şükela:  tümü | bugün
 • ayazaga oyak sitesine mecidiyekoyden kalkan otobuslerin hat numarası. 2 - 3 yıl once mecidiyekoyde beklemekten ayaklariniza karasular inerdi simdi gordügüm kadarıyla daha bir sık geciyor otobus****.
  ayrica (bkz: 41sb)
 • iett tarafından kaldırılmış olan otobüs hattı.mecidiyeköye gitmek için, ayazağa garajı-4.levent otobüsüne binip metroda aktarma yapmak gerekiyor.

  (bkz: allah belanızı versin)
 • ayazağa garaji-4.levent metro hattında çalışan otobüslerin hat numarası.
 • yıl itibariyle saatte 1 gelen otobüs
 • 20 dakikada bir geliyor olduğu beyan edilmesine rağmen her üç seferden birinde gelirse insanın kendisini şanslı hissettiği, her dört seferden birinde gelirse de normal hissettiği otobüs hattı. normalde iş saatlerinde 20 dakika kuralına 25-30 dakika şeklinde kısmen uyuluyorken son birkaç ayda artık iş saatlerinde de "3ün1'ine tamah etme" kuralı işlemeye başlamıştır.

  entry'nin geri kalanı kişisel sinir olduğundan vakti olmayan okumasın.

  bir şekilde 4. levent'e varıp da evinize gitmek istersiniz. 4. levent metro/otobüs durağında bekleyen taksiler ne sikimeyse sizi almak istemez. metrodan çıkan/otobüsten inen adamın zaten bir şekilde yolun kabasını aldığını, kalan %5, %10'luk kısma taksiyle devam etmek istediğini anlamazlar. veyahut da maslak'a gitmek varken siteye girerek müşteri alamayacağını düşünüyor olabilirler. zaten iş çıkışı saatlerinde o bölgede boş taksi bulabiliyorsanız hak getire. neticede ya taksi bulamazsınız, ya bulup reddedilirsiniz, ya da taksicinin "hay amk" bakışları altında gidersiniz. dolayısıyla taksi hiç bir şekilde adam gibi bir alternatif değildir.

  taksiler genelde efektif bir alternatif sunamayınca el mahkum otobüsü beklersiniz. ekranda 41sm için 10 dakika kaldığı yazmaktadır. zaman geçer bu 3 olur, 2 olur, 1 olur, 0 olur aa bir de bakarsınız ki otobüs yok. bir sonraki otobüsü beklemeye başlarsınız 20 dakika sonra gelmesi gereken, ekranda da öyle yazar. o otobüs hakikaten gelirse zaten kafadan 10 dakika beklemeniz gerekiyorken (ilk otobüsü bekleme süresi), toplamda yarım saat beklemişsinizdir. ama şurası kesindir ki o otobüs zaten siksen zamanında gelmeyecek, o 30'un üstüne 5-10 dakika kafadan koyarsın 40 yapar. ama o da ne, 41sm otobüsleri bu seferini de gerçekleştirmek yerine sapphire'in oradaki garajda tıpış tıpış beklemektedir. attı mı kafadan bir yarım saat daha?

  hayır kardeşim senin 30-40 dakikada, 1 saatte bir otobüs kaldırmanı eleştirmiyorum. diyorum ki madem ki otobüsü saat başı kaldıracaksın, ne diye ekranda milleti ayan beyan kandırırsın? yaz adam gibi oraya "senin otobüsün gelmesine 50 dakika var" diye, "55 dakika var" diye. ben eğer bu zamanı çok görüyorsam siktirip gideyim seyrantepe'ye metroyla, oradan 1 kilometre eve yürüyeyim. veya taksi bulma yarışına gireyim. ama yapmayacağın seferi oraya koyup insanların asaplarıyla oynama. bu otobüsü beklerken geçen zamanda ağzına küfür almayan, aklından onun bunun anasını bacısını sikmeyi geçirmeyen herkes öteki taraf için hayatında hiç almadığı kadar +rep alıyordur kesin. resmen stv'de 5 sezonluk dizisini çekersin bunun. bir haftada topladığın repleri adam öldürsen anca sıfırlarsın amk.

