarda boş boş geçirip canı sıkılan, devrecilik adı altında ezilen bir kişinin psikolojik bunalımının eseridir aşağıda öfke kusan yazar arkadaş. bu başlık ve türevlerinin tek amacı, orda kısa süre de olsa askerlik yapacak insanların birbirleri ile kaynaşmasıdır.

  şahsım adına konuşuyorum, amına kodumun nonoşları diye hitap ettiğin kişiler, eğer ülkede atatürkçü bir lider ve ordu olsa idi, seve seve, koşa koşa askerlik vecibesini yerine bedelsiz bir şekilde yerine getirirlerdi.
  (bkz: siktir git butonu)
 • bu tugay binlerce askere ev sahipliği falan yapmadı. 14 ağustos 2018 kuruldu zaten. 2019 kasım tarihinde gidecek arkadaşlar ulaşabilirler.
 • arkadaşlar görev yeri buraya çıkanlar whatsapp grubuna katılabilirler. https://chat.whatsapp.com/gthm6i9flnuggzmvbu6cld
 • vizedeki komando tugayında 8 haziranda görevli arkadaşlar nerede toplanabiliriz
 • tug. k.yrd.'lığında askerlik iyidir. asker miktarı azdır.
 • bedelli askerlik sırasında 19 gün bulunduğum yer. bu süre içinde bizlere sadece yürüyüş öğretmeye çalıştılar. tugay içerisinde toz toprak olmadan yürünebilecek düzgün tek bir yol bile yoktu. yapıların fiziksel durumu olması gerekenden kötüydü. kahvaltı olarak abur cubur niteliğinde gıdalar dağıtılıyordu.

  burada bulunduğum süre içerisinde ne yazık ki bana veya memlekete faydalı olabilecek bir iş yapmadım. bedelli için toplanan para bu tesissin iyileştirilmesinde kullanılsa çok daha yerinde olurmuş. bu sayede burada gerçekten eğitim gören uzun dönem erler daha iyi standartlara kavuşmuş olurlardı.
 • tugay komutanlığı kırklareli vize'de, komutan yardımcılığı tekirdağ saray'da bulunan tugay.

  saray için konuşmam gerekirse saray merkeze 1,5 km uzaklıkta devasa bir arazi üzerine kuruludur. içerisinde lojistik destek komutanlığı, 4. ve 5. komando taburları vardır.

  bedelli askerlik yapacaklar için tabiri caizse sik gibi bir yerdir. 19 günlük askerlikte 6 kez nöbet tutarsınız. bazı adamlara 3 kere gece 3-5 nöbeti gelir. bunun dışında hizmet mangasında 1 gün bulaşık-yemek dağıtım diğer gün temizlik yaparsınız. bulaşıkhanesi bok gibidir 60 derece sıcakta sırılsıklam kalırsınız.

  sanırım bedelliler için de bir sürgün yeri olduğundan atış yok. yeterli mühimmat yok yalanını atıyorlar. bedelli profili de biraz ilginç. neredeyse herkes dövmeli, sabıkası veya dava süreci olan çok kişi var. uzun dönemlerin dediğine göre çocuk istismarcısı katil bedelliler de varmış.

  komando birliği olmasından kaynaklı bedelliler pek sevilmiyor. ruh hastası bir teğmen güneşin altında saatlerce prova yaptırır. asteğmen sıcaktan dayanamayıp yığılır. törene 3 gün kala kalabalıktan rastgele adamlar seçilip tekrar saç tıraşına zorlanır. mıntıka temizliği yapan akademisyen, merdiven silen savcı vs bol miktarda bulunur. allahtan uzman çavuşlar pençe operasyonundaydı onlar olsa düşünemiyorum.

  diğer birliklerde bedellilerin son 3 gün yaptığı yürüyüş provaları 2. günden itibaren başlar. milletin ses telleri çatlayıncaya kadar tekmil vermeye zorlarlar. yürüyüşü doğru yapamazsanız saatlerce devam ederler. adamlar son gün tezkereyi aldıktan sonra bile sandalye taşıttılar, 2 kez çarşaf değiştirttiler.

  bir de anket muhabbeti vardır. her hafta albayın emri ile memnuniyet anketi yapılır. ankete atatürk büstünün durumu kötü yazanları önce duyarlılıklarından dolayı tebrik edip sonra adamlara saatlerce büstün etrafındaki otları yoldurdular. böyle de garip bir yer.

  birlikte bir tek albay bedellileri seviyor sanırım. o da olmasa sizi tam sikmişlerdi dedi bir manga komutanı. uzun dönemler için ise tam bir cehennem diyorlar. adam dövme, hakaret vs gırla imiş.