  o da bu başlığın konusu değil ama girmişken seyrantepe metro mevzuuna da el atalım. kendisi 9 dakikada bir gelen bir metro olup ucu ucuna kaçırdın mı o süreyi sike sike beklersin. sanayi mahallesine geldiğinde herhalde 150 küsür basamaklık bir merdiveni çıkar (yürüyor lan merdiven en azından, o kadar da değil) sonra öbür merdivenden inerek asıl metro hattına gelirsin. burda da 3-5 dakika daha hacıosman-taksim metrosunu beklersin. süreç böyle.. ama asıl sıkıntı şudur ki sitenin metroya en yakın olan kısımlarından bile yürümek 5 dakikadır. ki en uzak kısımlarından 15 dakika falan ediyor (hızlı yürürsen). dolayısıyla 15 dk yürüyüş + kaçırırsan 10 dk bekleyiş + 5 dakika yolculuk + 5 dakika ana hatta geçiş + 5 dakikada 4. levente gidiş yine 40 yapar. bu kadar zahmete katlanacağına gider sike sike o otobüsü beklersin yine, tabi 40 dakikada gelirse. o ekranlarda 5 dakka kaldı, 10 dakka kaldı ibareleri kati suretle yalandır.

  "e peki yarraam sen de taksiye bin git 4. levente?" derseniz; o zaman güzide taksi durağımızdan da bahsedeyim. taksi durağımız 1.65 boylarında, beyaz tenli, ehem.. sinirden ne diyorum lan.. neyse ilk olarak taksi durağımızda çalışan taksici abiler oldukça kral insanlar olup, başta turan abi olmak üzere hepsini ellerinden öperim. cidden sıkıntı çıkarmayan, atar yapmayan şoförler vardır ve muhabbetleri iyidir; kazıklamak da istemezler site sakinlerini. en azından bana hiç denk gelmedi diyebilirim, veya çok nadirdir. ama bu taksi durağının bir sıkıntısı vardır ki 50 küsür araca sahipken genelde durakta taksi olmaz. özellikle sabah saat 8 ile 9 arasında 10-15 dakika beklemeden taksi bulmanız imkansıza yakındır. zaten o da muhtemelen durağın kendi taksisi değil, ama durağı organize eden abinin, siteye müşteri bırakmaya gelip boş dönen çevirdiği yabancı bir taksidir. öyle de olsa, muhtemelen sizden önce sırada 1-2 kişi vardır ve siz bir 10 dakika daha bekleme maratonuna girersiniz. hal ve gidişat böyle olunca da 4. levente gitmek için yine sike sike o otobüsü beklersiniz. bakarsınız ekranda 9 dakika yazar, hah iyi bu soğukta götüm 9 dakika donsa sıkıntı olmaz dersiniz. beklersiniz beklersiniz 15 dakika da geçse otobüs gelmez. sonra "sikerim lan niye taksiye binmedim" dersiniz. 15 dakika daha taksi beklemektense "lan zaten bayadır bekledik" dediğiniz otobüsü beklemeye devam edersiniz. bu arada taksi durağı için bir antiparantez daha, cuma-cumartesi akşamları saat 8-10 arasında evden çıkıp taksim'e vs. gitmek isterseniz, otobüsün de gelmediği düşünüldüğünde, taksiye binmek için kafadan yarım saat bekleyeceğiniz aşikardır.

  abi bu nasıl iş lan? mesela bazı günler iş için kartal'a gitmem gerekiyor ve akşam saat 5.15'de kartal'dan 4. levent servisi kalkıyor. onlarca kilometrelik e5 + tem'i, 2. köprüyü falan 1 saatte geçiyorsun 4. levente geliyorsun; oradan 3-3,5 kilometrelik daha yol kat etmek için ayrıca 45 dakika - 1 saat daha harcıyorsun, çoğu da beklemekle geçiyor. bildiğin stockholm sendromu gibi hat lan. 3 kuruşluk alternatifleri dahi olsa kullanamıyorsun, o otobüse sike sike bineceksin, sike sike 40 dakika bekleyeceksin arkadaş.

  ha ya da araban olacak ama istanbul'dan bahsediyoruz, siksen o arabayı kullanmam hacı, kimse kusura bakmasın.

  nasıl bir serzenişmiş benimkisi arkadaş; 41sm'den çok oyak sitesi'nin ulaşım problemini analiz etmişim. o halde bu bkz de site için gelsin:
  (bkz: ayazağa oyak sitesi)