  koşullardan da bahsedeyim. koğuşlar 30 kişilik. tuvaletler temiz. yaz aylarında haftanın 6 günü duş hakkı var. duşlar başka binada. dışarda terlik giymeniz yasak. birlik ağaçlık güzel bir yerde, akşamları banklarda oturup 11'e kadar çay içebiliyorsunuz. geceleri hava 15 derece civarı. sabah kahvaltı full abur cubur. öğle yemeği ve akşam yemekleri yağlı ama kötü değil. min. yarım saat yemek sırası bekleniyor. üç adet kantini var. langırt playstation var. tv var.
 • #93287008 eksiksiz anlatılmış tekirdağ/saray. ekstradan bir lig tv geldi...
  birde ego kasan teğmen vardı, ısınamadım kendisine. takım komutanı değildi ama kendisine takım verildiyse, verilen takıma geçmiş olsundur. onun dışında bedelli erlerle ilgilenen uzmanlar ve takım komutanları iyiydi...

  tavsiye; 18 günlük süreçte söylenenleri yaparsanız rahat geçecektir, beyninizi bu süre zarfında kullanmamaya çalışın.
 • dün itibariyle terhis belgemi alıp ayrıldığım birlik.

  öncelikle burası butik bir askeriye bunu baştan belirteyim. hiç öyle aklınıza tanklar,toplar felan gelmesin. komando tugayı komutan yardımcılığı. küçük olması büyük avantaj. bedelliler için ideal bir ortam. temizlediğin yer belli, eğitim yaptığın yer belli. uzun dönem askerler başka bir binada kalıyorlar. onlarla pek işin yok. zaten onların arasında da kötü tipler yok. buraya sürgün yeri, rdm yeri diyenin alnını karışlarım. ben bir kişi gördüm rdm'li.

  eğitimler olması gerektiği gibi. tabii yinede aranızda bir siki beğenmeyip isyan eden tipler olacaktır. onları kendi içinizde susturun. ben komutan kaynaklı bir sıkıntıya, bir cezaya rastlamadım. 3. gün semaverden çay demledi diğer takımdaki çocuklar. tabur komutanı disiplinli biri olmasına rağmen bağırdı çağırdı ama ceza felan vermedi. yani olay tamamen askerde bitiyor. gayrisiz iştima alınırken "istirahatlıyım ben" diye yatan kişi için bekliyorsun. komutanlık bir şey yok.

  sabah klasik mıntıka yaptıktan sonra eğitimler başlar. akşam 5'e kadar sürer. akşam yemeğinden sonra da teorik dersler yapılır. yat içtiması 20:45'te olur. 23:00'da ışıklar söner.

  yemekler tek kelimeyle enfes. tamam bir otel kalitesi değil ama gayet doyurucu ve leziz. komando tugayı olduğundan normal bir asker yemeği vermiyorlar, komando gibi besleniyorsun. yemekten memnun olmadığımız belki bir öğün olmuştur. o öğünde de bol etli taze fasulye çıkmıştır. tek sıkıntı kahvaltı. abur cubur ağırlıklı veriyorlar. ama kantinlerde döner, tost, köfte felan çıktığı için ve çok ucuz oldukları için kahvaltı da çok problem olmadı.

  sosyal imkanları fena sayılmaz. hatta iyi ya ne fena sayılmazı. iyi abi iyi. adamlar ligtv bağlatmışlar. bir bok yiyip disiplinsiz davranmadığınız sürece yat içtiması saatini maça göre ayarlayıp maçı izletiyorlar. onun dışında playstation, langırt, ve bilardo da mevcut. bilardo ve langırt diğer bina da. bilardo dememe bakmayın. gidince anlarsınız*

  galiba tek fiyaskosu reviri. takımlar 60 kişilik, 4 kişi çıkabilir diye bir kural getirmişler. bilmiyorum diğer yerlerde nasıl ama insanın doğasına aykırı birşey. bir kere hasta oldunuz mu bütün yatakhane hasta oluyorsun. neredeyse isyan çıkacaktı bu hususta. tamam arada hasta olmayıp yatmak için revire gitmek isteyenler de vardı ama ayakta zor duran adamlara "aranızda anlaşın, bir kişi gelebilir" dendi.

  komutanlar kral adamlar. isimlerini vermeyeyim buradan ama ben kötü niyetli birisine rastlamadım. bizim takımın komutanı asteğmen zaten kraldı ama diğerleri de öyleydi. bağırma çağırma askerliğin doğasında olan bir şey. bir kere bunu kafaya takmayacaksınız. onun dışında kimse size bir şey demez. düzgün tekmilini ver, komutan karşıdan gelince ayağa kalk toparlan, verilen emirlere uy, kimse sana birşey demez. yalnızca tabur komutanına fazla yaklaşma. nedenini boşver, yaklaşma işte. diğer kimseden zarar gelmez. tabur komutanından da gelmez ama yaklaşma yinede.

  kısacası güzeldi bizim askerliğimiz. biraz aceleyle yazdım pazartesi celbinde gidecekler için. moral olsun diye de değil, gerçek neyse onu yazdım.

  3.takım 3. ve 4. mangaya selam olsun. hepsinden allah razı olsun. hepsiyle bir kez olsa yine askerlik yaparım.

  (bkz: patırdamaaa!)